Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Kozielic, fot. z zrchiwum zespołu
Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Kozielic, fot. z zrchiwum zespołu
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu słuchaliśmy nagrań Zespołu Śpiewaczego Jarzębina z Kozielic, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kozielicach. Jego kierowniczką jest Wanda Urbaniak, a za stronę muzyczną odpowiada Agnieszka Urbańska. Zespół ten powstał w 2009 roku. Kiedy jednak przeglądałam radiowe archiwum, to znalazłam audycję Zdzisława Tararako z października 1985 roku w której to zarejestrował spotkanie z Zespołem Folklorystycznym Jarzębina z Kozielic. Zespół działał od 1946/47 roku. Postanowiłam przypomnieć te nagrania i dopełnić historię Jarzębiny z Kozielic.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Fot. Adam Wosik [Radio Szczecin]
Fot. Adam Wosik [Radio Szczecin]
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Rolnicy przed spotkaniem z ministrem
Debata w Barzkowicach
Świat się zmienia. Europa chce być zielona i ekologiczna, mam też wrażenie, że w perspektywie kilku-kilkunastu lat chce zmniejszyć produkcję rolniczą na swoim terenie, ograniczając ją do jakiegoś niezbędnego minimum. Mamy bardzo ambitne założenia Zielonego Ładu, by ograniczyć wpływ człowieka na środowisko. UE zakłada, że to właśnie rolnictwo jest jednym ze źródeł emisji gazów i wszelkich nieczystości. Jeśli trzeba ograniczyć tę działalność, to trzeba też poważnie się zastanowić, skąd brać żywność dla kolejnych pokoleń. Być może jedną z odpowiedzi jest właśnie umowa handlowa z krajami Ameryki Pd. czy rejonem Mercosuru, o której ostatnio jest tak głośno. Umowa ta zakłada wprowadzenie na rynek europejski ogromnych ilości produktów rolnych, wołowiny, mięsa drobiowego, kukurydzy, cukru oraz biopaliw.

W Brukseli w tym tygodniu odbył się protest rolników w przeciwko umowie UE-Mercosur. Rolnicy wskazują, że istotą umowy jest zwijanie europejskiego rolnictwa, aby zrobić na kontynencie miejsce dla tańszej żywności spoza UE, która nie spełnia restrykcyjnych norm, a których muszą się trzymać rolnicy w UE.

Na umowie z krajami Mercosur najbardziej ucierpi eksport wołowiny i drobiu – uważa Wiesław Różański, prezes Unii Pracodawców Przemysłu Mięsnego – w rozmowie z portalem farmer.pl. W jego ocenie o zagranicznych rynkach zbytu będzie trzeba zapomnieć. Pytany o wyniki audytu Komisji Europejskiej, który dał niepokojące wyniki w zakresie używania hormonów w chowie brazylijskiego bydła, na umowę handlową z krajami Mercosur, stwierdził, że kwestia ta pozostaje w rękach europejskich urzędników. Z kolei Jacek Klimza, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, pytany o negatywny wpływ tej umowy handlowej, podkreślił, że rekompensaty dla hodowców w dłuższej perspektywie mogą być niewystarczające. Jego zdaniem umowa ta jest wielkim zagrożeniem dla produkcji mięsa wołowego i drobiu. Ucierpią też branże sąsiednie, producenci zbóż i rzepaku, szczególnie kukurydzy, bo jeżeli branża mięsa zacznie zmniejszać swoją produkcję, to zapotrzebowanie na zboża będzie o wiele mniejsze.
Na temat tej umowy i na temat przyszłości rolnictwa, rolnicy rozmawiali z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim w Barzkowicach.
Zespół Jarzębina z Kozielic; fot. z archiwum zespołu
Zespół Jarzębina z Kozielic; fot. z archiwum zespołu
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj gościem naszej audycji będzie Zespół Śpiewaczy Jarzębina z Kozielic działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kozielicach. Jego kierowniczką jest Wanda Urbaniak, a za stronę muzyczną odpowiada Agnieszka Urbańska. Zespół powstał w 2009 roku. W swoim repertuarze ma pieśni z okolic Wilna, ale też inne, które spodobały się wykonawcom. W tym roku Zespół wystąpił podczas 42 Pyrzyckich Spotkań z Folklorem, gdzie jego występ został zarejestrowany przez DK w Pyrzycach. Dzięki temu będziemy mogli posłuchać jak wtedy śpiewała Jarzębina. Posłuchamy także nagrań red. Zdzisława Tararako, który w 2021 roku spotkał się z zespołem Jarzębina w Kozielicach.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Feliksowe Granie - okładka
Feliksowe Granie - okładka
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj kolejne spotkanie z „Feliksowym Graniem” - pięknym wydaniem prezentującym ponad 60 różnych melodii weselnych, głównie tanecznych grywanych przez Feliksa Cieślę wiejskiego skrzypka. Oberki, polki, walce czy sztajerki pochodzą ze wsi Bukowce koło Wielunia, rodzinnych stron pana Feliksa, który po wojnie przywiózł je na pyrzycką wieś. Był wybitnym skrzypkiem ludowym, laureatem wielu nagród między innymi zdobywcą pierwszego miejsca na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 1986 roku. Skrzypek przez wiele lat grał w Pyrzyckiej Kapeli Ludowej. Zmarł w 2006 roku.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na szczecińskiej ziemi
Na szczecińskiej ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
G. Wawrzyniak o ekonomii
Sery z Golczewa
Gospodarstwo Juchowo
ARiMR i zaliczki na poczet dopłat
Organizacje rolnicze są przeciwne podpisaniu umowy z krajami bloku Mercosur, czyli Ameryki Pd. Trzy organizacje rolnicze, w tym Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciły się z apelem o zwołanie posiedzenia komisji rolnictwa poświęconej umowie UE- Mercoscur. "Europejscy producenci znajdują się w tragicznej sytuacji co jest konsekwencją wzrostu kosztów produkcji, trwających konfliktów geopolitycznych i kryzysu cenowego, który jest spowodowany także importem produktów z krajów trzecich" – czytamy w uzasadnieniu. "Import z krajów trzecich stwarza nieuczciwą konkurencję, ponieważ nie musi spełniać wymogów środowiskowych, społecznych i ekonomicznych, które mają zastosowanie do producentów europejskich" - napisali rolnicy w piśmie. Umowa pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur zakłada wprowadzenie na rynek europejski ogromnych ilości produktów rolnych - wołowiny, drobiu, kukurydzy, cukru oraz biopaliw.

