Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
"Jezus zmartwychwstał" - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej.
Nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 21:00 od poświęcenia ognia i paschału. Później odbyła się liturgia słowa od stworzenia świata do zmartwychwstania Jezusa.

- "Księga Rodzaju" mówi nam o ofierze Abrahama, ziemia stworzona przez Boga została zniekształcona przez grzech człowieka. Bóg nie rezygnuje z człowieka, pragnie na nowo odbudować to, co człowiek zniszczył przez swą niewierność. Ofiara Abrahama z jego syna Izaaka jest zapowiedzią ofiary Jezusa Chrystusa na drzewie krzyża - mówił jeden z księży.

Następnie podczas Wigilii Paschalnej miało miejsce poświęcenie wody oraz chrzest. W tym roku, w szczecińskiej katedrze siedmioro dorosłych przyjęło chrzest, bierzmowanie i pierwszy raz Komunie Świętą - wśród nich była pani Grażyna Domaglaska.

- Czekałam na to 60 lat, to jest czas najwyższy, żeby to zrobić. Byłam bardzo ciężko chora, pan Bóg mi pomógł, pan Jezus Chrystus, ojciec Pio, dlatego stwierdziłam, że to pora, aby natychmiast im za to podziękować - tłumaczyła pani Grażyna.

Po przyjęciu sakramentu odbyła się msza święta ogłaszająca zmartwychwstanie Jezusa i błogosławieństwo. Liturgii Wigilii Paschalnej w Szczecinie przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga.
- Ofiara Abrahama z jego syna Izaaka jest zapowiedzią ofiary Jezusa Chrystusa na drzewie krzyża - mówił arcybiskup Andrzej Dzięga.
Byłam bardzo ciężko chora, pan Bóg mi pomógł, pan Jezus Chrystus, ojciec Pio, dlatego stwierdziłam, że to pora, aby natychmiast im za to podziękować - tłumaczyła pani Grażyna.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2021-05-13, godz. 15:05 Kaplica fatimska koło Goleniowa. "Człowiek może opowiedzieć tu historię swojego życia" 13 maja obchodzimy 104. rocznicę objawień fatimskich, a od 2015 roku na terenie diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa znajduje się kaplica maryjna, jedyna w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej… » więcej 2021-05-13, godz. 07:53 Zamach na papieża i objawienia fatimskie 13 maja mija 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Na życie papieża targnął się Turek Mehmet Ali Agca strzelając na Placu Świętego Piotra. Nigdy jednak nie udało się do końca ustalić wspólników i tła zamachu. Papież uważał… » więcej 2021-05-06, godz. 07:21 Skazani zbudowali kościół dedykowany Prymasowi Wyszyńskiemu [ZDJĘCIA] Skazani z zakładu karnego budowali kościół w Chominie, który we wrześniu podczas konsekracji otrzyma za patrona bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. » więcej 2021-05-04, godz. 13:31 Będzie kolejne sanktuarium w regionie Kościół w Kobylance otrzyma tytuł bł. Stefana Wyszyńskiego i zostanie w nim ustanowione sanktuarium Prymasa Tysiąclecia. » więcej 2021-05-03, godz. 11:47 Święto maryjne w Kościele katolickim 3 maja w Kościele katolickim to Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Papież Benedykt XV ustanowił uroczystość w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. » więcej 2021-05-02, godz. 09:40 Wielkanoc u chrześcijan obrządku wschodniego [WIDEO, ZDJĘCIA] Pascha, czyli święto Świąt. Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą dziś Wielkanoc. Radosne 'Chrystus Zmartwychwstał' rozbrzmiewało w niedzielę w wielu językach m.in. w szczecińskiej cerkwi prawosławnej. » więcej 2021-05-02, godz. 09:31 Zrób lub kup ciasto i pomóż w leczeniu Weroniki [WIDEO, ZDJĘCIA] Jeśli lubisz i pieczesz ciasta, torty i ciasteczka, to ta prośba jest skierowana do Ciebie - tak na niedzielny kiermasz ciast dla Weroniki zapraszają organizatorzy. Kiermasz potrwa od 8.30 do 15 przy parafii św. Rodziny w Szczecinie, przy… » więcej 2021-05-01, godz. 12:07 "Wszystko, co najlepsze było u niego". Pogrzeb biskupa Jana Gałeckiego [WIDEO, ZDJĘCIA] 'Kapłaństwo było celem i sensem mojego życia (...) liczne kontakty z laikatem sprawiają mi ogromną radość serca i motywowały do dalszej pracy' - to fragmenty testamentu biskupa Jana Gałeckiego, które usłyszeli w sobotę uczestnicy… » więcej 2021-05-01, godz. 08:43 "Zostanie w pamięci jako człowiek ogromnej modlitwy". Pożegnanie biskupa seniora W sobotę pogrzeb biskupa seniora Jana Gałeckiego. Od 1974 do 2007 roku był biskupem pomocniczym najpierw diecezji, a potem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. » więcej 2021-04-28, godz. 09:51 Pogrzeb biskupa Jana w sobotę Znane są szczegóły pogrzebu biskupa seniora Jana Gałeckiego, który zmarł we wtorek w wieku 88 lat. Od 1974 do 2007 roku był biskupem pomocniczym najpierw diecezji, a potem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W 2007 roku biskup… » więcej
45678910