Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Klub radnych PiS szczecińskiej Rady Miasta apeluje o skierowanie realnej pomocy dla przedsiębiorców. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Klub radnych PiS szczecińskiej Rady Miasta apeluje o skierowanie realnej pomocy dla przedsiębiorców. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Radni Prawa i Sprawiedliwości apelują do prezydenta Szczecina o pomoc dla szczecińskich handlarzy przy cmentarzach. To po tym, jak rząd ogłosił zamknięcie polskich nekropolii.
"Wiele samorządów szybko podjęło konstruktywne rozwiązania, aby pomóc przedsiębiorcom już teraz" - napisali.

Klub radnych PiS szczecińskiej Rady Miasta apeluje o skierowanie realnej pomocy dla przedsiębiorców.

Prezydent Piotr Krzystek poinformował w sobotę, że przedsiębiorcy będą mogli nieodpłatnie handlować w okolicach cmentarzy do przyszłej niedzieli.

Do tego czasu również komunikacja miejska w okolice cmentarzy kursować będzie ze wzmożoną częstotliwością.
***

Apel klubu radnych PiS do Prezydenta Miasta Szczecin Piotra Krzystka

Szanowny Panie Prezydencie,

W sytuacji znacznego wzrostu zachorowań na koronawirusa i szerzącej się pandemii, rząd RP podjął trudne, ale odpowiedzialne decyzje w sprawie obchodów święta Wszystkich Świętych. W związku z powyższym, zamknięte zostały cmentarze w dniach 31.11 - 02.11.2020 roku.

Spotkało się to z reakcją Pana Prezydenta na jednym z portali społecznościowych, bardzo krytyczną i emocjonalną. Pytał Pan m.in.: "Jak można tak zostawić wszystkich przedsiębiorców dla których ten czas był wielką szansą".

Nie dodał Pan jednak, że rząd już przygotowuje wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu, a szczegóły będą znane już w przyszłym tygodniu.

Z jednej strony mamy odważne, ale konieczne działania rządu i wzięcie odpowiedzialności za konsekwencje decyzji, które mają na celu ochronić życie i zdrowie ludzi. Z drugiej zaś, podsycanie emocji i narzekanie ze strony władz miasta.

Wiele samorządów szybko podjęło konstruktywne rozwiązania, aby pomóc przedsiębiorcom już teraz.

Przykładem jest Stalowa Wola, gdzie prezydent Lucjusz Nadbereżny zdecydował o zakupie przez samorząd miasta chryzantem od hodowców kwiatów i sprzedawców mających miejsca handlowe, przyznane przez miasto, przy cmentarzu komunalnym.

Kwiaty mają zostać nasadzone na terenie miasta. Ponadto władze miasta zakupiły znicze, które zostaną przekazane do organizacji patriotycznych w celu upamiętnienia grobów Bohaterów w Polsce i za granicą naszej Ojczyzny.

Innym przykładem jest inicjatywa władz Świdnika, gdzie podjęto decyzję o zakupie zniczy od osób handlujących przy cmentarzu, a następnie ich zapaleniu przez pracowników przedsiębiorstwa komunalnego na każdym grobie, na którym nikt nie zdążył zapalić świeczki.

Tak natychmiastowe działania samorządów spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców. Podejmowane decyzje w sytuacjach trudnych, za którymi idą czyny, to ważny egzamin z zarządzania dla władz miasta. To nie jest czas na malkontenctwo i ciągłe narzekanie.

W związku z powyższym, apelujemy o podjęcie działań przez Prezydenta Szczecina i skierowanie realnej pomocy dla drobnych przedsiębiorców i osób handlujących przy cmentarzach. Wnioskujemy, aby podjąć podobne inicjatywy, jak w wyżej opisanych samorządach, które zakupują towar od kupców, a także zorganizowania akcji zachęcającej mieszkańców, firmy, instytucje do wsparcia handlarzy poprzez zakup kwiatów oraz zniczy.

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty