Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza oraz Halina Szumiło to tegoroczni laureaci nagrody księdza Bolesława Domańskiego.
Ksiądz Tomasz Kancelarczyk otrzymał wyróżnienie za praktyczną realizację zasady obrony życia a Harcerze Zawiszy za wychowanie młodzieży w duchu chrześcijańskich wartości.

- Warto przypomnieć dziś postać księdza Bolesława Domańskiego - mówi ks. Krzysztof Łuszczek, członek kapituły, która przyznaje nagrodę. - Był to człowiek, który pokazał, jaką drogą trzeba iść, aby zadbać o tożsamość i niezależność narodową, nawet w sytuacji, kiedy jest się mniejszością. To jest to, czego Polacy doświadczali w ciągu 123 lat niewoli, że przetrwali, dzięki kulturze, wierze i niezależnej ekonomii.

Ksiądz Bolesław Domański był działaczem Związku Polaków w Niemczech. - Dziełem jego życia był I Kongres Polaków mieszkających w Niemczech, który się odbył w marcu 1938 roku w Berlinie. Wzięło w nim udział prawie 5 tys. delegatów z całych Niemiec. To było wydarzenie niesamowite. Mimo niechęci władz nazistowskich, ks. Domański potrafił zgromadzić Polaków na takim spotkaniu - podkreśla ks. Łuszczek.

To już 34. edycja nagrody księdza Bolesława Domańskiego, która przyznawana jest pod patronatem Stowarzyszenia Civitas Christiana.
- Warto przypomnieć dziś postać księdza Bolesława Domańskiego - mówi ks. Krzysztof Łuszczek, członek kapituły, która przyznaje nagrodę.
Ksiądz Bolesław Domański był działaczem Związku Polaków w Niemczech.

Dodaj komentarz 5 komentarzy

tak się zastanawiam.... czymże lepszym jest promowanie środowiska księżowskiego od środowiska LGBT?
Zresztą co tu mówić o "promowaniu LGBT"!
To zasługą ortodoksyjnych środowisk ultrakatolickich jest wypromowanie LGBT poprzez zajadłe promowanie postaw ANTY-LGBT!
TO ICH DZIEŁO. ICH ZASŁUGA.
Gratulacje :))
ks. Bolesław Domański pochowany w Zakrzewie pow. Złotów
Wielki Polak i Patriota, działacz spod znaku rodła
Pięć Prawd Polaków:
1. Jesteśmy Polakami
2. Polak Polakowi Bratem!
3. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci
4. Co dzień Polak Narodowi służy
5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!
@Mirku.... Tego szlachetnego człowieka i jego "prawdy" sprostował naczelny demiurg katobolszewików dzieląc Polaków na lepszy i gorszy sort, wskazując elementy animalne z genem zdrady. Ów demiurg zeszmaca naszą Ojczyznę będąc w służbie wrogich narodowi polskiemu sił.
Trzech (TRZECH!!!) wrogich Polakom zaborców, TRZY MOCARSTWA! przez ponad 120 lat nie było w stanie tak mocno i głęboko podzielić i skłócić Polaków, jak ów nawiedzony człek w kilka lat dokonał.
I zrobił to waszymi rękoma.
Podstępnie, zjadliwie uderzając, zadając dotkliwe ciosy, a gdy zaatakowani zaczynali się bronić - przyjmował postawę napadniętego. Nasi przodkowie powiadali, że to taktyka Turków i Mongołów. Tchórzliwych i podstępnych. I tam właśnie są siły, którym on służy. Przejrzyjcie na oczy
Warto napisać całą nazwę Stowarzyszenia tzn. "Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana". Mam nadzieję, że "katolickie" nie razi w oczy.
@ Janie Nowak, taktyka nie tylko mongolska czy turecka. Wystarczy spojrzeć na Izrael. Jeśli Żyd powie o Polaku, że jest śmieciem to jest ok. Jeśli w drugą stronę - łatka antysemity murowana i wielki krzyk.

Zobacz także

2021-04-03, godz. 10:11 Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie. » więcej 2021-04-03, godz. 09:06 Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia. » więcej 2021-04-03, godz. 08:38 Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze. » więcej 2021-04-02, godz. 13:23 Symbolika Wielkiego Piątku W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2021-04-02, godz. 10:10 Jerozolima - procesja w pandemii Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c… » więcej 2021-04-02, godz. 10:05 Adoracja krzyża w trybie obostrzeń Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5… » więcej 2021-04-02, godz. 08:06 Noc Konfesjonałów. Wspomnienie Jana Pawła II W Wielki Piątek wieczorem w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpocznie się 11. Noc Konfesjonałów. Symbolicznie rozpocznie się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II w 16. rocznicę tego wydarzenia. » więcej 2021-04-02, godz. 06:56 Mija 16. rocznica odejścia Jana Pawła II Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie. » więcej 2021-04-02, godz. 06:48 Wielki Piątek w Kościele katolickim Jezus jest w chorych, dlatego jak odmawiam brewiarz lub różaniec to siadam przy łóżku chorego - mówi pallotyn, ks. Andrzej Partika. » więcej 2021-04-01, godz. 15:52 Liturgia Wielkiego Czwartku w czasie pandemii Sugestie Stolicy Apostolskiej, apel Episkopatu i wspólny komunikat hierarchów kościelnych i rządu do wiernych i proboszczów. Liturgie Wielkiego Tygodnia i Wielkanoc w Kościele odbędą według zaostrzonych rygorów sanitarnych. » więcej
62636465666768