Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Młodzież z całego świata odwiedzi polskie diecezje kilka dni przed Światowymi Dniami Młodzieży. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Młodzież z całego świata odwiedzi polskie diecezje kilka dni przed Światowymi Dniami Młodzieży. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Pielgrzymi z Europy, ale także z Kanady, Meksyku, Brazylii czy Kolumbii przyjadą do Szczecina i regionu przed Światowymi Dniami Młodzieży. Do tej pory zgłosiło się ponad trzy tysiące osób. Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska jest gotowa przyjąć dwa razy więcej.
Młodzi zostaną rozlokowani w dziewięciu miastach, w tym m.in. Szczecinie, Stargardzie, Goleniowie czy Świnoujściu. Chętni do przyjęcia pielgrzymów mogą zgłaszać się w parafiach.

- Sami gościliśmy na spotkaniach wspólnoty Taize i wiemy, jak to jest z drugiej strony. Oddajemy to, co kiedyś sami dostaliśmy od innych. Gość w dom, to Bóg w dom. Chcemy też pokazać dzieciom, że przybyszów trzeba przyjąć i nakarmić. Myślę, że też możemy się nauczyć czegoś od nich. Myślę, że to świadectwo wiary i chcemy pomóc młodym, którzy chcą przywitać do naszego miasta - mówią szczecinianie, którzy już zadeklarowali przyjęcie młodych w swoich domach.

- Ludzie są otwarci - podkreśla ks. Marcin Szczodry, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży. - Przyjdzie pewnie czas, że będzie czuć większą mobilizację i ludzie otworzą swoje domy. Teraz ważne, żeby słyszeli, że coś takiego się przygotowuje i żeby myśleli już o tych sprawach i przede wszystkim rezerwowali sobie czas.

Młodzież z całego świata odwiedzi polskie diecezje kilka dni przed Światowymi Dniami Młodzieży. W naszej archidiecezji między 20 a 24 lipca pielgrzymi poznają miasta regionu i będą wspólnie się modlić.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca i potrwają pięć dni. Do Krakowa przyjedzie wtedy papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży to pomysł Jana Pawła II, który szczególnie troszczył się o młodzież w swoim pontyfikacie. W 1985 r. papież zaprosił ją do Rzymu na spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży ustanowionego przez ONZ. Spotkania odbywają się co 2-3 lata w różnych częściach świata. Młodzież gościła już m.in. w Buenos Aires, Denver, Paryżu, Manili, Toronto, Sydney, Częstochowie czy Madrycie.

Komitet organizacyjny poinformował, że na pół roku przed rozpoczęciem ŚDM w systemie rejestracyjnym ponad 570 tysięcy osób zadeklarowało swoją obecność w Krakowie.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2016-03-27, godz. 08:29 Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego [ZDJĘCIA] W niektórych parafiach przed pierwszą mszą świętą zabrzmiały dzwony i wyruszyły procesje rezurekcyjne. W innych kościołach rzymskokatolickich procesja była połączona z Wigilią Paschalną i odbyła się w sobotnią noc. » więcej 2016-03-26, godz. 13:41 Wielkanocna święconka dla potrzebujących [ZDJĘCIA] 400 bezdomnych odebrało święconki i paczki z żywnością na święta wielkanocne od szczecińskiego Caritasu. » więcej 2016-03-26, godz. 11:43 Czego nie powinno zabraknąć w wielkanocnym koszyczku? Dziś Wielka Sobota. To dzień, w którym tradycyjnie święcimy koszyki z jedzeniem, które później pojawi się na wielkanocnym stole. » więcej 2016-03-26, godz. 07:12 Dziś Wielka Sobota. Czas ciszy i wyczekiwania Wielka Sobota jest u chrześcijan dniem ciszy i wyczekiwania na Zmartwychwstanie. Wieczorem katolicy rzymscy przeżywają w kościołach najważniejsze wydarzenie, czyli Wigilię Paschalną. » więcej 2016-03-25, godz. 08:04 Wielki Piątek w kościele katolickim Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. » więcej 2016-03-25, godz. 07:25 Nocne kolejki wiernych w szczecińskich kościołach [ZDJĘCIA] Od godzin wieczornych do wczesnego ranka można się było wyspowiadać. To w ramach siódmej Nocy Konfesjonałów. » więcej 2016-03-24, godz. 09:36 Wielki Czwartek w Kościele. Bezpośrednie przygotowanie do świąt Dziś chrześcijanie zachodni rozpoczynają Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2016-03-24, godz. 09:07 Spowiednicy dziś nie zasną. Kościoły otwarte całą noc Tej nocy kościoły będą otwarte a spowiednicy nie będą spać. Noc Konfesjonałów organizuje archidiecezja szczecińsko-kamieńska. » więcej 2016-03-21, godz. 12:51 Rekolekcje ostatniej szansy Rekolekcje wielkopostne „Na progu Paschy” rozpoczną się w poniedziałek w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. » więcej 2016-03-20, godz. 20:43 Dziecko w szczecińskim Oknie Życia Noworodek w szczecińskim Oknie Życia. Kilka minut przed 20 dziecko znalazła dyżurująca siostra Marta. To dziewczynka, prawdopodobnie wcześniak. » więcej
153154155156157158159