Wydaje się, że to najlepszy program budowania wspólnoty Kościoła, aby pomimo przeszkód i trudności zachowywać jedność, ale w centrum zawsze stawiać żywą wiarę, Eucharystię, modlitwę - mówił w homilii abp Wiesław Śmigiel.
- Teraz są trudne czasy dla Kościoła i wydaje się, że on podoła tym wyzwaniom. Młodzież i dzieci znów zostaną zachęcone do Kościoła. Liczymy na otwartość na rzeczywistości w Kościele, tak jak nasza wspólnota neokatechumenalna. Wydaje się, że posługuje się bardzo komunikatywnym językiem, dla ludzi i to bardzo duża zaleta tego biskupa - mówili wierni uczestniczący w sobotniej uroczystości.
- Towarzyszą mi dziś radość, respekt wobec zadań, które podejmuje oraz pokora w stosunku do historii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Św. Jan Paweł II w Szczecinie w 1987 roku powiedział: "Dbajcie o ludzi, służcie ziemi szczecińskiej, bo to wielki skarb". Też przyjmuję tę posługę jako skarb i zadanie - powiedział abp Wiesław Śmigiel.
- Co ja mogę powiedzieć jako Mama? Dostaliście wspaniałego człowieka, biskupa i będziecie zadowoleni. Bardzo duże wyzwanie przed nim i myślę, że się z tego wywiąże - powiedziała pani Maria, obecna na ingresie.
Ingres to pierwsze uroczyste przybycie nowego biskupa do swojej katedry, aby ze swoją wspólnotą celebrować mszę św. Na początku biskup Zbigniew Zieliński przekazał pastorał nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce, a ten znak władzy pasterskiej oddał nowemu metropolicie.
Na zakończenie mszy św. list gratulacyjny od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał kapelan Prezydenta ks. Zbigniew Kras.
Nowy metropolita jest przewodniczącym Rady ds. Rodziny w Episkopacie. I, być może, właśnie temat rodziny uczyni swoim głównym mottem. Jak pamiętamy, to właśnie w Szczecinie papież Jan Paweł II na Jasnych Błoniach skierował homilię do rodzin.
W piątek obejmując kanonicznie archidiecezję abp Wiesław Śmigiel także odwołał się do rodziny porównując do niej swoją nową archidiecezję i Kościół. Powiedział, że kiedy w rodzinie mówimy "to moja rodzina", to jest w tym stwierdzeniu troska, miłość i bezpieczeństwo.
Dokładnie tak samo jest, a przynajmniej powinno być w Kościele - podkreślił.
Abp Wiesław Śmigiel ma 55 lat i jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych. Wcześniej był ordynariuszem diecezji toruńskiej.
Więcej o ingresie w niedzielnej audycji katolickiej "Religia na fali".
Dodaj komentarz 1 komentarz
Zobacz także
2021-04-04, godz. 09:10
"Dzisiaj większość koszyków jest z marketów"
Gotowe koszyczki wielkanocne to wynalazek ostatnich lat. Tradycyjna święconka składała się wyłącznie z domowych produktów, które często pochodziły z własnej kuchni bądź gospodarstwa.
» więcej
2021-04-04, godz. 08:39
"Chcemy radować się tym, że jest coś więcej niż śmierć" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Msza św. rezurekcyjna zwiastująca Zmartwychwstanie Chrystusa to mocno zakorzeniona polska tradycja. Z samego rana towarzyszy jej procesja rezurekcyjna, która w tym roku z uwagi na epidemię, nie odbywa się w tradycyjnej formie.
» więcej
2021-04-03, godz. 24:00
Jezus zmartwychwstał! [WIDEO, ZDJĘCIA]
"Jezus zmartwychwstał" - to wiadomość jaką obwieściły w Szczecinie dzwony katedry. To właśnie w tej świątyni sprawowana była liturgia Wigilii Paschalnej.
» więcej
2021-04-03, godz. 17:32
Chrzest dorosłych podczas liturgii Wigilii Paschalnej
Siedmioro dorosłych przyjmie Chrzest, Bierzmowanie i pierwszy raz Komunię Świętą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, podczas liturgii Wigilii Paschalnej.
» więcej
2021-04-03, godz. 11:24
Święconki Jakubowe trafiły do najbardziej potrzebujących
Świąteczna pomoc Caritas dla najbardziej potrzebujących. W szczecińskiej katedrze bezdomni otrzymają Święconkę Jakubową. Początek o godzinie 10.
» więcej
2021-04-03, godz. 10:11
Dzień oczekiwania na najwazniejsze święto chrzescijaństwa
Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego, czas ciszy i oczekiwania. Dzień, kiedy Jezus spoczywa w grobie, a wierni wyczekują na najważniejsze wydarzenie w dziejach chrześcijaństwa - Zmartwychwstanie.
» więcej
2021-04-03, godz. 09:06
Święcenie pokarmów przed świętem Wielkiej Nocy
Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Początki tego obrzędu sięgają VIII wieku, a w Polsce czternastego stulecia.
» więcej
2021-04-03, godz. 08:38
Jedenasta Noc Konfesjonałów w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Mimo pandemii, w tym roku odbyła się Noc Konfesjonałów. Cała minioną noc kapłani czekali na wiernych, między innymi w szczecińskiej katedrze.
» więcej
2021-04-02, godz. 13:23
Symbolika Wielkiego Piątku
W Wielki Piątek katolicy upamiętniają ukrzyżowanie Chrystusa na górze Kalwarii. To czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
» więcej
2021-04-02, godz. 10:10
Jerozolima - procesja w pandemii
Ulicami Starego Miasta w Jerozolimie przejdzie wielkopiątkowa Droga Krzyżowa. Uroczysta procesja będzie jednak inna niż co roku, głównie ze względu na pandemię. Nie wezmą w niej udział turyści z zagranicy, a jedynie miejscowi c…
» więcej