ARiMR od 16 października wypłaca zaliczki dopłat bezpośrednich. Na poczet dopłat bezpośrednich rolnicy z wyprzedzeniem otrzymują 70 proc. należnej kwoty, natomiast w przypadku płatności obszarowych (ONW, rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i zalesieniowych) zaliczki wynoszą 85 proc. kwot. Płatności końcowe będą przekazywane do końca czerwca 2024 r.
Spis treści Feliksowego Grania
Spis treści Feliksowego Grania
Feliksowe Granie - okładka
Feliksowe Granie - okładka
Feliks Cieśla fot. ze zbiorów H.i R. Głogowskich
Feliks Cieśla fot. ze zbiorów H.i R. Głogowskich
Posłuchaj
Wszystko zaczęło się od dwóch muzyków z Kapeli Pyrzyckiej – akordeonisty Ryszarda Głogowskiego i skrzypka Feliksa Cieśli. To Ryszardowi Głogowskiemu zawdzięczamy, m.in że byłe mieszkanki Milatycz koło Lwowa stworzyły Zespół Kresowianki i śpiewały swoje pieśni białym głosem – bez akompaniamentu. Spisał te pieśni, ale także zapisał pieśni ze wsi Binduga nad Bugiem, melodie do tańca ze wsi Letnia koło Drohobycza i melodie grywane przez weselnego muzykanta Feliksa Cieślę pod Wieluniem. I to właśnie zapis nutowy muzyki grywanej przez pana Feliksa znajdziemy w w książce zatytułowanej „Feliksowe Granie - wątek z gobelinu naszej – odrzańskiej tożsamości”. O plastyczną stronę zadbała Iwona Sołtys. Koncepcją i wydaniem książki zajęli się Marzenna i Adam Roślewscy. Dzisiaj opowiemy o tej publikacji, ale także o fenomenie ludowego muzykanta, który przywiózł swoją muzykę na Pomorze Zachodnie.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
B. Jaszczowska
R. Jaszczowski
G. Wawrzyniak
Ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej ustalili limity połowowe ryb dla Morza Bałtyckiego na przyszły rok. Podtrzymali większość ograniczeń. Wyjątkiem jest zwiększenie limitów połowowych śledzi w centralnej części Bałtyku. Najważniejszym i najbardziej dotkliwym dla polskich rybaków jest nadal obowiązujący zakaz połowu dorszy. Jest jedynie zgoda na przyłowy dorszy, gdy przypadkowo wpadną one do rybackich sieci przy okazji połowów innych gatunków ryb.

Komisja Europejska zapowiedziała wsparcie dla rolników poszkodowanych przez ekstremalne zjawiska pogodowe w 2024 roku, głownie przez powódź. Z tych propozycji będą mogli skorzystać rolnicy z Polski, Rumunii, Austrii, Czech, Węgier i Słowacji, czyli sześciu krajów dotkniętych przez powódź oraz Portugalczycy poszkodowani w wyniku pożarów lasów. Bezpośrednie wsparcie na gospodarstwo wyniesie do 42 tys. euro (ok. 180 tys. zł).

Francuscy rolnicy wzywają tymczasem do wznowienia protestów przeciwko unijnej polityce rolnej. Iskrą, która ponownie zaogniła sytuację jest zapowiadana umowa o wolnym handlu między Unią Europejską i krajami Mercosuru - czyli Ameryki Południowej.

Na kolejną edycję jesiennego kiermaszu ogrodniczego zaprasza dziś Zespół Szkół - Centrum Kształcenia Rolniczego w Szczecinie-Zdrojach. Będzie można nabyć rośliny do ogrodu i na balkon, chryzantemy, stroiki, owoce i warzywa, a także obejrzeć bogatą kolekcję roślin ozdobnych. Na stoiskach również m. in. sery z gospodarstwa ekologicznego, przetwory z warzyw oraz miody. Początek kiermaszu o godz. 10.00.
Mariusz Żwierko choreograf i kulturoznawca
Mariusz Żwierko choreograf i kulturoznawca
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Gościem audycji jest dzisiaj Mariusz Żwierko choreograf i kulturoznawca, założyciel Zespołu Woda na Młyn; na co dzień związany z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca. Mówić będziemy m.in. o poszukiwaniu źródeł przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00

Naszej rozmowie towarzyszyć będzie muzyka pomorska w wykonaniu Romana Podlasińskiego. ( Szczecińska Polka Krzyżowa, Walc Rybaka z Dąbia i Koseder z Goleniowa)
1234567