Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Szczecin pożegnał w sobotę duszpasterza akademickiego, opiekuna wspólnot neokatechumenalnych, a przede wszystkim księdza z powołania. Ks. Piotr Leśniak zmarł 8 stycznia.
Biskup Henryk Wejman przewodniczył dziś mszy św. pogrzebowej w parafii św. Ottona. Potem zmarły kapłan spoczął w grobowcu kapłańskim na Cmenatrzu Centralnym. Do kościoła przyszli przyjaciele, znajomi, ale też wierni, którzy poznali ks. Leśniaka, gdy w 2017 roku rozpoczął posługę w parafii.

Pod koniec mszy żegnała go jego siostra - Małgorzata. - Twoje odejście przyjmuję z szacunkiem i pokorą. Zrobiłeś to po cichu, bez poklasku. Bo tak chciał Bóg. I nie dyskutuję z tym, nie bronię się - mówiła o swoim bracie. - Moje wspomnienie o Tobie sięga dawnych lat, jak z niepewnością mówiłeś o swoim powołaniu. Pamiętam Twoje Pismo Święte usłane różami w miejscach, gdzie Bóg mówił do Ciebie: Pójdź za Mną. I zamiast na Akademię Sztuk Pięknych, poszedłeś do seminarium. Dzisiaj, mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że kapłaństwo było Twoim życiem, Twoim spełnieniem i Twoją miłością.

Ks. Jan Prątnicki był z ks. Leśniakiem na jednym roku w szczecińskim seminarium. - Kochałeś być księdzem, nie dla siebie, nie dla swojej chwały, ale dla ludzi. Zależało Ci na nich, walczyłeś o nich. Kochałeś ich, a oni w prostej odpowiedzi kochali Ciebie - mówił kapłan.

- Ja nie mogę mówić, bo strasznie to przeżyłam. Schola dla dzieci, dla dorosłych. To wszystko On - mówiła łamiącym się głosem parafianka.

Inny mężczyzna przyznał, że ks. Leśniak wiele lat temu błogosławił mu przy ślubie, a teraz spotkał go w swojej rodzinnej parafii św. Ottona. - Wierzę, że wiele osób przyciągnął do Pana Jezusa, swoją postawą i głównie swoją wiarą. Myślę, że po prostu był szczery w relacjach z Panem Jezusem, mówił o tym. Myślę, że zostanie zapamiętany jako kapłan głębokiej wiary. Należy się modlić za Niego i prosić Jego o modlitwę za nas - zakończył mieszkaniec parafii na Zawadzkiego, wchodzący do kościoła na ostatnie pożegnanie.

Ks. Piotr Leśniak miał 54 lata, 29 spędził w kapłaństwie. Wiele lat był duszpasterzem akademickim w szczecińskiej katedrze, był też misjonarzem w Irlandii na Drodze Neokatechumenalnej. W ostatnich dniach przed śmiercią zdiagnozowano u niego koronawirusa.

Więcej wspomnień ks. Piotra Leśniaka w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2021-03-07, godz. 19:10 Papież apeluje o pokój w Iraku Papież Franciszek modlił się za ofiary wojen w Iraku. - Pokój jest potężniejszy niż wojna - mówił w czasie bezprecedensowego spotkania na ruinach w Mosulu. » więcej 2021-03-07, godz. 15:13 Jasna Góra: XIV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast 8 marca na Jasnej Górze po raz czternasty odbędzie się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. » więcej 2021-02-25, godz. 16:43 "Kapłaństwo bez ludzi byłoby bardzo trudne i smutne" Ksiądz, raper i autor tekstów, prowadził szkolne rekolekcje wielkopostne w parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu. » więcej 2021-02-23, godz. 12:47 Niezwykła historia szczecińskiego księdza. Książka już w księgarniach Zanim trafił do seminarium i rozpoczął działania pro life, piaskował statki w stoczni i sprzedawał banany na ulicy w Szczecinie. » więcej 2021-02-20, godz. 12:28 Wielkopostna Jałmużna, czyli rozpalajmy dobro Datkami zapełniają się charytatywne puszki Caritas diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. W kościołach i parafiach wierni wspierają Wielkopostną Jałmużnę. » więcej 2021-02-18, godz. 19:30 Za unikanie szczepienia w Watykanie grozi utrata pracy Zatrudnionym w Watykanie za nie poddanie się szczepieniom przeciw koronawirusowi grozi utrata pracy. Dekret w tej sprawie opublikowało Państwo Watykańskie na swojej stronie internetowej. » więcej 2021-02-17, godz. 17:28 Katolicy rozpoczynają przygotowania do świąt wielkanocnych [WIDEO, ZDJĘCIA] Katolicy rozpoczęli przygotowania do najważniejszego święta w roku - Wielkanocy. Dziś przypada inaugurująca Wielki Post Środa Popielcowa. » więcej 2021-02-17, godz. 07:11 Rozpoczyna się Wielki Post Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, który jest 40-dniowym okresem przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, które są najważniejsze dla chrześcijan. Kościół liczy 40 dni od Środy Popielcowej do czwartku… » więcej 2021-02-11, godz. 17:50 Kapłan ze Szczecina współautorem książki o Afryce 'Fasola, kukurydza i Hakuna Matata, czyli jak pokochałem Afrykę'. Książka, której współautorem jest kapłan z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej będzie miała premierę w niedzielę. » więcej 2021-01-30, godz. 12:57 Parafianie zbierają na leczenie chorego proboszcza. Teraz łatwo można pomóc Parafianie z Wisełki zbierają pieniądze na leczenie swojego proboszcza, księdza Tomasza. Teraz założyli internetową zbiórkę na ten cel. » więcej
1234567