Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi » Na szczecińskiej ziemi
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Protest rolników. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników przed KOWR
KGW Smolęcin
Zgodnie z wynikami sondy przeprowadzonej przez jeden z branżowych portali internetowych ponad 40 proc. gospodarstw nie zakupiło nawozów mineralnych na pierwszą wiosenną dawkę. Czyli niemal połowa rolników na razie zwleka z zakupami licząc koszty. To co może rolników przekonać do zakupów nawozów to ostatnie obniżki cen z drugiej strony – nadal nie zachęcają do zakupów niskie ceny pszenicy i rzepaku w skupie.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk liczy na szybką decyzję Komisji Europejskiej w sprawie dopłat do pszenicy oraz kukurydzy dla polskich rolników ze względu na wojnę na Ukrainie. wysokość dopłat będzie zależała od odległości danego województwa od portów, ponieważ ta wpływa na ceny zbóż. Dlatego rolnicy z województwa podkarpackiego i lubelskiego mają otrzymywać 250 złotych dopłaty do tony sprzedanej pszenicy, a np. z Małopolski 200 złotych do tony – mówił wicepremier na spotkaniu w Tarnowie

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie trybu przyznawania i wypłaty nowych płatności w ramach 5 ekoschematów trafił do prac rządowych. Ekoschematy to płatności za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Jeśli ktoś ich nie przeprowadzi otrzyma podstawową stawkę dopłat. Wnioski o dopłaty będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która również - podobnie jak ośrodki doradztwa - będzie dysponować wiedzą na temat szczegółowych zasad. Podkreślam – słowo "będzie", bo na razie wszyscy czekają na szczegóły, a tych na razie brak.

Do tej samej powierzchni, w tym samym roku, może być przyznanych kilka płatności w ramach ekoschematów, ale z wyjątkami. Każdy, kto zgłębia się w zasady – co z czym można łączyć, który ekoschemat z którym, a co nie, i jak to się ma do działań rolno- środowiskowych, i dotychczasowych i nowych - zaczyna po chwili się gubić. Szkoda tylko, że zamiast upraszczać – komplikujemy sobie życie, no i pytanie – po co?

W naszym programie dziś o tym dlaczego rolnicy protestują przed szczecińską siedzibą KOWR, jakie mają oczekiwania i postulaty, co na to przedstawiciele instytucji, o kolejnym KGW, które powstało w gminie Kołbaskowo – to we wsi Smolęcin. Na koniec Malowana Skrzynia czyli – tradycyjnie - coś na uspokojenie skołatanych nerwów.
 

Zobacz także

2023-03-18, godz. 07:00 [18.03.2023]"Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu zaprezentowałam państwu kilka piosenek w wykonaniu pań z… » więcej 2023-03-17, godz. 12:19 [11.03.23] Rolniczy komentarz przed wiosną i kampanią dopłat bezpośrednich - J. Jaworek i minister J. K. Ardanowski… Są ustalenia w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę. Wszelki tranzyt będzie zabezpieczony plombami. będą one zdejmowane dopiero w koncesjonowanych… » więcej 2023-03-11, godz. 07:00 [11.03.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa do Letnina, gdzie z inicjatywy Koła Gospodyń… » więcej 2023-03-04, godz. 07:00 [4.03.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj opowiemy o Kaziukach. Wraz z ze Zbigniewem Ciszkiem dyr. Miejsko… » więcej 2023-02-24, godz. 21:22 [25.02.23] Kolejny protest rolników, tym razem w Szczecinie przed siedzibą KOWR. Rolniczy komentarz - minister J.K. Ardanowski… W programie komentarz byłego ministra rolnictwa i posła PiS - Jana Krzysztofa Ardanowskiego do sytuacji rynku zbóż. Jak mówi - konieczne jest przywrócenie… » więcej 2023-02-25, godz. 07:00 [25.02.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj posłuchamy muzyki wygrywanej na cymbałach strunowych, cymbałach… » więcej 2023-02-20, godz. 10:31 [18.02.23] Kolejny protest rolników, tym razem w Stargardzie. Spotkanie rolników z Wojewodą Zachodniopomorskim. Rolniczy… 15 marca coraz bliżej i bliżej – to jak wiadomo dzień, od którego rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty unijne. W tym roku rolnicy będą musieli… » więcej 2023-02-18, godz. 07:00 [18.02.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj porozmawiamy o ostatkach, śledziku i środzie popielcowej. Naszej… » więcej 2023-02-11, godz. 06:00 [11.02.23] Minister proponuje dopłaty do zboża, jak oceniają te propozycje rolnicy? Komentarz ekspertów. Tłusty czwartek… Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział wprowadzenie systemu dopłat do części zbóż sprzedanych w bieżącym sezonie. To reakcja na… » więcej 2023-02-11, godz. 07:00 [11.02.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Przed nami jeszcze ponad tydzień karnawału bo w tym roku tłusty czwartek… » więcej
12345