Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

W sobotę do Świnoujścia przypłynął największy statek, jaki w historii zawinął do tego portu. Fot. Sławomir Orlik [PR Szczecin]
W sobotę do Świnoujścia przypłynął największy statek, jaki w historii zawinął do tego portu. Fot. Sławomir Orlik [PR Szczecin]
W sobotę do Świnoujścia przypłynął największy statek, jaki w historii zawinął do tego portu.
Nośność statku wynosi ponad 114 tysięcy DWT. Masowiec nazywa się Chiara. Statek ma 255 metrów długości i 43 szerokości. M/v Chiara pływa pod banderą liberyjską. Statek przybył z amerykańskiego portu Norfolk z ładunkiem węgla, pływa pod liberyjską banderą. W ładowniach masowca przywiezionych zostanie jednorazowo 95 tysięcy ton tego paliwa. Rozładunek przy nabrzeżu Górników będzie trwać 4 doby.

Przy dobijaniu do nabrzeża asystowały 4 holowniki. Chiara na razie zacumowała w tym samym kierunku co wpłynęła, trudniejszą operacją będzie wypłynięcie, kiedy w porcie morski kolos będzie musiał się obrócić.

Port w Świnoujściu, dzięki bezpośredniej lokalizacji nad samym morzem, może rzyjmować statki o zanurzeniu maksymalnym ponad 13 metrów. Terminal, do którego przypłynął masowiec Chiara specjalizuje się przede wszystkim w przeładunkach węgla i rudy.
Relacja Grzegorza Gibasa.
Relacja Sławomira Orlika.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty