Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Pomnik papieża Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Pomnik papieża Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
We wtorek 14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Przy pomniku papieża Polaka na Jasnych Błoniach w Szczecinie o godzinie 21 rozpocznie się wieczór wspomnień pontyfikatu Ojca Świętego.
Fundacja "Jego" i młodzież z XIII Liceum Ogólnokształcącego zapraszają wszystkich szczecinian na wspólne czuwanie.

- Wszyscy w pamięci mamy dzień, kiedy odchodził - mówi ks. Grzegorz Adamski z parafii św. Rodziny w Szczecinie. - Wiadomo, że w tradycji chrześcijańskiej, dzień śmierci zawsze był dniem narodzin dla nieba i stąd pomysł, żeby spotykać się 2 kwietnia, modlić się do Jana Pawła II i przypominać to, co chciał nam powiedzieć.

Młodzież miała kilka lat, gdy umierał, ale dziś wraca do jego nauczania. - Pamiętam jak mówił do młodych o seksualności, właśnie o miłości nastoletniej, wskazywał przede wszystkim na czystość. Myślę, że obok papieża Franciszka był Ojcem Świętym, który najbardziej wychodził do ludzi - mówi Michał Krajewski z "Trzynastki".

- Nauczał o nowej ewangelizacji i jak ponownie chrystianizować zlaicyzowaną Europę, pobudzał do tego, by brać przyszłość Kościoła w swoje ręce - dodaje Sabina Kwiecień, również z XIII Liceum Ogólnokształcącego.

Polski papież odwiedził też Szczecin 11 czerwca 1987 roku podczas trzeciej pielgrzymki do Polski. Jan Paweł II przewodniczył m.in. mszy świętej na Jasnych Błoniach w obecności kilkuset tysięcy ludzi.

Jan Paweł II został ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 roku. Kanonizował go papież Franciszek. W Kościele Rzymskokatolickim liturgiczne wspomnienie przypada nie w kwietniu, kiedy zmarł, ale 22 października, czyli w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu.

Jan Paweł II zmarł 14 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku - w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego. Zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005. Jego przesłanie odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy". Podczas całego pontyfikatu i swoich licznych pielgrzymek niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Już podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II, wierni wołali "Santo subito", czyli "Święty natychmiast". Beatyfikacji papieża Polaka dokonał w 2011 roku Benedykt XVI, a kanonizacji - 27 kwietnia 2014 roku - papież Franciszek.

Jan Paweł II jest uważany za orędownika Miłosierdzia Bożego. Poświęcił mu swoją encyklikę "Dives in Misericordia", a także ustanowił specjalne święto, obchodzone w II niedzielę wielkanocną.

Papież pielgrzym odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów. Zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Wyniósł na ołtarze więcej osób, niż jego poprzednicy przez pięć stuleci.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2018-03-31, godz. 13:55 Wielka Sobota. Czas ciszy i oczekiwania Wielka Sobota to dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie. W kościołach trwa święcenie pokarmów na wielkanocny stół. Wieczorem po zachodzie słońca rozpocznie się najważniejsza część Triduum - Wigilia Paschalna. Na początku odbędzie… » więcej 2018-03-31, godz. 07:15 Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcimy pokarmy W Wielką Sobotę przychodzimy do kościołów, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Święcenia odbywają się od rana we wszystkich kościołach. O godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej Caritas… » więcej 2018-03-30, godz. 07:43 Wielki Piątek. "Kościół milczy" Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. W czasie nabożeństwa w kościele czyta się ewangelię opisującą mękę i śmierć Jezusa. » więcej 2018-03-30, godz. 06:14 Noc Konfesjonałów "daje poczucie bezpieczeństwa" [ZDJĘCIA] W blisko 240 kościołach w całej Polsce, w tym kilku w samym Szczecinie odbywały się spowiedzi co najmniej do północy. Były też takie, w których księża spowiadali do 6 rano. » więcej 2018-03-29, godz. 08:36 Nocna spowiedź bez (większych) kolejek Ponad 200 kościołów w całej Polsce, również w Zachodniopomorskiem, bierze udział w Nocy Konfesjonałów. Warunkiem uczestnictwa jest zorganizowanie spowiedzi w Wielkim Tygodniu trwającej przynajmniej do północy. » więcej 2018-03-29, godz. 07:10 Najważniejszy czas dla chrześcijan Rozpoczyna się najważniejszy okres w roku dla chrześcijan. Chrześcijanie zachodni wchodzą w Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. » więcej 2018-03-26, godz. 06:44 Pożegnają Dzieci Utracone Pierwszy uroczysty pogrzeb Dzieci Utraconych odbędzie się w poniedziałek w Szczecinie. Uroczystość przy nowo powstałym grobowcu na Cmentarzu Zachodnim przy ulicy Bronowickiej rozpocznie się o godzinie 14. Będzie jej przewodniczył… » więcej 2018-03-18, godz. 19:07 Nagrody za formowanie młodego pokolenia i pamięć o Kresach Laureaci odebrali nagrody im. ks. dra Bolesława Domańskiego. Gala ich wręczenia odbyła się w niedzielę w studiu S1 Radia Szczecin. » więcej 2018-03-18, godz. 18:01 Szczeciński ksiądz zbiera na pompę wody dla afrykańskich dzieci Szczecin pomaga afrykańskim dzieciom. W lutym z kenijskiego Kipsing do Szczecina wrócili księża, katecheci i dziennikarze i od tego czasu trwa zbiórka pieniędzy na pompę wody, która ma obsłużyć tamtejszą szkołę i parafię. » więcej 2018-03-18, godz. 16:34 "Szczeciński marsz wzorem dla Polski i świata" Szczeciński Marsz dla Życia wzorem dla Polski i świata - tak mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreśla rolę młodych w organizacji największej w Polsce manifestacji w obronie życia. » więcej
122123124125126127128