Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Nowa Kapela na Folwarku Jurandowo - Małgorzata Müller, Ewa Grochowska, Katarzyna Janiszewska oraz młodzi muzykanci
Nowa Kapela na Folwarku Jurandowo - Małgorzata Müller, Ewa Grochowska, Katarzyna Janiszewska oraz młodzi muzykanci
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Naszym gościem będzie dzisiaj dr Ewa Grochowska badaczka m.in. tradycji muzycznych wsi polskiej, również jest bardzo zainteresowana naszym regionem. Panią Ewę poznałam podczas jednego z wielu warsztatów śpiewu tradycyjnego, który prowadziła w Szczecinie. Zachwyciła mnie swoimi opowieściami o pieśniach polskiej wsi, o roli jaką pełniły i co można było w nich odnaleźć. I okazuje się, że podobnych do mnie osób było więcej. Do grona miłośników muzyki tradycyjnej zaliczają się też Katarzyna i Krzysztof Janiszewscy oraz Małgorzata Müller członkowie Kapeli Janiszewskich. W lipcu 2020 roku podczas zarejestrowanego w Żółwiej Błoci koncertu Zespołu Pomore Tanz można było posłuchać polskiej i niemieckiej muzyki tradycyjnej. Orkiestra w skład której wchodzi Kapela Janiszewskich, Ewa Grochowska, Maciej "Bosy" Marcinkowski, Vivien Zeller, Ernst Poets i Wolfgang Meyering. powstała na Pomorzu Zach na przełomie 2018/2019. Ten unikalny projekt tworzą artyści z Polski i Niemiec, którzy zajmują się tradycjami muzycznymi swoich regionów. Ewa Grochowska nasz gość stara się bywać wszędzie tam gdzie jest potrzeba obcowania z muzyką tradycyjną. Jednym z takich miejsc są tabory organizowane przez Domy Tańca. W 2016 roku podczas takiego kieleckiego taboru spotkali się Kapela Janiszewskich z Goleniowa i Ewa Grochowska. Co się wtedy zadziało? Warto posłuchać
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Kapela Agnieszki Urbańskiej na scenie
Kapela Agnieszki Urbańskiej na scenie
Agnieszka Urbańska
Agnieszka Urbańska
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj posłuchamy Kapeli Agnieszki Urbańskiej. Kapela rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku. Do roku 2022 kapela występowała pod nazwą „Pyrzyczanie”, a następnie, za aprobatą członków kapeli nazwa została zmieniona na „Kapela Agnieszki Urbańskiej” i ta obowiązuje do dzisiaj. W 2024 podczas 42 Pyrzyckich Spotkań z Folklorem kapela wystąpiła w składzie: Martyna Wiśniewska - skrzypce, Julia Boczkowska - skrzypce i śpiew, Emil Oświeciński - klarnet, Gabriel Oświeciński – klarnet, Mariusz Rutkowski – akordeon, Jan Krzywda – kontrabas i oczywiście liderka Agnieszka Urbańska – skrzypce. Koncert został zarejestrowany przez Pyrzycki Dom Kultury i dzięki temu będziemy mogli posłuchać tych nagrań.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce; fot. M.Furga
Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce; fot. M.Furga
Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce; fot. z zasobów Zespołu
Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce; fot. z zasobów Zespołu
Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce; fot. M.Furga
Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce; fot. M.Furga
Zespół w pyrzyckich strojach; fot. z zasobów Zespołu
Zespół w pyrzyckich strojach; fot. z zasobów Zespołu
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj posłuchamy muzyki grywanej podczas ubiegłorocznych 42 Pyrzyckich Spotkań z Folklorem, ale także porozmawiamy z członkiniami Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce. Rozmowie towarzyszy muzyka grana przez Kapelę tego Zespołu.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Szczecinianie zapraszają na Koncert
Szczecinianie zapraszają na Koncert
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Już w najbliższy poniedziałek świętować będziemy Trzech Króli, to święto Objawienia Pańskiego. Wierni Kościoła Katolickiego wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. W wielu miejscowościach i na wsiach odbywają się tradycyjne Orszaki Trzech Króli. To uliczne jasełka, które upowszechniły się od czasu kiedy 6 stycznia stał się dniem wolnym od pracy. Po drodze uczestnicy śpiewają kolędy. My dzisiaj również zagramy i zaśpiewamy kolędy wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Szczecinianie. Będą to starsze nagrania i te najnowsze sprzed roku. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
I jeszcze Zaproszenie.
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie - Reprezentacyjny Zespół Pomorza Zachodniego i Honorowy Ambasador Miasta Szczecin, zaprasza na Galowy Koncert: "KOLĘDY I PASTORAŁKI POLSKIE". Wydarzenie odbędzie się 6 stycznia 2025 r. o godzinie 16:00 w Kaplica Szkół Salezjańskich pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przy ulicy Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.
Wydarzenie jest pierwszym Koncertem, którym Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie rozpoczyna świętowanie Jubileuszu XXV- lecia istnienia. Wystąpi blisko 300 artystów: dzieci, młodzież, studenci oraz dorośli, którzy wykonają zarówno tradycyjne kolędy, jak i wyszukane pastorałki i kantyczki z różnych regionów Polski. Wszystko przy akompaniamencie dziecięcej, młodzieżowej i dorosłej kapeli Zespołu. Koncert ten od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Szczecina i regionu, a przybywa na niego 1,5 tysięczna widownia, złożona w dużej mierze z fanów i sympatyków Zespołu i polskiego folkloru.
Szczecinianie gośćmi Malowanej Skrzyni
Szczecinianie gośćmi Malowanej Skrzyni
Szczecinianie w nowych strojach, fot. ZPiT Szczecinianie
Szczecinianie w nowych strojach, fot. ZPiT Szczecinianie
Z Malowanej Skrzyni - Zespół Szczecinianie
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Gościmy dzisiaj przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie z którymi podsumujemy mijający rok. W studiu są Zosia Kamińska, Krzysztof Kamiński i Paweł Bąkowski. Naszej rozmowie towarzyszyć będą kolędy nagrane przez Zespół w 2024 roku w studiu PR Szczecin.
Warto dodać, że to była "mocna" końcówka roku w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie.
Po przedpremierowej prezentacji polskich strojów Pomorza Zachodniego w Urzędzie Marszałkowskim i żywiołowym jego przyjęciu przez media i mieszkańców, Zespół informuje o kolejnych wydarzeniach oraz wyróżnieniach z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca w Szczecinianie.
W dowód uznania działań, pracy, poziomu artystycznego i dorobku oraz reprezentowania Polski, Pomorza Zachodniego oraz Miasta Szczecin w kraju i za granicą, z okazji Jubileuszu XXV- lecia Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie, otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 28 grudnia 2024 roku Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie został odznaczony ORDEREM ŚWIĘTEGO KAROLA BOROMEUSZA. W dowód uznania za nieustanne krzewienie wartości patriotycznych, chrześcijańskich, piękna naszej kultury i tradycji, za wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej oraz przekazywanie tych wartości, które kształtują kolejne pokolenia Polaków. Odznaczenie wręczył Zespołowi metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel oraz Dyrektor Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie - Pan Marcin Janda. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „MAZOWSZE" im. Tadeusza Sygietyńskiego zaprosił Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie" do współpracy przy wspólnym Koncercie:„Mazowsze i Przyjaciele", organizowanego 22 marca 2025 r. o godzinie 18:00 na gościnnej scenie sali widowiskowej w siedzibie zespołu „Mazowsze" w Otrębusach - Karolinie.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
S. Barna
J. Rzepa
T. Sadowski
dr A. Malkowski
Ostatnie dni odliczamy już do Świąt Bożego Narodzenia, jutro niedziela handlowa, a kto chce nabyć żywność prosto od rolnika, to dziś ostatni w tym roku bazarek na Bronowickiej przy szczecińskim KOWR. W programie - rozmowa z jednym z pszczelarzy, który do jutra jest na szczecińskim świątecznym jarmarku. Z innych wydarzeń świątecznych – od wczoraj do jutra Jarmark w Koszalinie przy Amfiteatrze, doroczny Jarmark Bożonarodzeniowy na deptaku w Czaplinku, na Jarmark Bożonarodzeniowy do poniedziałku zaprasza także Świnoujście. Tam zresztą będzie także Radio Szczecin, a relacje z jarmarku na naszej antenie.

Ze spraw nieświątecznych - Kilkudziesięciu rolników m. in. z Francji i Niemiec zablokowało w czwartek traktorami główną ulicę przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, domagając się, by Unia Europejska wycofała się z porozumienia handlowego z krajami Ameryki Południowej (Mersocur). Jak mówił jeden z rolników - rolnicy europejscy znajdują się i w tak trudnej sytuacji, m.in. z powodu Europejskiego Zielonego Ładu, a porozumienie z Mercosurem uderzy w nich dodatkowo. - Chcemy, aby Europejczycy jedli żywność produkowaną w Europie, która jest bardzo dobrej jakości, a nie sprowadzaną z innych kontynentów” - powiedział jeden z protestujących rolników. Umowa budzi sprzeciw europejskich rolników, którzy obawiają się zalania unijnego rynku przez tanie produkty rolne z Brazylii czy Argentyny. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski zapowiada, że będziemy szukali koalicji państw w Unii, żeby zablokować porozumienie UE - Mercosur. Polski rząd będzie też chciał wykorzystać zbliżającą się naszą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. O tym m. in. będziemy rozmawiać z jednym z rolników i parlamentarzystów z naszego regionu, dość burzliwe spotkanie odbyło się w tym tygodniu w Zachodniopomorskiej Izbie Rolniczej.

Zaprasza Piotr Tolko
1234567