Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Obowiązkowa obserwacja przed przyjęciem, zakaz wychodzenia z placówki i codzienne mierzenie temperatury - tak teraz wygląda życie osób bez dachu nad głową w Szczecinie.
Normalnie o tej porze roku około 170 potrzebujących mieszka w schronisku Feniks. Jednak z powodu obostrzeń, dziś jest tam zaledwie 70 osób. Właśnie powstają tam dwa kontenery - izolatki.

- Byłem w izolatce, dwa dni temu przyjechałem. Byłem na Kolskiej. To jest obowiązkowe. Pokój, maseczki, niewychodzenie na ulicę. Bezpośrednio samochód podjeżdża i przywozi tu, żeby nie było kontaktu z ludźmi - mówi bezdomny.

- Jak zawsze przygotowaliśmy się na zimę, więc wystawiliśmy dodatkowe łóżka, jednak stoją puste. Mamy wstrzymane bezpośrednie przyjmowanie osób bezdomnych do schroniska. Najpierw muszą przejść 10-dniowy okres obserwacji w tworzonych cały czas w mieście izolatoriach. Jedno z nich prowadzi w Szczecinie Caritas, drugie Stowarzyszenie Feniks. Mamy dwa kontenery, ale one dopiero są uruchamiane. Czekamy na zasilenie w energię i wtedy je wyposażymy w stolik, krzesła, łóżka. I tu osoby będą mogły przebywać całą dobę, oczekując na wyniki badań. W tamtym kontenerze tylko się prześpią i ewentualnie mogą nawet schronisko opuścić - mówi Arkadiusz Oryszewski, prezes Stowarzyszenia Feniks Szczecin.

Obecnie osoba bezdomna przed przyjęciem do schroniska przechodzi 10-dniową obserwację. Po jej odbyciu trafia bezpośrednio do jednej z docelowych placówek. W każdym schronisku jest dużo wolnych łóżek.

Aby wezwać pomoc dla osoby potrzebującej dzwońmy pod 112.
Relacja Anny Łukaszek.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty