Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Fot. Archiwum prywatne
Kardynał Stefan Wyszyński. źródło: www.wikipedia.org/Jarekt
Kardynał Stefan Wyszyński. źródło: www.wikipedia.org/Jarekt
Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęła się uroczysta msza święta, podczas której beatyfikowani zostali kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka.
Tym samym Kościół Katolicki ma nowych błogosławionych. Co to oznacza? Tłumaczy ks. Maciej Wagner ze szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie.

- Kościół daje wiernym w tych osobach wzór do naśladowania. Wzór tego, jak można Ewangelię Jezusa Chrystusa realizować w swoim życiu. Kościół potwierdza mocą swojego autorytetu, że ta konkretna osoba została zbawiona, że trwa przed Panem Bogiem i że wyprasza innym ludziom, aby i oni mogli to zbawienie i świętość osiągnąć - mówi ks. Wagner.

Początek uroczystości w południe w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.

W Szczecinie też będziemy dziękować za dar patronów i prosić o owoce tych beatyfikacji - mówi ks. Maciej Wagner i zaprasza o godzinie 12 do szczecińskiej katedry.

- Na samym początku będziemy mieli możliwość połączenia się, dzięki transmisji telewizyjnej w Warszawie. Obejrzymy sam moment ogłoszenia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej błogosławionymi. Chwilę po tym wydarzeniu rozpoczniemy sprawowanie mszy świętej dziękczynnej - mówi ks. Wagner.

Pierwotnie beatyfikacja miała odbyć się 7 czerwca ubiegłego roku, ale z powodu pandemii uroczystość przełożono. Cud, który posłużył do beatyfikacji jest związany z siostrą, która dzięki modlitwie za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, została uzdrowiona z raka. To jednak nie jedyny wątek szczeciński.

Osoba cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego to pochodząca z Przybiernowa siostra Nulla ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża (tu można posłuchać rozmowy z s. Nullą).

- Żyłam z takim poczuciem długu. Teraz jest jakby ulga, że Kościół się tym zajął, rozpatrzył i potwierdził. Czuję w sobie taki nowy powiew, nawet w realizacji naszego charyzmatu, to we mnie bardzo odżyło - mówi s. Nulla.

Lekarze postawili diagnozę w 1988 roku. Do uzdrowienia siostry Nulli doszło w Gliwicach w 1989 roku. Zakonnica zachorowała na raka tarczycy, który dawał przerzuty m.in. do gardła. Guz miał 5 centymetrów. Lekarze dawali maksymalnie trzy miesiące życia. Dzięki modlitwie za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, choroba cofnęła się.

Co pozostało z jego nauczania? Wydaje się, że programem jego życia i postępowania wobec ludzi i narodu były słowa "Będziesz miłował" - powiedziała s. Nulla, cudownie uzdrowiona, dzięki modlitwie za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego. - Pragnę tymi słowami żyć. Myślę, że one są kluczowe. Wielokrotnie, kiedy nie wiem co wybrać, co jest ważniejsze, czasem w natłoku spraw, wydarzeń, pytań, różnych zdań, różnego spojrzenia na tę samą rzeczywistość, zawsze zadaję sobie pytanie: Nulla, ale o co panu Bogu chodzi? I zasadniczo wracam do jednego pytania, a raczej odpowiedzi: panu Bogu chodzi o miłość - mówi s. Nulla.

Co innego w postawie Prymasa podkreślił ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

- Myślę, że rolę Kościoła w życiu człowieka, który stawia pasterzy, aby stawali na czele owczarni, chronili ją. Bo prymas pokazał, jak chronić Kościół - mówi ks. Łuszczek.

Kardynał Wyszyński dowiedział się o nominacji kardynalskiej w Szczecinie w 1952 roku - mówi ks. dr hab. Grzegorz Wejman z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. - Stąd też podziękował w swoim przemówieniu prymas Wyszyński Ojcu Świętemu za takie zaufanie i obdarzenie go taką godnością, to poczytuje sobie jako wyróżnienie osobiste, ale też wyróżnienie dla naszego narodu czy kraju - mówi ks. Wejman i dodaje, że Prymas Wyszyński mówił o sobie, że jest "kardynałem szczecińskim".

W beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego weźmie udział kilkadziesiąt osób ze Szczecina i Kobylanki. Jedna grupa wiernych wyjechała z parafii w Kobylance, w której w najbliższą sobotę zostanie ustanowione sanktuarium Prymasa Tysiąclecia. Druga jest z Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, w której w 1952 roku Prymas Wyszyński dowiedział się oficjalnie o nominacji kardynalskiej.

Pani Natalia i pani Joanna, które pojechały do Warszawy na beatyfikację, wspominają m.in. list Prymasa do polskich dziewcząt, a także Jasnogórskie Śluby Narodu. - Współcześnie kobiety i dziewczęta, właśnie w dzisiejszych czasach powinny czerpać z tego listu garściami, gdyż kardynał Stefan Wyszyński daje wskazówki, jak być kobietą, którą się szanuje. Jak być po prostu szlachetnym człowiekiem - mówi pani Natalia.

