Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Kardynał Stefan Wyszyński. źródło: www.wikipedia.org/Jarekt
Kardynał Stefan Wyszyński. źródło: www.wikipedia.org/Jarekt
Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęła się uroczysta msza święta, podczas której beatyfikowani zostali kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka.
Tym samym Kościół Katolicki ma nowych błogosławionych. Co to oznacza? Tłumaczy ks. Maciej Wagner ze szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie.

- Kościół daje wiernym w tych osobach wzór do naśladowania. Wzór tego, jak można Ewangelię Jezusa Chrystusa realizować w swoim życiu. Kościół potwierdza mocą swojego autorytetu, że ta konkretna osoba została zbawiona, że trwa przed Panem Bogiem i że wyprasza innym ludziom, aby i oni mogli to zbawienie i świętość osiągnąć - mówi ks. Wagner.

Początek uroczystości w południe w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

W Szczecinie też będziemy dziękować za dar patronów i prosić o owoce tych beatyfikacji - mówi ks. Maciej Wagner i zaprasza o godzinie 12 do szczecińskiej katedry.

- Na samym początku będziemy mieli możliwość połączenia się, dzięki transmisji telewizyjnej w Warszawie. Obejrzymy sam moment ogłoszenia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej błogosławionymi. Chwilę po tym wydarzeniu rozpoczniemy sprawowanie mszy świętej dziękczynnej - mówi ks. Wagner.

Pierwotnie beatyfikacja miała odbyć się 7 czerwca ubiegłego roku, ale z powodu pandemii uroczystość przełożono. Cud, który posłużył do beatyfikacji jest związany z siostrą, która dzięki modlitwie za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, została uzdrowiona z raka. To jednak nie jedyny wątek szczeciński.

Osoba cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego to pochodząca z Przybiernowa siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża (tu można posłuchać rozmowy z s. Nullą).

- Żyłam z takim poczuciem długu. Teraz jest jakby ulga, że Kościół się tym zajął, rozpatrzył i potwierdził. Czuję w sobie taki nowy powiew, nawet w realizacji naszego charyzmatu, to we mnie bardzo odżyło - mówi s. Nulla.

Lekarze postawili diagnozę w 1988 roku. Do uzdrowienia siostry Nulli doszło w Gliwicach w 1989 roku. Zakonnica zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty m.in. do gardła. Guz miał 5 centymetrów. Lekarze dawali maksymalnie trzy miesiące życia. Dzięki modlitwie za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, choroba cofnęła się.

Co pozostało z jego nauczania? Wydaje się, że programem jego życia i postępowania wobec ludzi i narodu były słowa "Będziesz miłował" - powiedziała s. Nulla, cudownie uzdrowiona, dzięki modlitwie za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego. - Pragnę tymi słowami żyć. Myślę, że one są kluczowe. Wielokrotnie, kiedy nie wiem co wybrać, co jest ważniejsze, czasem w natłoku spraw, wydarzeń, pytań, różnych zdań, różnego spojrzenia na tę samą rzeczywistość, zawsze zadaję sobie pytanie: Nulla, ale o co panu Bogu chodzi? I zasadniczo wracam do jednego pytania, a raczej odpowiedzi: panu Bogu chodzi o miłość - mówi s. Nulla.

Co innego w postawie Prymasa podkreślił ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

- Myślę, że rolę Kościoła w życiu człowieka, który stawia pasterzy, aby stawali na czele owczarni, chronili ją. Bo prymas pokazał, jak chronić Kościół - mówi ks. Łuszczek.

Kardynał Wyszyński dowiedział się o nominacji kardynalskiej w Szczecinie w 1952 roku - mówi ks. dr hab. Grzegorz Wejman z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. - Stąd też podziękował w swoim przemówieniu prymas Wyszyński Ojcu Świętemu za takie zaufanie i obdarzenie go taką godnością, to poczytuje sobie jako wyróżnienie osobiste, ale też wyróżnienie dla naszego narodu czy kraju - mówi ks. Wejman i dodaje, że Prymas Wyszyński mówił o sobie, że jest "kardynałem szczecińskim".

W beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego weźmie udział kilkadziesiąt osób ze Szczecina i Kobylanki. Jedna grupa wiernych wyjechała z parafii w Kobylance, w której w najbliższą sobotę zostanie ustanowione sanktuarium Prymasa Tysiąclecia. Druga jest z Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, w której w 1952 roku Prymas Wyszyński dowiedział się oficjalnie o nominacji kardynalskiej.

Pani Natalia i pani Joanna, które pojechały do Warszawy na beatyfikację, wspominają m.in. list Prymasa do polskich dziewcząt, a także Jasnogórskie Śluby Narodu. - Współcześnie kobiety i dziewczęta, właśnie w dzisiejszych czasach powinny czerpać z tego listu garściami, gdyż kardynał Stefan Wyszyński daje wskazówki, jak być kobietą, którą się szanuje. Jak być po prostu szlachetnym człowiekiem - mówi pani Natalia.

- Na Jasnej Górze stawiło się ponad milion Polaków. Składają przyrzeczenie dotyczące obrony życia poczętego, nierozerwalności małżeństwa, jest mowa o godności kobiety i obyczajów chrześcijańskich - mówi pani Joanna.

Pan Łukasz pojechał, bo czuł taką potrzebę. - Myślę, że to jest mój obowiązek wobec tego wielkiego Polaka oraz wobec Polski. Dziś często zapominamy o jego naukach, jesteśmy podzielonym narodem i nie pamiętamy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze - powiedział pan Łukasz.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 r. był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 roku, został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.

Razem z Prymasem zostanie beatyfikowana Matka Róża Czacka, która w młodości straciła wzrok, poświęciła życie służąc niewidomym. Zakonnica była ceniona przez prymasa i nazywana „niewidomą matką niewidomych”. Zmarła 15 maja 1961 roku w Laskach, gdzie prowadziła zakład dla niewidomych.

W przyszłą sobotę z kolei archidiecezjalne dziękczynienie. Kościół w Kobylance otrzyma tytuł błogosławionego Stefana Wyszyńskiego i zostanie w nim ustanowione sanktuarium Prymasa Tysiąclecia. Świątynia w Chominie z kolei otrzyma za patrona błogosławionego Stefana Wyszyńskiego.
Tym samym Kościół katolicki będzie miał nowych błogosławionych. Co to oznacza? Tłumaczy ks. Maciej Wagner ze szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie.
Będziemy dziękować za dar patronów i prosić o owoce tych beatyfikacji - mówi ks. Maciej Wagner i zaprasza o godzinie 12 do szczecińskiej katedry.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Pani Natalia i pani Joanna, które pojechały do Warszawy na beatyfikację, wspominają m.in. list Prymasa do polskich dziewcząt, a także Jasnogórskie Śluby Narodu.
Pan Łukasz pojechał, bo czuł taką potrzebę.

Zobacz także

2023-01-31, godz. 21:53 Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga Papież Franciszek w pierwszym dniu pielgrzymki w Demokratycznej Republice Konga wygłosił przemówienie do władz, korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Napiętnował rozwinięte kraje i przedsiębiorstwa… » więcej 2023-01-25, godz. 12:44 Uroczyste Nieszpory w Bazylice Archikatedralnej Uroczyste Nieszpory w Bazylice Archikatedralnej zakończą dziś Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2023-01-22, godz. 16:10 Marcin Styczeń wystąpi w Policach Marcin Styczeń wystąpi w niedzielę w Policach. Koncert "Święci" o 19 w kościele św. Kazimierza w Policach przy ul. Wyszyńskiego 2f. » więcej 2023-01-22, godz. 10:07 Tydzień Modlitw. Nabożeństwa ekumeniczne w Szczecinie Nabożeństwo ekumeniczne rozpocznie się dziś o godz. 18:00 w parafii prawosławnej przy ul. Zygmunta Starego. » więcej 2023-01-22, godz. 08:02 Niedziela Słowa Bożego Dziś w Kościele Katolickim Niedziela Słowa Bożego. To papież Franciszek ustanowił ten dzień w 2019 roku, by zaprosić do czytania Pisma Świętego i budzenia świadomości znaczenia Biblii w życiu wierzących. » więcej 2023-01-18, godz. 14:18 Chrześcijanie rozpoczynają tydzień modlitw o jedność W środę w Polsce rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku pod hasłem „Uczcie się postępować dobrze, szukajcie sprawiedliwości, pomagajcie uciśnionemu, dbajcie o prawa sieroty, brońcie wdowy”. » więcej 2023-01-18, godz. 14:07 Centrum pomocy wsparło już 10 tysięcy uchodźców [ZDJĘCIA] 10 000 uchodźców skorzystało do tej pory z pomocy Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. » więcej 2023-01-17, godz. 12:01 Relikwia prosto z Watykanu w Szczecinie Relikwia związana ze św. Janem Pawłem II trafi do szczecińskiej katedry. » więcej 2023-01-15, godz. 08:53 Rodzinne kolędowanie w kościele przy Bogurodzicy w Szczecinie Na rodzinne kolędowanie zapraszają dziś do Bazyliki Mniejszej przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie studenci z duszpasterstwa akademickiego u chrystusowców oraz ksiądz Maciej Czaczyk z parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Usłyszymy polskie… » więcej 2023-01-13, godz. 21:20 "Upamiętnienie i ważna lekcja" W sobotę minie 30 lat od zatonięcia promu "Jan Heweliusz". W piątek o godzinie 18 w Kościele Morskim pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty została odprawiona msza święta w intencji ofiar i ich rodzin. » więcej
22232425262728