Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Były prezydent Szczecina i konsul honorowy Republiki Federalnej Niemiec został zgłoszony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ma zastąpić zmarłego w styczniu Grzegorza Jędrejka. Jego kandydaturę oceni teraz Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
"Dotychczas w Trybunale Konstytucyjnym nie było prawników ze Szczecina" - podkreśla mecenas Bartłomiej Sochański.

Były prezydent Szczecina liczy na nominację. - Oprócz tej zwykłej pracy adwokata i radcy prawnego, mam temperament społeczny i ciąg do udziału w życiu publicznym. Bardzo bym chciał, bo do tej pory te miejsca sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym zajmowali prawnicy spoza Szczecina - dodaje mecenas Sochański.

"Sąd nad prawem" - tak określił Trybunał Konstytucyjny mecenas. Bartłomiej Sochański zaznaczył, że w Polsce mamy dużo skarg na naruszanie prawa. - Polacy są narodem obdarzonym, pod względem prawa, niezwykłym temperamentem i mają skłonność do podnoszenia swoich wolności i argumentowania swoich praw. To oczywiście wolno nam czynić, więc są spore debaty w Polsce na ten temat, natomiast wahałbym się twierdzić, że mamy w Polsce wiele naruszeń prawa - podsumowuje Sochański.

Trybunały Konstytucyjne - w państwach gdzie działają - zawsze będą narażone na oskarżenia o przyjmowanie stanowisk politycznych - dodaje mecenas. - Orzekanie o zgodności prawa z przepisami prawa podstawowego, czyli Konstytucji zawsze naraża jakikolwiek trybunał na podejrzenia na pewnego rodzaju poglądy czy stanowiska polityczne, bądź to moralne, bądź to społeczne lub ekonomice - komentuje Sochański.

Jego kandydaturę, w czwartek po godzinie 16:00, oceni Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Później zostanie ona przegłosowana podczas posiedzenia Sejmu.

"Zarówno wyróżniająca wiedza prawnicza oraz bogate doświadczenie naukowe i zawodowe w dziedzinie prawa wskazują, iż Pan Bartłomiej Sochański jest dobrym kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślili posłowie PiS zgłaszający kandydaturę szczecinianina jako sędziego w Trybunale Konstytucyjnym.

Sochański jest nie tylko wziętym adwokatem, ale w przeszłości był radnym Szczecina, prezydentem miasta, a przez lata również konsulem honorowym RFN. W 2004 roku został odznaczony przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi, a także uhonorowany tytułem Mecenasa Kultury Szczecina. W latach 80. zeszłego stulecia związany był z ruchem "Solidarności".

"W latach osiemdziesiątych był działaczem NSZZ Solidarność, w stanie wojennym obrońcą w procesach politycznych, doradcą podziemnych struktur związkowych. Po 1990 roku odbywał adwokackie staże zawodowe w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Danii. Specjalizuje się w prawach człowieka, prawie europejskim, prawie karnym gospodarczym. Był jednym z pełnomocników rodzin katyńskich w sporze przeciw Federacji Rosyjskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowiek w Strasbourgu" - czytamy w uzasadnieniu.

Bartłomiej Sochański jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był zastępcą dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie, od 1987 roku wykonuje zawód adwokata w kancelarii adwokatów i radców prawnych Sochański i Osiński w Szczecinie.

W 2004 odznaczony przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi a także uhonorowany tytułem Mecenasa Kultury Szczecina.
Przedstawicielka wnioskodawców, poseł Anna Milczanowska w rozmowie z IAR podkreśliła, że kandydat ma bardzo bogate doświadczenie prawnicze.
Anna Milczanowska dodała, że Bartłomiej Sochański jest człowiekiem czynu udzielającym się również w dziedzinie kultury i otrzymał za swoją działalność bardzo wiele odznaczeń.
Dotychczas w Trybunale Konstytucyjnym nie było prawników ze Szczecina - podkreś
Sąd nad prawem - tak określił Trybunał Konstytucyjny mecenas.
Trybunały Konstytucyjne - w państwach gdzie działają - zawsze będą narażone na

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty