Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
A. Karbowy - izba rolnicza z pomocą powodzianom
P. Dawiskiba - Cukrownia Kluczewo
Rok Wincentego Witosa
Będzie pomoc dla rolników, którzy ucierpieli w pomocy. Wyniesie do 5 tysięcy złotych od hektara. Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski powiedział, że konkretne kwoty wsparcia będą zależały od rodzaju upraw. Pieniądze mają trafić do rolników do 15 października. Według wstępnych szacunków w powodzi na południu Polski poszkodowanych zostało ponad 4 tysiące rolników, zalanych jest 120 tysięcy hektarów, a z 27 tysięcy hektarów rolnicy nie zbiorą plonów. Polska chce szybko otrzymać wsparcie z unijnej rezerwy kryzysowej dla rolników poszkodowanych podczas powodzi. Minister rolnictwa Czesław Siekierski powiedział w Brukseli, że wniosek w tej sprawie już został wysłany. Dodał, że w ciągu kilku tygodni zostanie on uzupełniony o szczegółowe informacje dotyczące szkód powodziowych. Z unijnej rezerwy kryzysowej Polska już w tym roku korzystała w związku z wiosennymi przymrozkami i gradobiciami. 37 milionów euro zostało przeznaczonych na wsparcie rolników, sadowników i właścicieli winnic.

Rolnicy z całego kraju organizują pomoc dla rolników z południa Polski, którzy ucierpieli na skutek powodzi - Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza wysyła jutro pierwszy transport zboża i paszy dla rolników z terenów powodziowych. W powodzi na południu Polski zalanych zostało 38 tysięcy hektarów rolnych, oprócz domów, rolnicy stracili także pasze dla zwierząt hodowlanych. Prezes Izby Romuald Tański mówił, że rolnicy zorganizowali punkty odbioru pasz i zboża. "Potrzebny jest transport"- apelował. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza przygotowała również wykaz podmiotów, które mogą zaoferować pomoc, w tym źródeł sponsorowania transportu. Także Zachodniopomorska Izba Rolnicza włącza się w tę pomoc - o szczegółach za chwile.

W tym roku przypada 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Z tej okazji rok 2024 został ogłoszony Rokiem Wincentego Witosa. Wincenty Witos - Ojciec Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, przywódca ruchu ludowego, trzykrotny premier II RP, między innymi w kluczowym momencie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r., po II wojnie światowej moralny symbol sprzeciwu wobec wprowadzenia rządów komunistycznych. W 1922 r. odznaczony został Orderem Orła Białego. Do końca życia wzywał do obrony Polski, pisząc: "Macie służyć państwu bez względu na to, jaki jest rząd". Jego polityczne motto jest wciąż aktualne: "Kiedy nie było Polski niepodległej - dążyć do niej, gdy przyszła - pracować dla niej, a gdy była w potrzebie - bronić jej".
Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego PUM - Natalia Kurek, Anna Knyszyńska, Krzysztof Dąbrowski i Marcin Grajek
Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego PUM - Natalia Kurek, Anna Knyszyńska, Krzysztof Dąbrowski i Marcin Grajek
posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu prezentowałam państwu Zespół Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego działający na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Niedawno został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze za wykonanie suity tańców z Beskidu Żywieckiego. W swoim repertuarze mają muzykę i pieśni spod Łowicza oraz z Beskidu Żywieckiego, a obecnie przygotowują się do wykonania muzyki i tańców z regionu rzeszowskiego. W studiu o zespole opowiadają Anna Knyszyńska - kierowniczka zespołu, Natalia Turek, Krzysztof Dąbrowski i Marcin Grajek. Posłuchamy piosenki - siustu siustu, zagrajmy także na rzeszowską nutę – Kapela Pyrzycka. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Powodź w uprawach. fot - Izba Rolnicza w Opolu
Powodź w uprawach. fot - Izba Rolnicza w Opolu
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Powódź na Dolnym Śląsku - A. Wawrzyniak
Targi Agropomerania w Barzkowicach
M. Łapeciński - członek zarządu województwa
Powódź na południu Polski to nie tylko zniszczenia miast miasteczek i wsi ale też straty w gospodarstwach rolniczych i zniszczony dobytek i uprawy. O tym więcej w naszej audycji. Obraz zniszczeń jest przerażający. Przedstawiciele administracji państwowej zapowiadają pomoc finansową, i z budżetu krajowego i z funduszy unijnych, dużo mówimy o skutkach powodzi, o ludzkiej solidarności, zbyt mało miejsca i uwagi – moim zdaniem – i z odpowiednią konsekwencją, poświęcamy natomiast przyczynom powodzi i temu, czego nie zrobiliśmy przez ostatnie lata, by katastrofy uniknąć. Ale może i na to przyjdzie czas.

Zagrożenie powodziowe nadal się utrzymuje i obejmuje kolejne tereny, wraz z postępem fali na niżej położone obszary – tak jest na Odrze i na jej dopływach, które także dolewają wodę do nurtu odrzańskiego. I tak oto - podczas posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska mówiła o możliwych podtopieniach wskutek przejścia fali kulminacyjnej. Podtopieniom mogą ulec zabudowania w niektórych wsiach poniżej ujścia Warty. Tak mówią prognozy dotyczące poziomu wody w Odrze, obejmują one już nasz region.

Przesunięcie płatności, szybkie szacowanie strat i system rekompensat. Ministerstwo rolnictwa zapowiada systemową pomoc dla rolników poszkodowanych przez powódź. Jednym z elementów pomocy będą przesunięcia w płatnościach składek dla KRUS. Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział także starania o ulgi podatkowe dla rolników. Rolnicy poszkodowani w powodzi będą mogli liczyć na unijne wsparcie – takie informacje dotarły do nas z Brukseli, jeszcze przed wizytą szefowej Komisji Europejskiej w Polsce. Ostatecznie Ursula von der Leyen poinformowała, że Unia przekaże 10 miliardów euro państwom nawiedzonym przez powódź.
Zespół Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym
Zespół Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym
Członkowie Zespołu w studiu - Natalia Kurek, Anna Knyszyńska, Krzysztof Dąbrowski i Marcin Grajek
Członkowie Zespołu w studiu - Natalia Kurek, Anna Knyszyńska, Krzysztof Dąbrowski i Marcin Grajek
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. 3 lata temu powstał Zespół Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. W swoim repertuarze mają muzykę i pieśni spod Łowicza oraz z Beskidu Żywieckiego. Niedawno został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze za wykonanie suity tańców z Beskidu Żywieckiego. W studiu o zespole opowiadali Anna Knyszyńska - kierowniczka zespołu, Natalia Turek, Krzysztof Dąbrowski i Marcin Grajek. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Targi Agropomerania. fot - ZODR
Targi Agropomerania. fot - ZODR
Na Szczecińskiej Ziemi. fot ZODR
A. Caban i H. Bricout
prof. I. Ochmian
D. Adamski - dyrektor ZODR
W Barzkowicach trwają Targi Rolne Agropomerania. To znana i lubiana w naszym regionie impreza rolnicza, to wciąż także jedna z największych imprez targowych w kraju. Jest co oglądać i podziwiać, gdyby tak jeszcze nastroje rolników były lepsze, byłaby to pełnia szczęścia.

