Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Ojciec Augustyn Lewandowski. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Ojciec Augustyn Lewandowski. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Poznałem tyle ludzkich historii, że w głowie się nie mieści, jakim dobrym matematykiem jest Pan Bóg, żeby to wszystko tak poprowadzić - mówi ojciec Augustyn Lewandowski z Zakonu Trójcy Świętej.
Zakonnik pochodzi z Kamienia Pomorskiego. Posługiwał już w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, na Malcie, w Libii, a teraz w Bazylice św. Chryzogona na Zatybrzu w Rzymie.

Ojciec Lewandowski podkreśla, że "tam, gdzie są ludzie, tam zawsze są niedoskonałości, grzechy, w Kościele też, bo to są ludzie", ale zaraz dodaje. - Jak widzę młodzież z Los Angeles, z Amsterdamu, z Berlina, z Nowego Jorku, to nie są miejsca pobożne, to nie jest Fatima, Lourdes czy Medjugorie i jak ja im opowiadam, a oni dotykają tego, co się tam znajduje, początku, naszej historii, tajemnic, mają łzy w oczach, to ja jestem spokojny o cały świat - mówi o. Lewandowski.

Zakonnik poleca w Rzymie odwiedzić Bazylikę św. Chryzogona na Zatybrzu, ale nie tylko. - Zatybrze to jest serce Rzymu, tam wszystko pulsuje, są małe restauracyjki, znalazłem szewca, piekarza, szwacza. Można żyć w Rzymie i 10 lat go nie poznać, ale ja bym zachęcał, żeby zwiedzać Zatybrze.

Cała rozmowa z zakonnikiem na radioszczecin.pl/religia.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Dodaj komentarz 3 komentarze

co do "boskiej matematyki", to kapłani, dealerzy wiary, zawsze prezentują wyniki im odpowiadające.
Jakoś przemilczają te "boskie obrachunki" w Ukrainie, w Palestynie, czy dawniej w Auschwitz albo na Wołyniu...
Religia to opium dla ludu. I narzędzie sprawowania władzy
Jan Nowak - źle trafiłeś, ten człowiek zajmuje się zawodowo ofiarami wojen, uchodźcami ludźmi zniewalanymi, wykupuje niewolników, pomaga ofiarom konfliktów. Nie tylko katolikom, nie tylko chrześcijanom. Pomaga wszystkim ludziom. Fajnie rzucać stereotypami, bo może ktoś mi przyklaśnie. Widać jednak, że nie znasz człowieka, że go nie słuchałeś, że nie czytałeś jego książek. Ale Kościół to zło, bo są tam źli ludzie... Akurat ten zakonnik dobrze o tym wie, że są tam źli ludzie ale Kościół to ludzie. Także my i co Ty zrobiłeś by świat był lepszy. Pomyśl kiedy ostatnio komuś pomogłeś, tak bezinteresownie. Może starsza samotna sąsiadka potrzebuje pomocy, a może po prostu potrzebuje tylko rozmowy bo jest samotna. A może młoda samotna mama z klatki obok ucieszy się z paczki pieluszek. Może bezdomny uśmiechnie się gdy dostanie od ciebie butelkę wody i bułkę. Polecam się rozejrzeć i zacząć zmieniać świat od siebie. A nie wymagać tego ciągle od innych. Ojciec Augustyn Lewandowski ma bardzo ciekawą historię życia i polecam Tobie się z nim skontaktować i porozmawiać. Ja tylko raz go słuchałem i zmienił moje życie.
co ja zrobiłem, by ten świat był lepszy?
Zalecam każdemu samodzielne myślenie, by nie przyjmować bezkrytycznie tego, co propagandziści i inni hochsztaplerzy usiłują nam wcisnąć.
Nie przyjmuj niczego "na wiarę". MYŚL. SPRAWDZAJ. WERYFIKUJ.
Ja podziwiam chwalebne dokonania konkretnego człowieka. Ale widzę też instytucje, która za nimi stoją i ciemne typy w nich, którzy szermują nim, jak listkiem figowym, by przykryć swoje ciemne interesy i biznesy.

Zobacz także

2021-04-11, godz. 09:25 Ekstremalny Weekend Charakteru [WIDEO] Wzmocnienie męskich przyjaźni, ratunek dla zagrożonych związków czy wreszcie oczyszczenie serca - to oferują organizatorzy Ekstremalnego Weekendu Charakteru, który 15 kwietnia rozpocznie się w okolicach Szklarskiej Poręby. Wezmą… » więcej 2021-04-11, godz. 08:47 Dobry czas na wsparcie Caritas Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpoczyna w Kościele katolickim Tydzień Miłosierdzia. Czas, kiedy możemy wesprzeć dzieła Caritas. Jednym z nich jest świetlica środowiskowa dla dzieci przy parafii św. Rodziny w Szczecinie. » więcej 2021-04-11, godz. 08:03 Niedziela Miłosierdzia Bożego W Kościele katolickim - Niedziela Miłosierdzia Bożego. Święto ustanowił papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej w 2000 roku. Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielk… » więcej 2021-04-09, godz. 10:14 Muzea Watykańskie otworzą się na początku maja Dyrekcja Muzeów Watykańskich zapowiedziała, że zostaną one udostępnione zwiedzającym od poniedziałku 3 maja. Obowiązywać będą restrykcje sanitarne. » więcej 2021-04-05, godz. 09:44 Fundacja Małych Stópek: "pomagajmy bliźniemu przez cały rok" Dzięki darczyńcom możemy realizować cele naszej fundacji, a więc pomagać samotnym matkom, ale też seniorom, by ratować życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Pracownicy i wolontariusze Fundacji Małych Stópek zachęcają do pomocy… » więcej 2021-04-05, godz. 08:45 Szczeciński ksiądz Mariusz Sokołowski o posłudze w Melbourne [ZDJĘCIA] W ubiegłym roku Kościół w Australii był zamknięty przez pięć i pół miesiąca z uwagi na lockdown. W tym roku przyszła normalność - cieszy się ks. Mariusz Sokołowski. Chrystusowiec wcześniej służył m.in. w Szczecinie, a teraz… » więcej 2021-04-04, godz. 20:10 Wielkanocne wsparcie dla potrzebujących od Caritas To był czas włączenia wielu ludzi dobrej woli w zorganizowanie pomocy przedświątecznej - przyznaje dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i dziękuje za pomoc, a jednocześnie zaprasza do dalszego wspierania potrzeb… » więcej 2021-04-04, godz. 19:31 "Doświadczenie Wielkiej Nocy uczy nas nadziei" Przeżywamy trudny czas świętowania Wielkanocy. Tęsknimy za spotkaniami z najbliższymi i stanowi to dla nas wyzwanie. Jednak ten czas, który przeżywamy wcale nie musi być gorszy dla naszego doświadczenia wiary - mówił, w świątecznym… » więcej 2021-04-04, godz. 11:54 Życzenia świąteczne od metropolity szczecińsko-kamieńskiego Niech Chrystus Zmartwychwstały pozwoli nam iść poprzez dzisiejsze dni, miesiące, tygodnie i być świadkami Boga obecnego pośrodku ludzkich spraw - mówi arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. » więcej 2021-04-04, godz. 09:10 "Dzisiaj większość koszyków jest z marketów" Gotowe koszyczki wielkanocne to wynalazek ostatnich lat. Tradycyjna święconka składała się wyłącznie z domowych produktów, które często pochodziły z własnej kuchni bądź gospodarstwa. » więcej
57585960616263