FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA
fot.fb Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" w Szczecinie
fot.fb Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" w Szczecinie
„Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej, realizacja dźwięku: Krzysztof Skonieczny
posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus, goście: bohaterka reportażu Urszula Kwietniewska-Łacny, kuratorka wystawy: Sabina Wacławczyk oraz Barbara Markowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie
Świat w miniaturze już od soboty w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. O 16 Zajezdnia Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy "To nie są zabawki!". Będzie to wystawa miniatur Urszuli Kwietniewskiej-Łacny (autorki bloga Miniaturowe domki) prezentującej dorobek kilkunastu lat pracy twórczej. Na ekspozycji zobaczycie ponad 20 misternie wykonanych „miniaturowych domków”, które przeniosą Was w świat dzieciństwa, dawnych zawodów oraz historii poniemieckiego dziedzictwa regionu. Wystawę będzie można ogladać do 22 czerwca.
Elementem ekspozycji będzie też reportaż Radia Szczecin "Miniaturzystka", którego bohaterką jest właśnie Urszula Kwietniewska-Łacny.
Reportaż przypomnieliśmy w czwartkowej Fonosferze. O wystawie opowiadały: bohaterka reportażu, kuratorka wystawy: Sabina Wacławczyk oraz Barbara Markowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Zapraszamy
Antosia
Antosia
Posłuchaj reportażu
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Antosia urodziła się z genetycznym zespołem Di George'a, delecją 22q11. Jest to wada genetyczna, której przyczyną jest utrata niewielkiego fragmentu DNA w 22 chromosomie. Według szacunków z tą wadą rodzi się w Polsce od 100 do 200 dzieci rocznie. Mimo to ten zespół wciąż pozostaje praktycznie nieznany – również wśród lekarzy. Przed osobami z zespołem delecji 22q11 piętrzą się trudności, tymczasem system ochrony zdrowia zupełnie pomija tę grupę pacjentów.
Antosia mała bohaterka reportażu zmaga się z niskorosłością i z tego względu ma obniżony rozwój psychomotoryczny. Ma także zdiagnozowaną afazję motoryczną i opóźniony rozwój mowy. Potrzebuje stałej i kosztownej rehabilitacji oraz terapii. Pozostaje pod opieką wielu lekarzy i specjalistów ze względu na liczne choroby wynikające z zespołu genetycznego. Obecnie leczona jest hormonem wzrostu, które to leczenie w całości muszą finansować rodzice. Dziewczynka nie zakwalifikowała się do żadnego programu refundowanego przez NFZ. Dlatego też rodzina zbiera fundusze na portalu Pomagam.pl. Takich zbiórek są tysiące,ale ta jest wyjątkowa... Tosia nie ma wiele czasu aby urosnąć i żyć jak jej rówieśnicy. Zapraszam państwa dzisiaj po godz.19-ej do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "delecja 22q11". Po reportażu rozmowa z gośćmi Fonosfery, a będą nimi: Monika Helewska kierownik Działu Organizacji i Promocji Wydarzeń w DK Słowianin, Ewelina Wiśniewska ciocia Antosi i Anna Bereżecka - Pieńkos mama Antosi.
Ostatni list ppor. Józefa Zająca z obozu w Kozielsku do żony Anny i dzieci - Tadeusza i Elżbiety. Fot. Barbara Patlewicz
Ostatni list ppor. Józefa Zająca z obozu w Kozielsku do żony Anny i dzieci - Tadeusza i Elżbiety. Fot. Barbara Patlewicz
"Tryb specjalny" - za tym niewinnie brzmiącym sformułowaniem kryje się proceder, który oznaczał egzekucje bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. 5 marca 1940 roku Józef Stalin podpisał uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego. 85 lat temu, 3 kwietnia 1940 roku z obozu w Kozielsku wyruszył pierwszy transport jeńców kierowanych na egzekucję. Zamordowano blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. To 22 tysiące tragedii rodzinnych. To zarazem 22 tysiące opowieści o próbach (mniej lub bardziej odważnych) dochodzenia do prawdy, co stało się z zaginionymi bliskimi. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska.
Katyń - jest to więc historia zacierania prawdy i walki o prawdę.
Ale też pamięci i niepamiętania.
Alicja Dmytrasz mieszka na wielkim poradzieckim osiedlu we Lwowie. W jej pokoju leży kilka reklamówek z niezwykle cenną zawartością. Są ciągle nierozpakowane.

"Spóźniłam się" - to tytuł reportażu Agaty Rokickiej.
Posłuchaj reportażu Agaty Rokickiej
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z Józefem Łapczyńskim oraz Rafałem Raniowskim ze Stowarzyszenia Katyń
Szczecińskie dźwigozaury, jeden z symboli i atrakcja turystyczna miasta , fot. Alicja Szymańska [Archiwum]
Szczecińskie dźwigozaury, jeden z symboli i atrakcja turystyczna miasta , fot. Alicja Szymańska [Archiwum]
"Weź kawałek mego miasta" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Anna Gąsiorowska, Przemysław Budziński i Marcel Mroczek (prezes Sowarzyszenia Chowaniec)
Co buduje wspomnienia ? Zapach, smak, widok miejsca, książki i ludzie spotkani na swej drodze ... Takie miejsce stworzyła sobie pani Małgorzata. Dzisiaj czuje się uspokojona, spełniona, a swoją pasję zamieniła w zawód. Wreszcie znalazłam swoją przystań - powtarza. Dzieli się z klientami małego sklepiku z pamiątkami historią Szczecina i z wypiekami na twarzy opowiada jak wyjątkowe jest to miasto. Zapraszam do wysłuchania reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny "Weź kawałek mego miasta". Tę opowieść przypomnimy po 19, po reportażu rozmowa o Szczecinie.

Naszymi gośćmi będą autorzy projektu "Szczecinowierca". W tej chwili to audioserial dostępny w serwisie Spotify, natomiast 23 kwietnia ukaże się zbiór opowiadań. Podobnie jak w wersji audio bohaterem opowieści będzie nadnaturalny opiekun Szczecina, wampir Asmodeusz.
Pojekt Szczecinowierca tworzą:
Agata Cieszyńska, Anna Gąsiorowska, Agnieszka Gładzik, Przemysław Budziński, Michał Dłużak, Paweł Jakubowski, Jarosław Kociuba oraz Norbert Góra.

Zbiórkę na papierowe wydanie antologii można wesprzeć na stronie wspieram.to/szczecinowierca
Koty na tymczasie, fot. Małgorzata Furga
Koty na tymczasie, fot. Małgorzata Furga
„Wolontariusze z KociArki” - reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Anna Stajuda i Małgorzata Furga
Magda i Michał są wolontariuszami KociArki od 2019 roku, kiedy to stworzyli dom tymczasowy dla bezdomnych kotów. Dzisiaj opiekują się Panem Kotem – seniorem i Kupuszkiem; rocznym kociakiem, który oczekuje na swoją rodzinę. KociArka to grupa osób od wielu lat zajmujących się pomaganiem kotom wolno żyjącym i bezdomnym. Jako stowarzyszenie funkcjonują od 2017 roku. Karmią i leczą, sterylizują oraz kastrują, prowadzą domy tymczasowe i edukują. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się II edycja akcji „Dzień Zwierząt Bezdomnych” w Domu Kultury Słowianin, gdzie wśród wielu ludzi pomagających zwierzętom pojawią się również wolontariusze z KociArki. Warto się do nich przyłączyć. A my zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Wolontariusze z KociArki”.
Aby pomóc KociArce warto zajrzeć tutaj
Andrzej Ryfczyński
Andrzej Ryfczyński
Niektórzy mówili, że miał w sobie coś z krokodyla - podobnie jak on upatrywał ofiary i czekał na odpowiedni moment. Nie zabijał, ale zamykał czas w kadrze fotografii. Zdjęcie musi mówić jak najwięcej, być perfekcyjne. Andrzej Ryfczyński od prawie 60 lat dokumentował życie wokół siebie. Dzięki jego fotografiom pełnym emocji wsiadamy do machiny czasu i podróżujemy w miejsca, których często już nie ma. . Był od lat związany z naszym regionem i był wszędzie tam, gdzie trzeba zatrzymać czas .
Niedawno zmarły
Andrzej Ryfczyński, fotoreporter i artysta fotograf, kronikarz życia na Wyspach. Zostawił po sobie tysiące zdjęć ....
Zapraszam dzisiaj po 19-tej
Posłuchaj audycji reportażu i rozmowy
płk Stanisława Kociełowicz ps. "Iskierka" w towarzystwie autorki reportażu (z lewej) i autorki audycji (z prawej) pod radiową magnolią. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin] Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
płk Stanisława Kociełowicz ps. "Iskierka" w towarzystwie autorki reportażu (z lewej) i autorki audycji (z prawej) pod radiową magnolią. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin] Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Niedawno Szczecinianka, płk Stanisława Kociełowicz ps. "Iskierka" obchodziła urodziny. Okrągłe, ale nie będę pisać które, bo przecież wiek to nie to, co widnieje w metryce, ale to, co ma się w głowie. A wigoru, temperamentu i dobrej energii mogą jej wszyscy pozazdrościć. Pseudonim zobowiązuje, choć tak naprawdę wziął się od nazwy zastępu harcerskiego, do którego należała w czasie niemieckiej okupacji - "Iskry".

Przeżyła więzienie i ciężką pracę w sowieckich łagrach. Jednak udało jej się to przetrzymać i wrócić do Polski. Swoją historię opowiada w reportażu Małgorzaty Furgi "Iskierka - dziewczyna wyklęta" z 2019 roku. A po reportażu - spotkanie z bohaterką, urodzinowy torcik, życzenia i...wspomnienia. Agata Rokicka, zapraszam.
Posłuchaj reportażu Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z płk. Stanisławą Kociełowcz ps. "Iskierka" oraz Małgorzatą Furgą, autorką reportażu'
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: Marcin Grzelak
Jak zakończy się historia Irka i Buliego? Spotkają się czy może ich drogi się rozejdą? Czy uratują dziewczyny, które mają trafić do berlińskich agencji towarzyskich?
Jeśli chcecie poznać finał tej opowieści to koniecznie posłuchajcie ostatniego odcinka "Beksy" Marcina Grzelaka. Książkę czyta Mikołaj Krawczyk. Tym, którzy chcą wrócić do początku tej historii polecamy stronę audiobooka. Powieść znajdziecie też w formie słuchowiska. Adaptacji podjęła się Magdalena Wleklik, a w rolach głównych wystąpili Mikołaj Matczak i Adam Dzieciniak.
Po 19, w Fonosfrze, ostatni odcinek "Beksy" oraz wywiad z autorem. Porozmawiamy też o najnowszej powieści Marcina Grzelaka. "Martwe mleko" ukaże się na początku maja nakładem Wydawnictwa Niebieskie i pod patronatem Radia Szczecin.
Do usłyszenia, Joanna Skonieczna
Jeśli chcecie porozmawiać z autorem, to po godzinie 19 czekamy na telefony: 510 777 666

Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Parafie prawosławne w naszym województwie należą do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego diecezji wrocławsko-szczecińskiej z siedzibą we Wrocławiu. Parafie te w liczbie dziesięciu rozrzucone są po terenie całego województwa. Znajdują się w Barlinku, Gryficach, Łobzie, Stargardzie, Szczecinie, Trzebiatowie - w części zachodniej województwa. Natomiast w części wschodniej i południowej znajdziemy cerkwie w Boblicach, Koszalinie, Szczecinku i w Wałczu. Cerkwie ulokowane zostały w opuszczonych po drugiej wojnie światowej dawnych świątyniach protestanckich. Przesiedleńcy obrządku prawosławnego często przywozili ze sobą całe wyposażenia swoich świątyń. Przesiedlenia na teren naszego województwa były realizowane przez powojenne władze komunistyczne Polski, głównie w ramach akcji Wisła.

Obecnie najlepiej utrzymaną jest zabytkowa cerkiew należąca do parafii p.w. Świętych Piotra i Pawła w Stargardzie. W latach 2011–2012 jej proboszcz Jarosław Biryłko pozyskał środki w ramach programów unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na jej odbudowę. Cerkiew jest bogato wyposażona wraz ze współcześnie wykonanym w Grecji ikonostasem. Służy wiernym do sprawowania Św. Liturgii, jest także miejscem, gdzie odbywają się niezwykle ciekawe koncerty i inne wydarzenia.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Przygoda życia" w realizacji Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Po reportażu rozmowa z prof. Marcinem Majewskim – kierownikiem Katedry Archeologii w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Agata Rokicka, zapraszam.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z prof. Marcinem Majewskim – kierownikiem Katedry Archeologii w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin, Archiwum]
fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin, Archiwum]
"Kto pociąga sznureczkami" - reportaż Anny Dudzińskiej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, goście: Katarzyna Legan - terapeutka z zakresu rozwoju osobistego, była policjantka oraz Jarosław Gwizdak - prawnik
W kilka chwil tracą oszczędności całego życia. Odzywa się telefon, podnoszą słuchawkę, a tam aksamitny głos alarmuje o wypadku, któremu uległ ktoś z rodziny albo tłumaczy, że aby uchronić swoje pieniądze trzeba wziąć udział w policyjnej akcji ścigania przestępców. Wszystko kończy się utratą pieniędzy, a nierzadko i zdrowia, bo ludzie, których udało się tak oszukać często mają pretensje do samych siebie.
Dziś w Fonosferze reportaż Anny Dudzińskiej "Kto pociąga sznureczkami". Ten reportaż to historia pewnej oszukanej siedemdziesięciolatki.
Po reportażu czekamy na telefony. Nasze numer 510777666 lub 510777222.
Do usłyszenia po 19, Joanna Skonieczna
1234567