Wielka Sobota jest u chrześcijan dniem ciszy i wyczekiwania na Zmartwychwstanie. Wieczorem katolicy rzymscy przeżywają w kościołach najważniejsze wydarzenie, czyli Wigilię Paschalną.
- Jest to liturgia, która zaczyna się od poświęcenia ognia. Od wprowadzenia świecy paschalnej, symbolizującej światło zmartwychwstałego Chrystusa, do ciemnego kościoła - mówi ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - To przepiękne przeżycie, kiedy w ciemną noc grzechu wprowadza się światło, którym jest zmartwychwstały.
W wielu katedrach, w tym również w szczecińskiej, podczas liturgii dochodzi dodatkowa uroczystość. - Ta liturgia jest połączona z udzieleniem sakramentu chrztu świętego dorosłym katechumenom. Otrzymują oni również sakrament bierzmowania. To sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego - wyjaśnia ks. Zyga.
Cała Wielka Sobota to trwanie przy Grobie Chrystusa. W ciągu dnia w parafiach rzymskokatolickich odbywa się także święcenie pokarmów na wielkanocny stół.
Liturgia Wigilii Paschalnej w szczecińskiej katedrze rozpocznie się o godz. 21. Zakończy ją procesja rezurekcyjna, w której Kościół ogłasza światu Zmartwychwstanie Jezusa.