Poznałem tyle ludzkich historii, że w głowie się nie mieści, jakim dobrym matematykiem jest Pan Bóg, żeby to wszystko tak poprowadzić - mówi ojciec Augustyn Lewandowski z Zakonu Trójcy Świętej.
Zakonnik pochodzi z Kamienia Pomorskiego. Posługiwał już w Meksyku, Stanach Zjednoczonych, na Malcie, w Libii, a teraz w Bazylice św. Chryzogona na Zatybrzu w Rzymie.
Cała rozmowa z zakonnikiem na radioszczecin.pl/religia.
Ojciec Lewandowski podkreśla, że "tam, gdzie są ludzie, tam zawsze są niedoskonałości, grzechy, w Kościele też, bo to są ludzie", ale zaraz dodaje. - Jak widzę młodzież z Los Angeles, z Amsterdamu, z Berlina, z Nowego Jorku, to nie są miejsca pobożne, to nie jest Fatima, Lourdes czy Medjugorie i jak ja im opowiadam, a oni dotykają tego, co się tam znajduje, początku, naszej historii, tajemnic, mają łzy w oczach, to ja jestem spokojny o cały świat - mówi o. Lewandowski.
Zakonnik poleca w Rzymie odwiedzić Bazylikę św. Chryzogona na Zatybrzu, ale nie tylko. - Zatybrze to jest serce Rzymu, tam wszystko pulsuje, są małe restauracyjki, znalazłem szewca, piekarza, szwacza. Można żyć w Rzymie i 10 lat go nie poznać, ale ja bym zachęcał, żeby zwiedzać Zatybrze.
Dodaj komentarz 3 komentarze
co do "boskiej matematyki", to kapłani, dealerzy wiary, zawsze prezentują wyniki im odpowiadające.
Jakoś przemilczają te "boskie obrachunki" w Ukrainie, w Palestynie, czy dawniej w Auschwitz albo na Wołyniu...
Religia to opium dla ludu. I narzędzie sprawowania władzy
Jan Nowak - źle trafiłeś, ten człowiek zajmuje się zawodowo ofiarami wojen, uchodźcami ludźmi zniewalanymi, wykupuje niewolników, pomaga ofiarom konfliktów. Nie tylko katolikom, nie tylko chrześcijanom. Pomaga wszystkim ludziom. Fajnie rzucać stereotypami, bo może ktoś mi przyklaśnie. Widać jednak, że nie znasz człowieka, że go nie słuchałeś, że nie czytałeś jego książek. Ale Kościół to zło, bo są tam źli ludzie... Akurat ten zakonnik dobrze o tym wie, że są tam źli ludzie ale Kościół to ludzie. Także my i co Ty zrobiłeś by świat był lepszy. Pomyśl kiedy ostatnio komuś pomogłeś, tak bezinteresownie. Może starsza samotna sąsiadka potrzebuje pomocy, a może po prostu potrzebuje tylko rozmowy bo jest samotna. A może młoda samotna mama z klatki obok ucieszy się z paczki pieluszek. Może bezdomny uśmiechnie się gdy dostanie od ciebie butelkę wody i bułkę. Polecam się rozejrzeć i zacząć zmieniać świat od siebie. A nie wymagać tego ciągle od innych. Ojciec Augustyn Lewandowski ma bardzo ciekawą historię życia i polecam Tobie się z nim skontaktować i porozmawiać. Ja tylko raz go słuchałem i zmienił moje życie.
co ja zrobiłem, by ten świat był lepszy?
Zalecam każdemu samodzielne myślenie, by nie przyjmować bezkrytycznie tego, co propagandziści i inni hochsztaplerzy usiłują nam wcisnąć.
Nie przyjmuj niczego "na wiarę". MYŚL. SPRAWDZAJ. WERYFIKUJ.
Ja podziwiam chwalebne dokonania konkretnego człowieka. Ale widzę też instytucje, która za nimi stoją i ciemne typy w nich, którzy szermują nim, jak listkiem figowym, by przykryć swoje ciemne interesy i biznesy.
Zobacz także
2021-04-03, godz. 17:32
Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej
Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej.
» więcej
2021-04-03, godz. 11:24
Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących
Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10.
» więcej
2021-04-03, godz. 10:11
Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa
Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie.
» więcej
2021-04-03, godz. 09:06
Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy
Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia.
» więcej
2021-04-03, godz. 08:38
Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze.
» więcej
2021-04-02, godz. 13:23
Symbolika Wielkiego Piątku
W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
» więcej
2021-04-02, godz. 10:10
Jerozolima - procesja w pandemii
Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c…
» więcej
2021-04-02, godz. 10:05
Adoracja krzyża w trybie obostrzeń
Wielki Piątek to dzień, kiedy nie ma mszy świętej. W godzinie śmierci Chrystusa o 15-tej w kościołach odbywa się Droga Krzyżowa z zachowaniem obostrzeń epidemicznych, czyli 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5…
» więcej
2021-04-02, godz. 08:06
Noc Konfesjonałów. Wspomnienie Jana Pawła II
W Wielki Piątek wieczorem w kościołach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpocznie się 11. Noc Konfesjonałów. Symbolicznie rozpocznie się o 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II w 16. rocznicę tego wydarzenia.
» więcej
2021-04-02, godz. 06:56
Mija 16. rocznica odejścia Jana Pawła II
Odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 roku w opinii świętości. Jego życie i ponad 26-letni pontyfikat był wyjątkowym darem dla Kościoła w Polsce i na świecie.
» więcej