Była człowiekiem w 100 procentach - tak wspominają Marię Pawlikowską-Jasnorzewską miłośnicy jej twórczości. Spotkali się oni w sobotę w Studiu S1 Radia Szczecin, by obejrzeć film o poetce oraz wysłuchać koncertu jej poświęconego, w ramach zakończenia Zachodniopomorskich Obchodów Roku Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
- Jaka jest Maria w tych tekstach? Wyraża całą siebie. Maria nie pisze o jakichś prostych rzeczach, tylko o nieszczęściu, o miłości nieszczęśliwej - podkreśla Sara Frymus, wokalistka.
Autorka edycji: Joanna Chajdas
- Wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w większości są wierszami lirycznymi, bardzo sentymentalnymi i osobistymi. Podobnie brzmi muzyka, która została stworzona do tych tekstów - dodaje Krzysztof Baranowski, pianista.
- Była człowiekiem w stu procentach. Bardzo ludzkie są jej wiersze. Pokazuje, że mając pewne niedociągnięcia w życiu, pewną ułomność, można jednak wyjść i żyć w stu procentach - opowiada Mariola Pryzwan, biografistka m.in. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Rok Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej obchodzony jest w 80. rocznicę śmierci poetki. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie OFFicyna z Radiem Szczecin.Autorka edycji: Joanna Chajdas


Radio Szczecin