Wizyta papieża Franciszka w Krakowie-Łagiewnikach wypełni pierwszą część soboty podczas Światowych Dni Młodzieży. Wieczorem w podkrakowskich Brzegach rozpocznie się nocne czuwanie, na którym organizatorzy spodziewają się około miliona osób.
Siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia podkreśla, że Sanktuarium Miłosierdzia Bożego to miejsce wyjątkowe wybrane przez Boga.
- Tu wraz ze śmiercią św. s. Faustyny Pan Bóg złożył dla Kościoła i świata wielki dar - dar orędzia o Bożym Miłosierdziu. To dar Boga dla naszych czasów, jak mówił o nim Jan Paweł II. Ten dar Jan Paweł II przekazał Kościołowi na trzecie tysiąclecie wiary. Dlatego do tego miejsca przybywają pielgrzymi z całego świata i młodzi. Niektórzy marzą, żeby w tym miejscu ktoś chociaż się za nich pomodlił - dodaje s. Elżbieta.
To tu znajduje się również obraz słynący łaskami i grób św. s. Faustyny. - To miejsce objawień św. Faustyny. Ma ich tu zanotowanych ponad 280. Te objawienia były nie tylko w kaplicy, ale także w tak prozaicznych miejscach jak ogród, korytarz, klatka schodowa. Tu praktycznie każde miejsce nosi ślady objawień św. s. Faustyny.
Sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach należy do 30 największych ośrodków kultu religijnego na świecie. Pod względem liczby krajów, z których przybywają pielgrzymi Łagiewniki są zaraz za rzymskimi kościołami. Częstochowa wyprzedza Łagiewniki, ale pod względem liczby pielgrzymów. Rocznie sanktuarium w Łagiewnikach odwiedza około 2 mln osób. Podczas Światowych Dni Młodzieży dziennie jest około 100 tys. osób.
To z Łagiewnik na świat wyszła idea Bożego Miłosierdzia. Jezus objawił się w tym miejscu s. Faustynie i przekazał, by rozwijała ideę Miłosierdzia Bożego na świat.
Około kilometra od tego Sanktuarium znajduje się Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie papież będzie przewodniczył mszy św. Początek o 10.15.
O 13 Franciszek zje obiad z 12 przedstawicielami młodych różnych krajów. A wieczorem uda się na Campus Miłosierdzia na czuwanie z młodzieżą.
Ponad miliona osób spodziewają się organizatorzy na sobotnim nocnym czuwaniu w Brzegach. To najdłuższe wydarzenie Światowych Dni Młodzieży. Brzegi są położone kilkanaście kilometrów od Krakowa.
W sobotę o 19 papież pojawi się na Campusie Misericordiae by wspólnie z młodymi modlić się. Będzie też uwielbienie Boga tańcem i śpiewem. Chrześcijanie różnych wyznań dadzą także ekumeniczny koncert. Do nocnego świętowania w Brzegach przygotowują się także szczecinianie. Wśród nich s. Franciszka z młodzieżą z parafii na Pomorzanach.
- Będzie trudno, ale damy radę - mówią pielgrzymi ze Szczecina. - Będziemy robić pobożny raban. Będziemy się modlić. Jesteśmy przygotowani na wszystkie warunki. Mamy duże worki, w które możemy się schować, są karimaty. Nic nas nie przestraszy.
W niedzielę rano papież odprawi Mszę Św. Posłania i ogłosi miejsce kolejnego spotkania młodych za trzy lata.
Więcej o Łagiewnikach i ŚDM w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Program ŚDM w Krakowie.
Zobacz także
2017-06-22, godz. 14:42
Skarby dominikanów w ramach projektu Logosfera [ZDJĘCIA]
Wystawa "Skarby dominikanów" stanęła w Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie w ramach projektu Logosfera. Na ekspozycji prezentowane są zbiory szczecińskiego Muzeum Narodowego i Archiwum Państwowego oraz Muzeum Archidiecezjalnego…
» więcej
2017-06-19, godz. 17:26
Nowy szpital rehabilitacyjny w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dawny Szpital Miejski w Szczecinie od teraz jest Szpitalem Rehabilitacyjnym im. Świętego Karola Boromeusza.
» więcej
2017-06-18, godz. 12:18
Akademicka procesja Bożego Ciała. Studentki sypią kwiaty
Studenci z całego Szczecina wezmą dziś udział w procesji akademickiej Bożego Ciała. To nowa tradycja, którą tworzy Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie "Brama" w Szczecinie.
» więcej
2017-06-17, godz. 11:28
Sposób na wakacje, czyli rowerem z modlitwą
Blisko 600 kilometrów na dwóch kółkach w tydzień - taki plan mają uczestnicy Szczecińskiej Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę. Start zaplanowano 3 lipca, zapisy cały czas trwają.
» więcej
2017-06-13, godz. 09:15
"Świadectwo - piątka z Poznania". Słuchowisko w Radiu Szczecin
We wtorek po Wiadomościach o 22 Radio Szczecin wyemituje słuchowisko "Świadectwo - piątka z Poznania". To historia pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, którzy za walkę w obronie ojczyzny zostali…
» więcej
2017-06-11, godz. 15:15
30 lat po wizycie Jana Pawła II. Szczecin pamięta
Dziękujemy za tamto dotknięcie, obecność, modlitwę, błogosławieństwo, ukierunkowanie i zasiew - mówił w niedzielę w szczecińskiej katedrze abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński przewodniczył mszy św. w 30…
» więcej
2017-06-11, godz. 09:07
Jubileusz arcybiskupa, a także festyny i wystawy w rocznicę wizyty papieża
Msza św. w Bazylice Archikatedralnej z udziałem biskupów całej metropolii, a także rodzinne festyny papieskie to główne punkty obchodów 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Szczecinie.
» więcej
2017-06-11, godz. 08:06
Abp Andrzej Dzięga: o rodzinie, wizycie papieża i posłudze bp. Kazimierza Majdańskiego
Jan Paweł II mówił 30 lat temu na Jasnych Błoniach do małżeństw i całych rodzin. Podkreślał też ogromną rolę bp. Kazimierza Majdańskiego. Hierarcha, który wtedy stał na czele Kościoła na Pomorzu Zachodnim miał duży wpływ…
» więcej
2017-06-11, godz. 06:46
Jan Paweł II na Jasnych Błoniach - lat 30 minęło [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wtedy spotkaliśmy się z naszym rodakiem, dziś wiemy, że doświadczyliśmy kontaktu ze świętym - tak swoje spotkanie z Janem Pawłem II wspominają Małgorzata i Janusz Modrzejewscy. O euforii, łzach szczęścia i radości, jaka panowała…
» więcej
2017-06-09, godz. 18:30
Abp Dzięga krytycznie na temat prawa o ochronie życia
Polskie prawo dotyczące ochrony życia nie jest optymalne, bo nigdy nie jest optymalne prawo, które jest sprzeczne samo w sobie, w którym jedna norma jest praktycznie przeciwna do drugiej - mówi abp Andrzej Dzięga.
» więcej