- Na Jasnej Górze stawiło się ponad milion Polaków. Składają przyrzeczenie dotyczące obrony życia poczętego, nierozerwalności małżeństwa, jest mowa o godności kobiety i obyczajów chrześcijańskich - mówi pani Joanna.

Pan Łukasz pojechał, bo czuł taką potrzebę. - Myślę, że to jest mój obowiązek wobec tego wielkiego Polaka oraz wobec Polski. Dziś często zapominamy o jego naukach, jesteśmy podzielonym narodem i nie pamiętamy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze - powiedział pan Łukasz.

Kardynał Stefan Wyszyński został Prymasem Polski w 1948 roku. Od 1953 r. był więziony przez władze PRL. Zmarł 28 maja 1981 roku, został pochowany w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.

Razem z Prymasem zostanie beatyfikowana Matka Róża Czacka, która w młodości straciła wzrok, poświęciła życie służąc niewidomym. Zakonnica była ceniona przez prymasa i nazywana „niewidomą matką niewidomych”. Zmarła 15 maja 1961 roku w Laskach, gdzie prowadziła zakład dla niewidomych.

W przyszłą sobotę z kolei archidiecezjalne dziękczynienie. Kościół w Kobylance otrzyma tytuł błogosławionego Stefana Wyszyńskiego i zostanie w nim ustanowione sanktuarium Prymasa Tysiąclecia. Świątynia w Chominie z kolei otrzyma za patrona błogosławionego Stefana Wyszyńskiego.
Tym samym Kościół katolicki będzie miał nowych błogosławionych. Co to oznacza? Tłumaczy ks. Maciej Wagner ze szczecińskiej Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie.
Będziemy dziękować za dar patronów i prosić o owoce tych beatyfikacji - mówi ks. Maciej Wagner i zaprasza o godzinie 12 do szczecińskiej katedry.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Pani Natalia i pani Joanna, które pojechały do Warszawy na beatyfikację, wspominają m.in. list Prymasa do polskich dziewcząt, a także Jasnogórskie Śluby Narodu.
Pan Łukasz pojechał, bo czuł taką potrzebę.

Zobacz także

2021-03-19, godz. 14:52 Kościół obchodzi uroczystość św. Józefa Dziś w Kościele Katolickim uroczystość św. Józefa. W 1870 roku papież Pius IX ogłosił świętego Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. » więcej 2021-03-08, godz. 21:56 Goście RSnW: przyjazd papieża do Iraku jest wielkim wydarzeniem Pielgrzymka papieża do Iraku w opinii gości "Radia Szczecin na Wieczór". » więcej 2021-03-07, godz. 19:10 Papież apeluje o pokój w Iraku Papież Franciszek modlił się za ofiary wojen w Iraku. - Pokój jest potężniejszy niż wojna - mówił w czasie bezprecedensowego spotkania na ruinach w Mosulu. » więcej 2021-03-07, godz. 15:13 Jasna Góra: XIV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast 8 marca na Jasnej Górze po raz czternasty odbędzie się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. » więcej 2021-02-25, godz. 16:43 "Kapłaństwo bez ludzi byłoby bardzo trudne i smutne" Ksiądz, raper i autor tekstów, prowadził szkolne rekolekcje wielkopostne w parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu. » więcej 2021-02-23, godz. 12:47 Niezwykła historia szczecińskiego księdza. Książka już w księgarniach Zanim trafił do seminarium i rozpoczął działania pro life, piaskował statki w stoczni i sprzedawał banany na ulicy w Szczecinie. » więcej 2021-02-20, godz. 12:28 Wielkopostna Jałmużna, czyli rozpalajmy dobro Datkami zapełniają się charytatywne puszki Caritas diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. W kościołach i parafiach wierni wspierają Wielkopostną Jałmużnę. » więcej 2021-02-18, godz. 19:30 Za unikanie szczepienia w Watykanie grozi utrata pracy Zatrudnionym w Watykanie za nie poddanie się szczepieniom przeciw koronawirusowi grozi utrata pracy. Dekret w tej sprawie opublikowało Państwo Watykańskie na swojej stronie internetowej. » więcej 2021-02-17, godz. 17:28 Katolicy rozpoczynają przygotowania do świąt wielkanocnych [WIDEO, ZDJĘCIA] Katolicy rozpoczęli przygotowania do najważniejszego święta w roku - Wielkanocy. Dziś przypada inaugurująca Wielki Post Środa Popielcowa. » więcej 2021-02-17, godz. 07:11 Rozpoczyna się Wielki Post Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, który jest 40-dniowym okresem przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Chrystusa, które są najważniejsze dla chrześcijan. Kościół liczy 40 dni od Środy Popielcowej do czwartku… » więcej
63646566676869