Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi » Na szczecińskiej ziemi
Minister rolnictwa Czesław Siekierski. Fot. twitter.com/MRiRW_GOV_PL/Archiwum
Minister rolnictwa Czesław Siekierski. Fot. twitter.com/MRiRW_GOV_PL/Archiwum
zabnica 17 n
zabnica 17 n
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Minister Cz. Siekierski i Roman Waszczyk
Truskawkowe pole w Recławiu
KGW Stara Dąbrowa na Dniach Pola Cukrowni Kluczewo
Dziś w naszym programie relacja ze spotkania rolników z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim. To spotkanie odbyło się w ub. tygodniu, a zostało ono zorganizowane przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą. Rolnicy mieli możliwość zasygnalizowania najważniejszych problemów, które nadal nie są rozwiązane, lub takich na które trzeba zwrócić baczną uwagę. Rolnicy zapowiadali, że w tym tygodniu wrócą protesty na drodze S3, taka decyzja zapadła po spotkaniu z ministrem rolnictwa. Plan był taki, by droga S3 między Szczecinem, a Gorzowem Wielkopolskim była blokowana w każdą środę. W tym tygodniu Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych poinformował, że rezygnuje z akcji protestacyjnej. Co w kolejnych tygodniach? To się okaże.

Kredyty inwestycyjne, obrotowe i dotacje na spłatę odsetek. Taki mechanizm finansowania dla rolników i przetwórców będzie oferować Fundusz Gwarancji Rolnych Plus. Do dyspozycji beneficjentów będzie blisko 450 milionów euro ze Wspólnej Polityki Rolnej UE. W mechanizm angażują się banki spółdzielcze i komercyjne. Podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Adam Nowak informuje, że za udzielane gwarancje nie będą pobierane prowizje, ani opłaty. Gwarancje kredytowe będą wynosić nawet 80 procent ich wysokości. Maksymalna kwota finansowania wyniesie 5 milionów złotych.

Od 1 lipca zapłacimy za prąd więcej, ale podwyżki mają nie być aż tak dotkliwe. Prezydent Andrzej Duda podpisał rządową ustawę wprowadzającą bon energetyczny dla osób z najniższym dochodem.Wartość bonu będzie zależała od wielkości gospodarstwa domowego oraz rodzaju ogrzewania. Wnioski o bon energetyczny będzie można składać tylko i wyłącznie w urzędach gmin od 1 sierpnia do 30 września. Od 1 lipca czekają nas podwyżki cen gazu, Z informacji PGNiG wynika, że rachunki rolników wzrosną nawet o połowę. Podwyżka bierze się stąd, że tarcze osłonowe dla odbiorców gazu obowiązują tylko do końca czerwca.

W programie również rozmowa z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Dąbrowie, to przy okazji Dni Pola Cukrowni Kluczewo. Sołectwo Żabnica zaprasza zaś dziś na 12 Regionalny Konkurs "Smaki Ryb Odrzańskich" w ramach Żabnickiego Lata z Rybką. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. zawody wędkarskie, konkurs kulinarny, występy artystyczne i konkursy. Zapraszamy do Żabnicy, tym bardziej, że pomysłodawcami tego wydarzenia byli znakomici współtwórcy naszej audycji.
 

Zobacz także

2024-07-20, godz. 07:00 [20.07.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj spotkamy się z członkami Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie… » więcej 2024-07-15, godz. 10:28 [13.07.2024] Początek żniw. Hodowla bydła lekiem na niskie ceny zbóż? Rektor ZUT o wyzwaniach w edukacji rolniczej… Klika ciepłych dni wystarczyło, by kombajny wyjechały na pola. Niektórzy czekają z koszeniem rzepaku i koszą zboża, by te nie straciły parametrów. Na… » więcej 2024-07-13, godz. 08:36 [13.07.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Już za parę dni bo 18 lipca rozpocznie się Letni Festiwal Tradycji… » więcej 2024-07-05, godz. 22:14 [6.07.2024] Na szczecińskiej ziemi - Piotr Tolko zaprasza Gdzieniegdzie, jak choćby na południu naszego regionu - w rejonie Chojny i Cedyni widać, że małe żniwa już się zaczęły. Trzymamy kciuki, by wtedy kiedy… » więcej 2024-07-06, godz. 07:00 [6.07.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Przed nami kolejny dzień trzydniowej imprezy folklorystycznej… » więcej 2024-07-04, godz. 15:06 [29.06.2024] Rolnicy o stanie upraw. Dyrektor ZODR o uprawach i hodowli. Konferencja na temat hodowli bydła mlecznego. Lato na dobre zagościło wokół nas, ale przyniosło nam i prawdziwe upały i burze i ulewy. Dziś w audycji rozmowy z plantatorami buraków cukrowych, w ten… » więcej 2024-06-29, godz. 07:00 [29.06.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa wraz z Ewą Hancz dyr. Pyrzyckiego Domu… » więcej 2024-06-22, godz. 07:00 [22.06.2024] Minister Z. Ziejewski na Dniach Pola Cukrowni Kluczewo. Komentarz po spotkaniu Ministra Rolnictwa z rolnikami… W kalendarzu lato, no i wakacje, a jak wakacje to i wypoczynek dzieci i młodzieży na wsi, albo pomoc w pracach polowych albo wręcz - praca w gospodarstwie… » więcej 2024-06-22, godz. 07:00 [22.06.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj wraz z Ewą Hancz dyr. Pyrzyckiego Domu Kultury zaprosimy… » więcej 2024-06-15, godz. 07:00 [15.06.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu wspominaliśmy Żabnickie lato z rybką" – imprezę… » więcej
12345