W regionie trwają zbiory buraków cukrowych, Cukrownia Kluczewo działa pełną parą. Ale jest rysa na tym - na razie - optymistycznym obrazie. Proponowane w negocjacjach ceny za tonę buraków na przyszły sezon to około 30 euro, wg naszych informacji w naszym rejonie ustalono cenę 33,5 euro za tonę buraków. Do tej pory – o czym nieraz wspominaliśmy - burak cukrowy był jedną z najbardziej dochodowych upraw towarowych. Izby rolnicze alarmują - zaproponowana przez koncerny cena na poziomie 30 euro za tonę jest szokiem dla plantatorów buraków cukrowych. Do tej pory cena kształtowała się na poziomie 45- 46,5 euro za tonę. "To była cena, która w obliczu wysokich kosztów produkcji dawała rolnikom szanse na uzyskanie przyzwoitych dochodów z uprawy" – to fragment stanowiska Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Internet zalała fala komentarzy po publikacji portalu Farmer.pl, o tym iż jeden z rolników – hodowca trzody chlewnej spod Łodzi, musi decyzją sądu zapłacić odszkodowanie, bo jego sąsiadom przeszkadzają zapachy z chlewni. Hodowca ma zapłacić ponad 100 tysięcy złotych. Sąd instruuje również rolnika, jak ma teraz prowadzić produkcję zwierzęcą. Rolnik ma np. zasadzić wokół swojej posesji 5-metrowy pas tui i ligustrów. Każdy, kto zna rzeczywistość wie, że to żadna przeszkoda dla ewentualnych zapachów, ale co ciekawe – jak mówi rolnik - pas zieleni zablokuje dojazd do silosa. Rolnik musi od teraz również "unikać prowadzenia działalności uciążliwej w porze wieczorowej i w dni wolne od pracy", a obornik czy gnojowicę wywozić jedynie w dni pochmurne i biorąc pod uwagę kierunek wiatru.

Apelujemy czasem o wsparcie polskich rolników ze strony państwa, urzędników, instytucji, ale jak tu bronić rolnika, gdy wśród sąsiadów rolnik nie ma sprzymierzeńców!?
Dożynki 2024. fot - Gmina Kozielice
Dożynki 2024. fot - Gmina Kozielice
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
A. Kropopek
P. Kamiński
Gospodarstwo Juchowo
Żniwa za nami, przed nami czas dożynek. Na PGE Narodowym w Warszawie w ten weekend odbywa się II Festiwal Polskiej Żywności. Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz zapowiada, że będzie to okazja do poznania produktów z całego kraju. Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak uważa, że polskie produkty są coraz bardziej popularne, coraz więcej z nas zwraca uwagę na oznaczenia na opakowaniach – czy to produkt polski czy nie polski. Organizatorem festiwalu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jego hasło to "Kupuj Świadomie". Szkoda, że brakuje nam odwagi, by w kraju i za granicą promować się hasłem – "Kupuj polskie produkty" – po prostu. Patriotyzm gospodarczy to nic złego, wiele krajów nie ma z tym żadnego problemu.

Są propozycje rewolucyjnych zmian w unijnym rolnictwie. W Brukseli zaprezentowano raport ekspertów, który powstał w reakcji na falę protestów rolniczych przelewających się przez Europę kilka miesięcy temu. Raport jest firmowany przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen. jeśli propozycje zostaną wdrożone, mogą uderzyć w część polskich rolników. Propozycje zmian w unijnym rolnictwie. W Polsce już spotkały się one z krytyką. Chodzi głównie o ograniczenie produkcji mięsa i rezygnację z hodowli zwierząt - podkreśla prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Jacek Zarzecki. Według niego - doświadczenia covid, czy agresja Rosji na Ukrainę pokazują, że rolnictwo obok sektora obronnego, energetycznego, powinno być traktowane jak sektor strategiczny.
Zespół Śpiewaczy Powiślacy z Solca nad Wisłą
Zespół Śpiewaczy Powiślacy z Solca nad Wisłą
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj w wielu miejscach naszego regionu odbędą się imprezy dożynkowe, warto się nimi zainteresować bo to największe coroczne wydarzenie w życiu mieszkańców wsi. Niedawno podczas moich wakacyjnych wędrówek odwiedziłam Solec n/Wisłą gdzie działa Zespół Śpiewaczy „ Powiślacy”. Zespół od jedenastu lat tworzy zgraną, muzykującą grupę, w skład której wchodzi kilkanaście kobiet oraz dwóch mężczyzn. „Powiślacy” śpiewają gwarą, choć – jak sami mówią – wyuczoną. Dbają o autentyczny język. Zespół śpiewa w regionalnych strojach ludowych, starannie odtworzonych na wzór tych sprzed stu lat. Zarejestrowałam ich piosenkę zatytułowaną „Potocz się wianeczku”, którą przygotowali na wojewódzkie dożynki w Sannikach. Posłuchamy dzisiaj także piosenek w wykonaniu Kapeli Pyrzyczanie - Boże nasz, Dożynkowa polka, a także Zespołu Stawnianki - Zasieję maku grzędę, Zakochał się młodzieniec.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Piotr Kamiński
Państwo Edyta i Cezary Szczupakowie
Dożynki Kozielice
W minioną niedzielę obchodzony był Dzień Polskiej Żywności. Właśnie teraz rolnicy kończą żniwa a w wielu miejscowościach i wsiach obchodzone są dożynki. Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie, a w niektórych branżach, na przykład jabłka, gruszki, śliwki - również na świecie, a polskie jedzenie wyróżnia się bardzo dobrą jakością. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, mówił podczas Pikniku "Poznaj Dobrą Żywność” , że ważne jest, by Polacy zdrowo się odżywiali, zaś produkowana u nas żywność jest zdrowa i dobrej jakości. Ministerstwo rolnictwa podkreśla, że coraz więcej Polaków zwraca uwagę na jakość i pochodzenie kupowanego jedzenia. Według badań opinii publicznej z ostatnich lat, ponad połowa z nas uważa, że polskie produkty spożywcze są dobrej jakości, a ponad 90 procent sądzi, że posiadają doskonałe walory smakowe. Prawie 43 procent badanych zawsze wybiera polskie artykuły spożywcze. Co ciekawe około 16 procent osób, mając do wyboru droższy produkt polski i zagraniczny - tańszy, wybiera ten z Polski. Dzień Polskiej Żywności został ustanowiony w 2013 roku.

Mam taką sugestię - by Dzień Polskiej Żywności obchodzić codziennie, przy okazji każdych zakupów, a nawet więcej - jeśli możecie - kupujcie bezpośrednio od rolnika, w gospodarstwie albo na targu czy ryneczku. Może to sprawi że będą oni widzieli sens dalszej działalności, wy będziecie mieli dostęp do świeżych i zdrowych produktów, może to też skłoni rolników do rozwijania takiej formy sprzedaży - bez pośredników, prosto z pola czy działki, o tym zresztą też nieco więcej powiemy sobie w jednej z naszych rozmów.

W wielu miejscowościach w regionie odbywają sie dziś gminne dożynki - to m.in. w Przelewice, Suchan, Kobylanka, Trąbki w gminie Marianowo, Steklno w gminie Gryfino, Otok w gminie Gryfice czy Kartno w gminie Stare Czarnowo. My zajrzymy natomiast do Siemczyna w gminie Kozielice i powiemy o tamtejszych atrakcjach dzisiejszego święta plonów. Za tydzień dożynki wojewódzkie w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach, a za dwa tygodnie targi Agropomerania w Barzkowicach i również uroczysta msza dożynkowa z korowodem wieńców z całego regionu.
Na ludowo
Na ludowo
Z malowanej skrzyni - Jutrzenka z Brudzewic
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dziś zapraszamy na spotkanie z zespołem Jutrzenka z Brudzewic w gminie Suchań. Powstał on z inicjatywy pani Julii Wołowskiej.

Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00.
Kapela Pyrzyczanie, Kapela Agnieszki Urbańskiej
Kapela Pyrzyczanie, Kapela Agnieszki Urbańskiej
Dożynkowe wieńce
Dożynkowe wieńce
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. To pracowity czas na wsi, choć finał nie zadowoli w tym roku wielu rolników. Dożynki będą się odbywały bo trzeba podziękować za to wszystko co uda się zebrać. Zajrzymy dzisiaj do malowanej skrzyni i wybierzemy utwory, które ściśle związane są dożynkami, ale także posłuchamy archiwalnych nagrań z lat 80-tych ub. wieku zrealizowanych we wsi Czarnogłowy (1984) oraz podczas dożynek w Kamieniu Pomorskim z gospodyniami ze Stawna (1983). Posłuchamy dzisiaj pieśni Pójdźcie żąć – pieśń dożynkowa, Plon niesiemy, Boże Nasz i jest to również pieśń dożynkowa w wykonaniu Kapeli Pyrzyczanie; obecnie jest to Kapela Agnieszki Urbańskiej. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
1234567