Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Na wstępie jest liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wnoszony na początku nabożeństwa symbolizuje Jezusa Chrystusa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Na wstępie jest liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wnoszony na początku nabożeństwa symbolizuje Jezusa Chrystusa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wielka Sobota jest u chrześcijan dniem ciszy i wyczekiwania na Zmartwychwstanie. Wieczorem katolicy rzymscy przeżywają w kościołach najważniejsze wydarzenie, czyli Wigilię Paschalną.
Powinna ona odbywać się po zmroku.

- Jest to liturgia, która zaczyna się od poświęcenia ognia. Od wprowadzenia świecy paschalnej, symbolizującej światło zmartwychwstałego Chrystusa, do ciemnego kościoła - mówi ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - To przepiękne przeżycie, kiedy w ciemną noc grzechu wprowadza się światło, którym jest zmartwychwstały.

W wielu katedrach, w tym również w szczecińskiej, podczas liturgii dochodzi dodatkowa uroczystość. - Ta liturgia jest połączona z udzieleniem sakramentu chrztu świętego dorosłym katechumenom. Otrzymują oni również sakrament bierzmowania. To sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego - wyjaśnia ks. Zyga.

Cała Wielka Sobota to trwanie przy Grobie Chrystusa. W ciągu dnia w parafiach rzymskokatolickich odbywa się także święcenie pokarmów na wielkanocny stół.

Liturgia Wigilii Paschalnej w szczecińskiej katedrze rozpocznie się o godz. 21. Zakończy ją procesja rezurekcyjna, w której Kościół ogłasza światu Zmartwychwstanie Jezusa.
- Jest to liturgia, która zaczyna się od poświęcenia ognia. Od wprowadzenia świecy paschalnej, symbolizującej światło zmartwychwstałego Chrystusa, do ciemnego kościoła - mówi ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.
- Ta liturgia jest połączona z udzieleniem sakramentu chrztu świętego dorosłym katechumenom. Otrzymują oni również sakrament bierzmowania. To sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego - wyjaśnia ks. Zyga.

Zobacz także

2012-02-12, godz. 10:27 Studenci z duszpasterstwa pomagają młodzieży Działające w Szczecinie od 13 lat Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego „Razem” ma nowe lokale dla świetlicy i klubu, w których zajmuje się opieką nad dziećmi i młodzieżą. » więcej 2012-02-12, godz. 10:27 Caritas pokazuje bezdomnym inne życie Adwokat, prawnik, inżynier czy lekarz - przedstawicieli takich zawodów można spotkać w schroniskach, które prowadzi Centrum Socjalne Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Pomoc pracowników i wolontariuszy polega nie tylko… » więcej 2012-02-11, godz. 13:03 Bezpłatne porady specjalistów przy Arkońskiej Chorzy z kilku niewielkich miejscowości w regionie mogli dziś bezpłatnie skorzystać z pomocy lekarzy specjalistów w szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie. » więcej 2012-02-06, godz. 22:14 Boniecki porwał szczecinian "Lepiej palić fajkę niż czarownice" - ks. Adam Boniecki promował swoją książkę w Szczecinie. » więcej 2012-02-06, godz. 15:11 Spotkanie z ks. Bonieckim w Szczecinie Promocja najnowszej książki "Lepiej palić fajkę niż czarownice" to główny punkt spotkania z jej autorem ks. Adamem Bonieckim. » więcej 2012-02-06, godz. 08:20 Zagrali w obronie życia - To nowa forma obrony nienarodzonego życia - tak o wczorajszym "Koncercie dla życia" wypowiadają się jego organizatorzy. » więcej 2012-02-05, godz. 10:33 Kameruński ksiądz w szczecińskiej parafii Nie mam kompetencji, aby udzielać rad kapłanom odnośnie głoszenia kazań, bo jestem kapłanem niecałe 4 lata - mówi ks. Frank Mbida, który od listopada jest wikariuszem w parafii na Mierzynie. » więcej 2012-01-25, godz. 21:36 Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończony [ZDJĘCIA] Katolicy, prawosławni i protestanci zakończyli dziś w Szczecinie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. » więcej 2012-01-24, godz. 12:54 Kameruński kapłan kibicem Pogoni Szczecińska Pogoń ma kibiców z całego świata. Przykładem jest kameruński ksiądz, który od listopada 2011 roku jest wikariuszem w Mierzynie. » więcej 2012-01-22, godz. 11:53 Abp Dzięga: Czy katolicy mogą mieć swoje poglądy na państwo? Dziwią wręcz emocjonalne ataki na obecność chrześcijan w tzw. życiu publicznym, a w rzeczywistości w codziennym życiu państw i narodów - pisze w liście do wiernych metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. List jest… » więcej
217218219220221222223