Poznałem tyle ludzkich historii, że w głowie się nie mieści, jakim dobrym matematykiem jest Pan Bóg, żeby to wszystko tak poprowadzić - mówi ojciec Augustyn Lewandowski z Zakonu Trójcy Świętej.
Zakonnik pochodzi z Kamienia Pomorskiego. Posługiwał już w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, na Malcie, w Libii, a teraz w Bazylice św. Chryzogona na Zatybrzu w Rzymie.
Cała rozmowa z zakonnikiem na radioszczecin.pl/religia.
Ojciec Lewandowski podkreśla, że "tam, gdzie są ludzie, tam zawsze są niedoskonałości, grzechy, w Kościele też, bo to są ludzie", ale zaraz dodaje. - Jak widzę młodzież z Los Angeles, z Amsterdamu, z Berlina, z Nowego Jorku, to nie są miejsca pobożne, to nie jest Fatima, Lourdes czy Medjugorie i jak ja im opowiadam, a oni dotykają tego, co się tam znajduje, początku, naszej historii, tajemnic, mają łzy w oczach, to ja jestem spokojny o cały świat - mówi o. Lewandowski.
Zakonnik poleca w Rzymie odwiedzić Bazylikę św. Chryzogona na Zatybrzu, ale nie tylko. - Zatybrze to jest serce Rzymu, tam wszystko pulsuje, są małe restauracyjki, znalazłem szewca, piekarza, szwacza. Można żyć w Rzymie i 10 lat go nie poznać, ale ja bym zachęcał, żeby zwiedzać Zatybrze.
Dodaj komentarz 3 komentarze
co do "boskiej matematyki", to kapłani, dealerzy wiary, zawsze prezentują wyniki im odpowiadające.
Jakoś przemilczają te "boskie obrachunki" w Ukrainie, w Palestynie, czy dawniej w Auschwitz albo na Wołyniu...
Religia to opium dla ludu. I narzędzie sprawowania władzy
Jan Nowak - źle trafiłeś, ten człowiek zajmuje się zawodowo ofiarami wojen, uchodźcami ludźmi zniewalanymi, wykupuje niewolników, pomaga ofiarom konfliktów. Nie tylko katolikom, nie tylko chrześcijanom. Pomaga wszystkim ludziom. Fajnie rzucać stereotypami, bo może ktoś mi przyklaśnie. Widać jednak, że nie znasz człowieka, że go nie słuchałeś, że nie czytałeś jego książek. Ale Kościół to zło, bo są tam źli ludzie... Akurat ten zakonnik dobrze o tym wie, że są tam źli ludzie ale Kościół to ludzie. Także my i co Ty zrobiłeś by świat był lepszy. Pomyśl kiedy ostatnio komuś pomogłeś, tak bezinteresownie. Może starsza samotna sąsiadka potrzebuje pomocy, a może po prostu potrzebuje tylko rozmowy bo jest samotna. A może młoda samotna mama z klatki obok ucieszy się z paczki pieluszek. Może bezdomny uśmiechnie się gdy dostanie od ciebie butelkę wody i bułkę. Polecam się rozejrzeć i zacząć zmieniać świat od siebie. A nie wymagać tego ciągle od innych. Ojciec Augustyn Lewandowski ma bardzo ciekawą historię życia i polecam Tobie się z nim skontaktować i porozmawiać. Ja tylko raz go słuchałem i zmienił moje życie.
co ja zrobiłem, by ten świat był lepszy?
Zalecam każdemu samodzielne myślenie, by nie przyjmować bezkrytycznie tego, co propagandziści i inni hochsztaplerzy usiłują nam wcisnąć.
Nie przyjmuj niczego "na wiarę". MYŚL. SPRAWDZAJ. WERYFIKUJ.
Ja podziwiam chwalebne dokonania konkretnego człowieka. Ale widzę też instytucje, która za nimi stoją i ciemne typy w nich, którzy szermują nim, jak listkiem figowym, by przykryć swoje ciemne interesy i biznesy.
Zobacz także
2024-03-29, godz. 12:47
"Wielkanoc jest świętem przemiany", czyli Noc Konfesjonałów w Szczecinie
Wieczorem w Wielki Piątek w niektórych kościołach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej rozpocznie się 14. Noc Konfesjonałów.
» więcej
2024-03-29, godz. 10:02
RSnW: świąteczne tradycje do których przywiązani są Polacy
O świątecznych scenariuszach i tradycjach, do których przywiązani są Polacy, dyskutowali goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
» więcej
2024-03-29, godz. 09:37
Wielki Piątek to dzień, w którym chrześcijanie na chwilę powinni się zatrzymać
To przede wszystkim okazja do tego, żeby się zatrzymać i pomyśleć. Tak dominikanin, ksiądz Tomasz Dostatni mówi o znaczeniu Wielkiego Piątku dla chrześcijan.
» więcej
2024-03-29, godz. 07:26
Wielki Piątek w Kościele. Krzyż w centrum
Dziś Wielki Piątek. W Kościele upamiętnia się ukrzyżowanie Chrystusa. Dla katolików to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Jezusa.
» więcej
2024-03-28, godz. 12:22
Wielki Czwartek, czyli przypomnienie Ostatniej Wieczerzy Jezusa
W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.
» więcej
2024-03-28, godz. 08:01
Msza Krzyżma św. i poświęcenie olejów w katedrze
Biskup Henryk Wejman będzie przewodniczył w czwartek o 10 Mszy Krzyżma Świętego w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. To coroczna uroczystość, którą koncelebrują kapłani z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
» więcej
2024-03-25, godz. 06:00
"Na progu Paschy" - rekolekcje w katedrze
Rekolekcje "Na progu Paschy" rozpoczynają się w szczecińskiej katedrze. To już ostatnia okazja na duchowe przygotowanie do najważniejszych dla chrześcijan dni w roku.
» więcej
2024-03-22, godz. 17:53
Akademicka Droga Krzyżowa ulicami Szczecina
Akademicka Droga Krzyżowa dziś na ulicach Szczecina. Początek o 20 na placu Lotników. Uczestnicy przejdą aleją Jana Pawła II na Jasne Błonia.
» więcej
2024-03-17, godz. 08:42
Zasłanianie krzyża to wielowiekowa tradycja
W Kościołach zasłania się krzyże. To wielowiekowa tradycja. Dokładnie od piątej Niedzieli Wielkiego Postu wizerunek Chrystusa na krzyżu jest zasłonięty fioletową zasłoną.
» więcej
2024-03-15, godz. 18:28
Uczniowie i klerycy przedstawią ostatnie dni z życia Chrystusa
Misterium Pasyjne przygotowali klerycy szczecińskiego seminarium wraz z uczniami Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.
» więcej