Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Proboszcz cerkwi prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Proboszcz cerkwi prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Ks. Robert Rosa, proboszcz cerkwi greckokatolickiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Ks. Robert Rosa, proboszcz cerkwi greckokatolickiej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin/Archiwum]
Dziś chrześcijanie obrządku wschodniego świętują Boże Narodzenie. W Szczecinie to blisko 150 rodzin cerkwi greckokatolickiej i około 500 praktykujących osób wyznania prawosławnego.
Różnica w dacie świętowania wynika z kalendarza. Katolicy rzymscy i protestanci świętują według kalendarza gregoriańskiego, podczas gdy Kościół wschodni stosuje kalendarz juliański. Zarówno u grekokatolików, jak i prawosławnych święta potrwają trzy dni, a zapoczątkowały je wieczorne nabożeństwa wigilijne. Proboszcz cerkwi prawosławnej w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski cieszy się, że w tym roku Trzech Króli było dniem wolnym od pracy, bo u prawosławnych przypadała wtedy wigilia, podobnie jak kolejne dni świąteczne wypadające w weekend. - Wiele osób prawosławnych pracuje w instytucjach zwłaszcza kulturalnych: filharmonii, operze czy teatrze. Uczuliłbym delikatnie pracodawców zwłaszcza z tych miejsc, żeby i o nich nie zapominać i nie zmuszać ich do pracy w tak ważne święta, dać im trochę wypocząć i poświętować – apeluje ks. Stefanowski. - Świętując Boże Narodzenie wspominamy też poprzedni rok i najważniejsze wydarzenia - mówi ks. Robert Rosa, proboszcz cerkwi greckokatolickiej w Szczecinie. - Nasz Kościół otrzymał nowego zwierzchnika. Na świecie został wybrany przez Synod Biskupów naszego Kościoła najmłodszy spośród biskupów greckokatolickich patriarcha Światosław Szewczuk. Utworzono trzy nowe metropolie. Dziękujemy też Bogu za beatyfikację Jana Pawła II, który zawsze starał się wzmacniać Kościół greckokatolicki. Zobacz program świątecznych nabożeństw w cerkwi greckokatolickiej i prawosławnej.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2012-04-01, godz. 11:01 Golgota Jasnogórska w Niedzielę Palmową w Szczecinie Dziś Niedziela Palmowa u chrześcijan zachodnich, nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona okres Wielkiego Tygodnia, w którym przeżywa się pamiątkę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. » więcej 2012-04-01, godz. 01:13 Telefon jako książeczka do nabożeństwa przed spowiedzią Telefon komórkowy może spełnić funkcję książeczki do nabożeństwa - przekonują duchowni, którzy przygotowali specjalną aplikację z rachunkiem sumienia. » więcej 2012-03-31, godz. 16:16 Wielkanocne śniadanie w innym miejscu Wielkanocne śniadanie dla samotnych i bezdomnych w Szczecinie odbędzie w niedzielę w Domu Kultury Słowianin. » więcej 2012-03-31, godz. 14:24 Marsz w obronie wolnych mediów [ZDJĘCIA] W obronie wolnych mediów manifestowali dziś w Szczecinie zwolennicy Telewizji Trwam. Po mszy świętej w intencji ojczyzny ponad 2 tysiące osób spod katedry przeszło pod Urząd Wojewódzki. » więcej 2012-03-31, godz. 10:11 Marsz w obronie wolnych mediów w Szczecinie [ZDJĘCIA] W obronie wolnych mediów będą dziś w Szczecinie manifestować zwolennicy Telewizji Trwam. Po mszy świętej w intencji ojczyzny, przejdą spod katedry pod Urząd Wojewódzki. » więcej 2012-03-30, godz. 13:59 Studenci i profesorowie przejdą Drogą Krzyżową Akademicka Droga Krzyżowa przejdzie dziś ulicami Szczecina. » więcej 2012-03-27, godz. 17:30 Czy doszło do cudu uzdrowienia? Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga otworzył dziś w kaplicy Domu Arcybiskupiego w Szczecinie proces o domniemanym cudownym uzdrowieniu za przyczyną Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego - informuje oficjalny… » więcej 2012-03-26, godz. 14:08 Okno Życia w goleniowskim szpitalu Okno życia otwarto w powiatowym szpitalu w Goleniowie. To miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić nowo narodzone, a niechciane dziecko, nie narażając go na niebezpieczeństwo. » więcej 2012-03-25, godz. 20:44 Abp Dzięga: Bóg otwiera czas wymagający nowej siły wiary Jest czas, który Bóg przed nami otwiera, czas niełatwy, a jednocześnie czas normalny, chociaż zmieniający się, wymagający nowej konsekwencji wiary, nowej siły wiary, nowego odbudowania więzi z Chrystusem - mówił w homilii abp Andrzej… » więcej 2012-03-25, godz. 08:36 20 lat po wielkiej reformie w Kościele Dziś mija 20 lat od utworzenia Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. 25 marca 1992 ówczesny papież Jan Paweł II dokonał największej w historii reorganizacji struktur Kościoła Katolickiego w Polsce. » więcej
168169170171172173174