Schody do nieba
Radio SzczecinRadio Szczecin » Schody do nieba » Wywiady
1- Po raz pierwszy graliście w Polsce w roku 1988 na festiwalu "Marchewka". Czy pamiętasz ten festiwal i jak, w Twoich oczach, nasz kraj zmienił się przez te wszystkie lata?

Zmienił się bardzo, a w niekiedy w ogóle. Pewne zmiany są dobre, inne niekoniecznie. Do tych dobrych należy zaliczyć wyzwolenie się od sowieckiej okupacji i zdobycie wolności. Pamiętam również, że gdy Rosjanie wciąż tu przebywali, byliście wszyscy razem, nienawidziliście rządu i byliście w tym zjednoczeni. A potem przyszły pieniądze i wszyscy wystąplili przeciwko wszystkim. Każdy gonił za pieniądzem. Zresztą tak, jak na Zachodzie. A wy mieliście coś na kształt podwójnego Zachodu, ponieważ po raz pierwszy mogliście te rzeczy osiągnąć i chcieliście mieć ich dwu-, trzykrotnie więcej niż na Zachodzie. Również tych złych rzeczy.

2- A jak zmienił się w tym czasie New Model Army.
Dorośliśmy, zdobyliśmy więcej doświadczenia, zagraliśmy kolejne 2000 koncertów. Myślę, że nauczyliśmy się również wkładać, w to co robimy, więcej emocji i pasji.

3- Lata temu powiedziałeś, że zakochałeś się w Europie Wschodniej. Co wpłynęło na to uczucie i jakie były różnice pomiędzy Europą Zachodnią, a krajami typu: Polska lub Czechosłowacja?

Musisz zrozumieć, że dla nas na Zachodzie przed 1989 rokiem, Europa Wschodnia była inna, odmienna. Dlatego podróżowanie tu było fascynujące. Były tego złe, jak i dobre strony. Różnica wciąż istnieje, ale ja wciąż lubię Europę Wschodnią.

4- W czasach, w których coraz więcej osób stwierdza, że "rock umarł" i następuje eksplozja muzyki syntetycznej, wy skierowujecie się w stronę bardziej akustyczną i kameralną.

To interesujące, że ludzie mówią "rock umarł", ponieważ rock nie umarł. W Anglii nikt poniżej 20. roku życia nie słucha muzyki dance. Nienawidzą muzyki komputerowej. Wszystkie dzieciaki słuchają rocka. I tak z pokolenia na pokolenie. Ludzie w przedziale 20-30 lat słuchają muzyki dance, ale poniżej 20 roku życia wszyscy słuchają metalu. Ze względu na to, że jestem kompozytorem, bardzo interesujące są dla mnie takie małe, akustyczne trasy, z dwoma osobami z zespołu, choć nie jako zespół. I możemy zagrać w małym klubie w Szczecinie, co z zespołem byłoby niemożliwe.

5- Jaka jest Twoja opinia o młodych brytyjskich zespołach. Czy znajdujesz coś dla siebie w tej muzyce?

Lubię wiele zespołów z całego świata. W chwili obecnej większość moich ulubionych zespołów pochodzi ze Stanów, ale i tak NMA jest poza tą sceną, zresztą zawsze tak było. Nigdy nie należeliśmy do punków, gotów, folkowców. Robimy to, co robimy. I niektórzy to lubią. Ale mam obecnie ulubione zespoły np. Queens Of The Stone Age, Black Rebel Motorcycle Club. Wokół jest dużo dobrej muzyki.

6- Zaczynaliście w czasach punkowego boomu, lecz od początku dodawaliście do swojej muzyki rzeczy melodyjne, wpływy nowej fali, folku. I z tego, co wiem Twoje korzenia tkwią w soulu lat 60.

Nasza muzyka zawsze ulegała zmianom. Każda płyta różniła się od poprzedniej, każda z nich była odreagowaniem poprzedniej. I jestem z nich wszystkich dumny. Napisałem 150 utworów i każdy kolejny różni się od pozostałych. Czasy Motown i czarnej muzyki soulowej to moja osobista, największa inspiracja. Kiedy zaczynaliśmy ze Stuartem grać jako NMA lubiliśmy punk i muzykę soulową.

7- Czy nie uważasz, że fakt, iż bardzo trudno zdefiniować waszą muzykę, spowodował, że wciąż nie jesteście rozpoznawalni? Dla wielu osób jesteście zbyt eklektyczni.

Jesteśmy bardzo eklektyczni. Ale nie jesteśmy zespołem medialnym. Nie ma nas w MTV, w radio. Tak było od początku. Nie nadawaliśmy się, ale i tak jesteśmy małym, światowym i międzynarodowym kultowym zespołem.

8- Jak wygląda obecny skład NMA i co z nową płytą, ponieważ w Polsce kupienie "Eight" było niemożliwe.

To bardzo smutne, ponieważ bardzo tę płytę lubię. Najlepszym miejscem na zdobycie płyt NMA jest Internet. Nowa płyta ukaże się być może w przyszłym roku. Obecnie pracuję nad płytą solową, która wyjdzie jesienią i jest bardzo odległa od NMA, jest bardzo wyciszona. Natomiast NMA zagra w Polsce w lipcu na Castle Party. Będzie to koncert już z całym zespołem.

9- Czy obecnie gracie tylko koncerty akustyczne?

W tym roku skoncentrowałem się na koncertach akustycznych, a w zeszłym roku graliśmy w większości elektrycznie. Zależy to od czasu i wielu innych rzeczy, ale kocham je wszystkie.

10- Wspomniałeś o płycie solowej i że będzie inna niż płyty NMA.

Całkiem inna, odległa nawet od dzisiejszego koncertu. Będzie to rodzaj muzyki sennej. Pracuję z producentem muzyki filmowej. Chcę zrobić coś pięknego. W chwili obecnej scena muzyczna jest obrzydliwa i chcę zrobić coś naprawdę pięknego.

11- Eksperymentowałeś z Jean-Manuelem. Czy więc zamierzasz poeksperymentować z trip-hopem, drum'n'bassem.

Będą, ale nie na płycie solowej. Ale w NMA jest wiele wpływów hip-hopowych i drum'n'bassowych, lecz są one ukryte. Nie staramy się kopiować hip-hopu, ale jeśli ich uważnie posłuchać to są one w gruncie rzeczy hip-hopowe.

12- Opowiedz o swoim projekcie Red Sky Coven.

RSC to coś kompletnie odmiennego. To przedstawienie, które tworzę z Julesem - poetą oraz kompozytorem, wokalistą i narratorem Ravem Hammerem. Występujemy od dwóch lat, od 20 lat jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi, na czym przedstawienie bazuje. Nie wystąpimy z nim w Polsce, ponieważ jest to 3-godzinne przedstawienie, całe po angielsku

13- Kiedy rozpoczął się dla ciebie 21 wiek.

Chyba po 11 września. Każdy tak mówi.

14- Masz 40 lat, zespół - 20, rozpoczął się 21 wiek. Jak będzie wyglądać wasza przyszłość?

Pisanie utworów i granie koncertów na całym świecie. Chcę wciąż to robić.

15- I tak gracie dużo koncertów.

I wciąż chcę to robić. Kocham grać takie koncerty akustyczne, ponieważ są inne. Występuję z dwoma wspaniałymi muzykami i jest naprawdę dobrze.

16- Masz bardzo interesującą rodzinę: bracia, siostry, buntownicy oraz artyści.

Mam czterech braci i dwie siostry. Rozpierzchliśmy się po świecie. Moja młodsza siostra jest egipską tancerką. Mieszka w Kairze. Wyszła za Egipcjanina. Jesteśmy ze sobą bardzo związani. ponieważ oboje występujemy na scenie. Druga siostra również jest artystką. Młodszy brat jest muzykiem, artystą itd.


Tomek Mądry
 

Zobacz także

2011-03-22, godz. 18:26 Daniel Ash (Bauhaus) - nagrano 28.02.2008 r. 1 - Jesteście jednym z tych zespołów, które po wielu, wielu latach nieobecności wracają na scenę. Żeby wspomnieć choć Sex Pistols, którzy koncertują… » więcej 2011-03-21, godz. 21:19 Vincent Cavanagh (Anathema) - nagrano 10.12.2003 r. 1 - Opowiedz o okresie między wydaniem "A Fine Day To Exit", a "A Natural Disaster". W tym czasie doszło do kilku pozytywnych, ale i negatywnych wydarzeń w… » więcej 2011-03-21, godz. 21:14 James Walsh (Starsailor) - nagrano 30.10.2003 r. 1 - Jaka była wasza droga do podpisania kontraktu z firmą płytową? Czy były to dziesiątki zagranych koncertów, niezliczone ilości kaset demo rozesłanych… » więcej 2011-03-21, godz. 21:08 Ian Andrson (Jethro Tull) - nagrano 10.09.2003 r. 1-W tym roku obchodzisz 40 rocznicę pracy artystycznej. Dla wielu jesteś kojarzony przede wszystkim z Jethro Tull. Powiedz nam, czym się zajmowałeś zanim… » więcej 2011-03-21, godz. 21:00 Mick Pointer (Arena) - nagrano 10.02.2003 r. 1- Wiem, że po nagraniu nowej płyty prawdopodobnie każdy muzyk powie, że jest to jego najlepsza płyta. Ale czy naprawdę uważasz, że z każdą kolejną… » więcej 2011-03-21, godz. 20:48 Edward Ka-Spel (Legendary Pink Dots) - nagrano 23 maja 2002 r. 1 - Jesteście jednym z tych, niewielu chyba, zespołów, których dyskografia liczy kilkadziesiąt pozycji. Skąd siły, pomysły na nowe płyty? Nie uważam… » więcej 2011-03-21, godz. 20:32 Andreas Lill (Vanden Plas) - nagrano w 2002 r. 1- Dwa lata temu obchodziliście 10-lecie działalności. Czy płyta "Spirit Of Live" była podsumowaniem tego czasu?Zadawano nam wiele pytań odnośnie albumu… » więcej 2011-03-21, godz. 20:23 Yogi Lang (RPWL) - nagrano w 2002 r. 1 - Kiedy rozmawialiśmy rok temu wszyscy w RWPL byli chorzy. Czy wszystko jest już w porządku?Pamiętam tamten wywiad. Wszystko jest już w porządku.2 - Jak… » więcej 2011-03-21, godz. 20:14 Daniel Gildenlow (Pain Of Salvation) 1- Zacznijmy od początku. Czy to prawda, że gdy zakładałeś swój pierwszy zespół Reality miałeś 11 lat?Tak.2- Skąd więc pomysł, aby w tym wieku grać… » więcej 2011-03-21, godz. 20:02 Jordan Rudess (Dream Theater) - nagrano w listopadzie 2001 r. 1- Co stało za decyzją o przyłączeniu do Dream Theater. Poznałeś przecież chłopaków już wcześniej. 8 lat temu dostałem propozycję współpracy i przyłączenia… » więcej
12