Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Szpital w Gryficach pionierem operacji kręgosłupa w Polsce. Zamiast usuwać fragment wypadniętego dysku lekarze wszczepiają pacjentom żelowe implanty.
Nowa metoda pozwala wykluczyć takie pooperacyjne komplikacje jak np. ból, stan zapalny czy zakażenie.

- Jest mało inwazyjna i w pełni bezpieczna - mówi dr Maciej Prywiński, ordynator Oddziału Neurochirurgii szpitala w Gryficach. - Wbijamy się przez skórę i weryfikuje się to na podglądzie rentgenowskim, więc nie ma możliwości popełnienia błędu. Żel wypełnia dysk i właściwie po weryfikacji prawidłowego położenia implantu wycofujemy się z igłą. Pacjent może wstać i iść do domu.

Przy klasycznym zabiegu musiałby zostać w szpitalu nawet do kilku dni. W środę operację wszczepienia żelowego implantu przeszedł pan Tomasz z Nowogardu. Po zabiegu czuł się dobrze.

- Myślę, że będzie wszystko w porządku i nie będzie już bólu. Zobaczymy jak przestanie działać znieczulenie. To zależy też od dobrej rehabilitacji, a pan doktor stwierdził, że po pięciu tygodniach będzie wiadomo czy już nic więcej nie trzeba robić - mówi zoperowany pacjent.

Skuteczność nowej metody waha się w okolicy 90 procent. Lekarze z Gryfic zaczęli wykonywać operacje wszczepienia żelowego implantu jako pierwsi w Polsce. Od początku października zrealizowali pięć tego typu zabiegów.
- Jest mało inwazyjna i w pełni bezpieczna - mówi dr Maciej Prywiński, ordynator Oddziału Neurochirurgii szpitala w Gryficach.
W środę operację wszczepienia żelowego implantu przeszedł pan Tomasz z Nowogardu. Po zabiegu czuł się dobrze.
Realizacja: Konrad Nowak [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty