Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi » Na szczecińskiej ziemi
Wojewoda spotkał się z rolnikami. fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Wojewoda spotkał się z rolnikami. fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników w Stargardzie
Zespół konsultacyjny przy Wojewodzie
Poseł J. Sachajko o sytuacji na rynku zbóż
15 marca coraz bliżej i bliżej – to jak wiadomo dzień, od którego rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty unijne. W tym roku rolnicy będą musieli spełnić wiele nowych obowiązków związanych z ekologią, by otrzymać pełne stawki dopłat. Wchodzą słynne ekoschematy. Procedury są jednak skomplikowane, dlatego m.in. w Pałacu Prezydenckim zebrała się Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. "W dalszym ciągu także nie jest przyjęta legislacja, potrzebna do składania wniosków" – tak mówił szef rady, poseł Jan Krzysztof Ardanowski. Bez tych rozporządzeń Ośrodki Doradztwa Rolniczego nie mogą prowadzić szkoleń i pomagać w wypełnianiu wniosków o dopłaty. "To zapewne rzutem na taśmę wydarzy się jednak przed 15 marca" – mówi minister Ardanowski. Sposób składania wniosków o dopłaty obszarowe nie ulegnie zmianie. Rolnicy otrzymają wnioski spersonalizowane i będą je przesyłać przez Internet od połowy marca.

W naszym regionie to był bardzo gorący czas – kolejny protest rolników – tym razem w Stargardzie. W czwartek z rolnikami spotkał się Wojewoda Zachodniopomorski. I tym wydarzeniom poświęcamy najwięcej uwagi. Wcześniej - rolnicy protestowali w Stargardzie. "Obawiamy się niekontrolowanego napływu zboża z Ukrainy, co może utrudnić sprzedać naszych plonów w godziwej cenie" – tak mówili rolnicy podczas protestu. Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący wsparcia producentów zbóż. Chodzi o system dopłat do sprzedanych plonów w okresie od połowy grudnia ubiegłego roku do końca maja tego roku. Wpływ na osłabienie koniunktury miał m.in. import zbóż z Ukrainy. Rząd zapowiedział starania, by fundusz dopłat zasiliły pieniądze z unijnej rezerwy kryzysowej. Pomoc będzie zależeć od skali sprzedaży zboża, areału i rodzaju zbóż.

O sytuacji na polskim rynku zbożowym rozmawialiśmy z Jarosławem Sachajko – posłem Kukiz'15, wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 

Zobacz także

2023-03-18, godz. 07:00 [18.03.2023]"Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu zaprezentowałam państwu kilka piosenek w wykonaniu pań z… » więcej 2023-03-17, godz. 12:19 [11.03.23] Rolniczy komentarz przed wiosną i kampanią dopłat bezpośrednich - J. Jaworek i minister J. K. Ardanowski… Są ustalenia w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę. Wszelki tranzyt będzie zabezpieczony plombami. będą one zdejmowane dopiero w koncesjonowanych… » więcej 2023-03-11, godz. 07:00 [11.03.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa do Letnina, gdzie z inicjatywy Koła Gospodyń… » więcej 2023-03-04, godz. 06:00 [04.03.23] Protest rolników przed siedzibą KOWR - o co chodzi i jakie mają postulaty. Stanowisko KOWR w tej kwestii… Zgodnie z wynikami sondy przeprowadzonej przez jeden z branżowych portali internetowych ponad 40 proc. gospodarstw nie zakupiło nawozów mineralnych na pierwszą… » więcej 2023-03-04, godz. 07:00 [4.03.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj opowiemy o Kaziukach. Wraz z ze Zbigniewem Ciszkiem dyr. Miejsko… » więcej 2023-02-24, godz. 21:22 [25.02.23] Kolejny protest rolników, tym razem w Szczecinie przed siedzibą KOWR. Rolniczy komentarz - minister J.K. Ardanowski… W programie komentarz byłego ministra rolnictwa i posła PiS - Jana Krzysztofa Ardanowskiego do sytuacji rynku zbóż. Jak mówi - konieczne jest przywrócenie… » więcej 2023-02-25, godz. 07:00 [25.02.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj posłuchamy muzyki wygrywanej na cymbałach strunowych, cymbałach… » więcej 2023-02-18, godz. 07:00 [18.02.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj porozmawiamy o ostatkach, śledziku i środzie popielcowej. Naszej… » więcej 2023-02-11, godz. 06:00 [11.02.23] Minister proponuje dopłaty do zboża, jak oceniają te propozycje rolnicy? Komentarz ekspertów. Tłusty czwartek… Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział wprowadzenie systemu dopłat do części zbóż sprzedanych w bieżącym sezonie. To reakcja na… » więcej 2023-02-11, godz. 07:00 [11.02.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Przed nami jeszcze ponad tydzień karnawału bo w tym roku tłusty czwartek… » więcej
12345