Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Ks. Lucjan Chronchol podczas spotkania "ad limina" polskich biskupów z papieżem Benedyktem XVI. Fot. Archiwum prywatne
Ks. Lucjan Chronchol podczas spotkania "ad limina" polskich biskupów z papieżem Benedyktem XVI. Fot. Archiwum prywatne
Ks. Lucjan Chronchol podczas spotkania "ad limina" polskich biskupów z papieżem Benedyktem XVI. Fot. Archiwum prywatne
Ks. Lucjan Chronchol podczas spotkania "ad limina" polskich biskupów z papieżem Benedyktem XVI. Fot. Archiwum prywatne
W kręgach teologicznych panowała opinia, że jest największym żyjącym teologiem, a mówił w sposób bardzo przystępny i klarowny - wspomina zmarłego papieża seniora ks. Lucjan Chronchol.
Proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie studiował w Rzymie przez 6 lat podczas pontyfikatu Benedykta XVI. Miał też okazję osobiście spotkać się z papieżem, między innymi podczas wizyty polskich biskupów w 2005 roku.

Ks. Lucjan Chronchol przyjechał do Rzymu kilka miesięcy po rozpoczęciu pontyfikatu. To, co go urzekło, to ogromny autorytet, jakim cieszył się papież Benedykt XVI.

- Mówiło się, że był jedynym, który mógł udźwignąć taką presję wielkości Jana Pawła II. On po prostu był sobą. Nie starał się kopiować Jana Pawła II - mówi Chronchol.

Wspomniał też jeden z pierwszych wywiadów papieża.

- Papież Benedykt powiedział o sobie, że jego głównym zadaniem jest wyjaśnianie spuścizny, jaką zostawił Jan Paweł II. To zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Papież, który jest największym żyjącym teologiem, widzi swoje zadanie jako wyjaśnianie tego, co zostawił jego poprzednik. W tym jest wielkość człowieka. Naprawdę był tym pokornym sługą winnicy pańskiej, jak zapowiedział to na początku pontyfikatu - mówi ks. Lucjan Chronchol.

W sobotę o godzinie 18 w szczecińskiej katedrze msza św. w intencji zmarłego papieża pod przewodnictwem abp. Andrzej Dzięgi.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2024-03-29, godz. 09:37 Wielki Piątek to dzień, w którym chrześcijanie na chwilę powinni się zatrzymać To przede wszystkim okazja do tego, żeby się zatrzymać i pomyśleć. Tak dominikanin, ksiądz Tomasz Dostatni mówi o znaczeniu Wielkiego Piątku dla chrześcijan. » więcej 2024-03-29, godz. 07:26 Wielki Piątek w Kościele. Krzyż w centrum Dziś Wielki Piątek. W Kościele upamiętnia się ukrzyżowanie Chrystusa. Dla katolików to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Jezusa. » więcej 2024-03-28, godz. 12:22 Wielki Czwartek, czyli przypomnienie Ostatniej Wieczerzy Jezusa W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2024-03-28, godz. 08:01 Msza Krzyżma św. i poświęcenie olejów w katedrze Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył w czwartek o 10 Mszy Krzyżma Świętego w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. To coroczna uroczystość, którą koncelebrują kapłani z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2024-03-25, godz. 06:00 "Na progu Paschy" - rekolekcje w katedrze Rekolekcje "Na progu Paschy" rozpoczynają się w szczecińskiej katedrze. To już ostatnia okazja na duchowe przygotowanie do najważniejszych dla chrześcijan dni w roku. » więcej 2024-03-22, godz. 17:53 Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Szczecina Akademicka Droga Krzyżowa dziś na ulicach Szczecina. Początek o 20 na placu Lotników. Uczestnicy przejdą aleją Jana Pawła II na Jasne Błonia. » więcej 2024-03-17, godz. 08:42 Zasłanianie krzyża to wielowiekowa tradycja W Kościołach zasłania się krzyże. To wielowiekowa tradycja. Dokładnie od piątej Niedzieli Wielkiego Postu wizerunek Chrystusa na krzyżu jest zasłonięty fioletową zasłoną. » więcej 2024-03-15, godz. 18:28 Uczniowie i klerycy przedstawią ostatnie dni z życia Chrystusa Misterium Pasyjne przygotowali klerycy szczecińskiego seminarium wraz z uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. » więcej 2024-03-10, godz. 08:58 Seminarium od środka. Młodzi szukają swojego powołania [ZDJĘCIA] Jak wygląda życie kleryków i seminarium od środka - tego mogą dowiedzieć się uczniowie szkół średnich, którzy przyjechali na "Weekend powołaniowy" do szczecińskiego Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. » więcej 2024-03-10, godz. 08:04 Radość w środku Wielkiego Postu Czwarta Niedziela Wielkiego Postu w Kościele Katolickim nazywana jest niedzielą Laetare, czyli Niedzielą Radości. Nazwa pochodzi od słów „Laetare, Jeruzalem" (raduj się, wesel się Jerozolimo). » więcej
891011121314