Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. kuria.pl
Fot. kuria.pl
Ustanowienie sanktuarium, akt zawierzenia archidiecezji i Polaków na całym świecie Chrystusowi Królowi, to główne punkty sobotnich uroczystości w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie.
Katolicka świątynia powstała w 1913 roku pośród kościołów protestanckich na tych ziemiach. Zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej, kościół nie został uszkodzony - podkreśla proboszcz parafii ksiądz Mariusz Matuszak.

- Chociaż wszystkie świątynie w mieście zostały doszczętnie zburzone. Nawet nie drasnęła go żadna kula, ani nie wyleciał z okna żaden witraż. Szczególnie niebezpiecznie było, gdy na te tereny wkroczyła armia sowiecka. Chojna została doszczętnie zniszczona w ponad 80 procentach. Jednak nikt nie ważył się dotknąć tego kościoła - mówi Matuszak.

W trakcie uroczystości nastąpi także poświęcenie ołtarza oraz obrazów Chrystusa Króla Polski i Jezusa Miłosiernego.

- Bardzo wielu pielgrzymów, którzy tu przybywają, rozpoczynają swoje spotkanie z Jezusem Chrystusem Królem, kładąc się krzyżem na posadzkę. Modląc się, wypraszając łaski dla siebie, swojej ojczyzny i dla wszystkich Polaków w Polsce i na świecie. Widząc tę wiarę prowadzący tu rekolekcje ksiądz Marek Bąk z Łodzi zaproponował, aby tutaj z Częstochowy przekazać obraz Chrystusa Króla do naszej świątyni - mówi Matuszak.

Obraz Chrystusa Króla został przekazany przez paulinów z Jasnej Góry w marcu tego roku.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się o godzinie 15. Godzinę później początek Mszy Św. i ustanowienie sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa - Chrystusa Króla. Potem festyn parafialny.
Zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej, kościół nie został uszkodzony - podkreśla proboszcz parafii ksiądz Mariusz Matuszak.
W trakcie uroczystości nastąpi także poświęcenie ołtarza oraz obrazów Chrystusa Króla Polski i Jezusa Miłosiernego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty