Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Uczestnicy "Marszu dla życia" przeszli z Jasnych Błoni do katedry. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Uczestnicy "Marszu dla życia" przeszli z Jasnych Błoni do katedry. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Uczestnicy "Marszu dla życia" przeszli z Jasnych Błoni do katedry. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Uczestnicy "Marszu dla życia" przeszli z Jasnych Błoni do katedry. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
W marszu wzięło udział około 12 tysięcy osób - takie dane przedstawiła policja.
Marsz - manifestacja obrońców życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci - rozpoczął się o godzinie 15 na Jasnych Błoniach. W tym roku hasłem przewodnim było "Mężczyzna - Waleczne Serce".

- Dla mężczyzn uczestniczących w marszu przygotowaliśmy niespodziankę. Przed rokiem paniom wręczaliśmy róże, a w tym roku panowie otrzymają tarcze z międzynarodowym symbolem obrońców życia, czyli stópkami nienarodzonego dziecka w 12. tygodniu od poczęcia - mówiła Marta Kuśmierek z Fundacji "Małych Stópek", jedna z organizatorek marszu.

Wśród idących byli również Monika i Karol, rodzice 2,5-letniego Krzysia, który ma Zespół Downa. - Mój mąż ma wielkie serce. Ogromnie nam pomógł w decyzji, czy urodzić niepełnosprawne dziecko i wziąć na siebie taki trud - podkreśliła pani Monika. - Wątpliwości było bardzo dużo np. jak to będzie w przyszłości. Ale jak się zaufa Panu Bogu, to ta przyszłość może wyglądać bardzo dobrze - dodał pan Karol.

Posłuchaj świadectwa pani Moniki i pana Karola.

Uczestnicy - mieszkańcy całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - przeszli ulicami centrum Szczecina do bazyliki archikatedralnej. Tam o 17 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi. W jej trakcie chętni uczestnicy mogli się podjąć "Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego".

Metropolita szczecińsko-kamieński w homilii podkreślał, że "do naszego pokolenia doszedł już skażony owoc braku wystarczającej troski o życie człowiecze, a szczególnie o życie dzieci".

- Jest to pewien skandal kulturowy, gospodarczy, bo z tym są złączone wielkie biznesy. Jest to też skandal prawniczy, że prawnicy - mistrzowie tworzenia szczególnie rozwiniętych instytucji prawnych dzisiaj - i ochrony bardzo wysublimowanych praw człowieka nie są w stanie stworzyć instytucji skutecznie chroniącej każdego człowieka wewnątrz narodu, w rodzinie ludzkiej, skutecznie chroniącej miłość – mówił hierarcha i zachęcał do podpisywania petycji pod pełną ochroną dziecka poczętego.

Abp Dzięga dodał też, że "nie ma kolizji przy ochronie dziecka i jego rodziców" - Tu nie ma konkurencji. Jest wielka wspólnota życia, serca i miłości - mówił.

W trakcie przemarszu doszło do jednego incydentu. W okolicach kładki na ulicy Wyszyńskiego pojawiła się około 20-osobowa grupa z transparentem z napisem "Martwa dziecka nie urodzę. Nie tędy droga". Pikietujący zostali spisani przez policjantów.

Marsz dla Życia, który już po raz 14. przeszedł ulicami Szczecina, zorganizowały Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana i Fundacja Małych Stópek.
Relacja Piotra Kołodziejskiego
Realizacja: Piotr Sawiński, Piotr Rakowski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2020-03-12, godz. 19:09 Episkopat rekomenduje dyspensę od uczestnictwa we mszy Rada Stała Episkopatu w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie części wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej. » więcej 2020-03-10, godz. 17:26 Plac Świętego Piotra zamknięty W związku z epidemią koronawirusa władze Watykanu postanowiły zamknąć Plac Świętego Piotra i ograniczyć dostęp do bazyliki. Poinformowało o tym watykańskie Biuro Prasowe. » więcej 2020-03-09, godz. 16:01 Modlitwy za chorych na koronawirusa i ich opiekunów Od poniedziałku w dwóch kościołach w Szczecinie rozpoczęły się modlitwy za chorych na koronawirusa. Decyzja metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi zapadła po informacji o pogorszeniu się stanu zdrowia jednej… » więcej 2020-03-08, godz. 08:46 Postawa kościoła katolickiego w latach 1979–1989/1990 Objęcie diecezji przez biskupa Kazimierza Majdańskiego, postawa kościoła katolickiego wobec porozumień sierpniowych, wizyta Ojca Świętego w Szczecinie, czy utworzenia arcybiskupstwa. O tych wydarzeniach można przeczytać w niedawno… » więcej 2020-03-07, godz. 08:54 Rzecznik Episkopatu zachęca do udziału w rekolekcjach wielkopostnych Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do wzięcia udziału w wielkopostnych rekolekcjach. Jak powiedział duchowny, rekolekcje są doskonałą okazją do spojrzenia na życie z innej perspektywy i dokonania… » więcej 2020-03-02, godz. 08:01 Watykan udostępni dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XII W poniedziałek archiwa watykańskie udostępnią dokumenty dotyczące Piusa XII - papieża czasów II wojny, oskarżanego o obojętność i milczenie wobec Holokaustu. » więcej 2020-02-26, godz. 07:00 Rozpoczyna się Wielki Post Środą Popielcową rozpoczyna się 40-dniowy czas Wielkiego Postu, czyli bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych, najważniejszych dla chrześcijan. Popielec to dzień, w którym katolicy uczestniczą we mszy św. a także… » więcej 2020-02-24, godz. 10:45 Uczczenie pamięci niemieckiego księdza, który walczył z nazizmem To męczennik, który wciąż czeka na bliższe poznanie - tak o byłym proboszczu parafii w Podjuchach mówił ks. arcybiskup Andrze Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Chodzi o ks. Alberta Willimsky'ego, niemieckiego księdza… » więcej 2020-02-23, godz. 13:42 Watykańska msza w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II 17 maja na Placu Świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek odprawi uroczystą mszę w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji do Rzymu przybędzie z Polski Narodowa Pielgrzymka. » więcej 2020-02-23, godz. 12:19 Bal charytatywny Bractwa Małych Stópek Piłka z podpisem koszykarza Marcina Gortata, koszulka z autografem piłkarza Kamila Grosickiego - to tylko niektóre z cennych rzeczy, jakie można było kupić podczas licytacji na Balu Charytatywnym Bractwa Małych Stópek. » więcej
89909192939495