Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. pixabay.com / Couleur (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Couleur (CC0 domena publiczna)
W niedzielę katolicy obchodzą Wielkanoc. W części parafii rzymskokatolickich procesja rezurekcyjna jest zwykle połączona z Wigilią Paschalną i odbywa się w sobotnią noc.
W polskiej tradycji jednak jest też zwyczaj rozpoczynania obchodów świąt wielkanocnych mszą świętą rezurekcyjną odprawianą w niedzielę o świcie. Z uwagi na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, w kościołach nie odbędą się tradycyjne procesje z wiernymi.

Ale rezurekcja to ten moment, kiedy stajemy przy pustym grobie i głosimy, że Chrystus Zmartwychwstał.

Mówi ks. Adam Krzykała, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ładzinie, koło Wolina.

- Jak Maria Magdalena, która idzie do grobu i zastaje grób pusty , jak Piotr i Jan ze zdziwieniem patrzymy w pusty grób, tym bardziej chce się wołać i krzyczeć: "Alleluja!". Stąd z samego rana, jeszcze przed świtaniem, śniadaniem będziemy słyszeć te radosne dzwony zmartwychwstania - mówi ks. Adam Krzykała.

Dziś zgodnie z kalendarzem gregoriańskim świętują także protestanci, a prawosławni i grekokatolicy będą świętować za tydzień według kalendarza juliańskiego.

Radio Szczecin przeprowadzi transmisję Mszy Świętej ze szczecińskiej katedry dziś w południe.
- Z samego rana, jeszcze przed świtaniem, śniadaniem będziemy słyszeć te radosne dzwony zmartwychwstania - mówi ks. Adam Krzykała.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty