Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krzysztof Wierciński – pianista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod batutą José Marii Florêncio. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
Krzysztof Wierciński – pianista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod batutą José Marii Florêncio. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
20-letni Krzysztof Wierciński może się poszczycić wieloma nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Ostatni Jego sukces odbił się szerokim echem daleko poza granicami naszego kraju, bowiem Krzysztof słusznie został okrzyknięty najlepszym Polakiem na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jury pod przewodnictwem znanego na świecie amerykańskiego pianisty Kevina Kennera przyznało młodemu artyście II nagrodę w kategorii Fortepian. Tym bardziej jest to cenne trofeum, wszak do tego prestiżowego, bardzo trudnego konkursu stanowiącego ważną, międzynarodową i międzykulturową przestrzeń spotkania wybitnych muzyków, zgłosiło się prawie 600 artystów z różnych zakątków globu.

Krzysztof Wierciński naukę gry na fortepianie rozpoczął w 6. roku życia. Ukończył z wyróżnieniem słynną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzewskiego w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just, u której studiuje obecnie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianista kształcił się również u wybitnych pedagogów, takich jak m.in. profesorowie: Vanessa Latarche, Katarzyna Popowa-Zydroń, Elżbieta Stefańska, Nikolai Demidenko, Aleksander Gavryluk, Andrzej Jasiński, Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Aleksiej Orłowiecki, Wojciech Świtała, Dang Thai-Son i Paweł Zawadzki.

Koncertował w wielu miastach Polski i Europy, między innymi w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Tallinie w Estonii oraz w Filharmonii im. Oskara Kolberga w Kielcach, a także w Ambasadzie RP w Wiedniu. Wielokrotnie grał w Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Z recitalami Chopinowskimi wystąpił w 2022 roku w Dubaju w rewolucyjnej edycji Expo 2020 – największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu o globalnym zasięgu, reprezentując Polskę w dziedzinie kultury.

Po ogłoszeniu wyników Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego i powrocie do rodzinnej Warszawy, Krzysztof Wierciński nie krył ogromnej satysfakcji nie tylko z tak fantastycznej nagrody, ale również z możliwości występu podczas Koncertu Laureatów z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio. Dał temu wyraz podczas wywiadu, którego z radością udzielił Polskiemu Radiu.

Polecam gorąco spotkanie z Krzysztofem Wiercińskim, które zamyka fragment finału 4. Symfonii Koncertującej op. 60 patrona Konkursu, w brawurowym wykonaniu młodego pianisty ze wspomnianą Orkiestrą NOSPR.
Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Wiercińskim – najlepszym Polakiem w kategorii Fortepian na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
 

Zobacz także

2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej 2024-02-18, godz. 14:45 Owacje na stojąco dla sióstr Sosnowskich, Szymona Bywalca i Zbigniewa Bagińskiego | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ… Ze Szczecina pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej dla Rafała Podrazy. [ROZMOWA] Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają na wydarzenie uhonorowania Rafała Podrazy… » więcej 2024-02-13, godz. 23:06 "Pękło cne serce". Ostatnie pożegnanie Wiesława Orłowskiego [POSŁUCHAJ] Padający deszcz ze śniegiem nie powstrzymał wielbicieli talentu, znajomych, przyjaciół i rodziny w towarzyszeniu w ostatniej drodze aktorowi i śpiewakowi… » więcej 2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2024-02-12, godz. 23:07 "Marsz śmierci" - film dokumentalny Przemysława Kaweńskiego [ROZMOWA] We wtorek (13 lutego) w szczecińskim Multikinie odbędzie się premiera pierwszego filmu dokumentalnego o podobozie obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark… » więcej
12345