Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

źródło: Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.
źródło: Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.
Willi Nellego przy ul. Słowackiego 3 po generalnym remoncie znowu cieszy oczy przechodniów. We wtorek odbył się odbiór prac remontowo-konserwatorskich prowadzonych w ostatnich latach.
Po zawaleniu się stropu w 2017 roku wydawało się, że tan zabytek całkowicie przepadnie. "Jednak udało się go uratować" - mówi z radością Miejski Konserwator Zabytków Michał Dębowski.

- To obiekt można powiedzieć nie do poznania, który rzeczywiście, jak taki feniks z popiołów trochę wrócił na mapę zabytków Szczecina. Bardzo się cieszę, bo faktycznie niewiele osób wierzyło w to, że taki wspaniały efekt zostanie w tak stosunkowo krótkim czasie osiągnięty - opowiada Dębowski.

To willa z 1880 roku opowiada dalej Dębowski. - Ten budynek jest interesującym przykładem willi mieszczańskiej z przełomu XIX i XX wieku. Willa taka typowa z tego czasu o neorenesansowych formach, z bardzo bogatym wystrojem architektonicznym, poprzedzona ogrodem. Oczywiście cieszy oko każdego, kto odwiedza okolice Parku Kasprowicza, szczególnie to malownicze położenie czyni z tego obiektu bardzo interesujący zabytek - dodaje Dębowski.

Willę przy ulicy Słowackiego pierwotnie była rezydencją mieszkalną. Po wojnie, w budynku mieściła się komenda milicyjna, a później były tam mieszkania. Najdłużej willa pełniła funkcję przychodni okulistycznej. Prawdopodobnie będzie przeznaczona na biura.
- Bardzo się cieszę, bo faktycznie niewiele osób wierzyło w to, że taki wspaniały efekt zostanie w tak stosunkowo krótkim czasie osiągnięty - opowiada Dębowski.
- Oczywiście cieszy oko każdego, kto odwiedza okolice Parku Kasprowicza, szczególnie to malownicze położenie czyni z tego obiektu bardzo interesujący zabytek - dodaje Dębowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty