Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. twitter.com/sdm
Fot. twitter.com/sdm
Wizyta w Auschwitz-Birkenau, odwiedziny chorych dzieci i Droga Krzyżowa na krakowskich Błoniach wypełniły trzeci dzień wizyty papieża Franciszka.
Rano papież odwiedził były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Spotkał się tam z jego byłymi więźniami. Modlił się także przy Ścianie Straceń i zapalił pod nią lampę. Później Franciszek udał się do celi Maksymiliana Kolbego w bloku 11. Modlił się w niej w ciszy. Ojciec Święty wpisał się też do księgi pamiątkowej. W języku hiszpańskim napisał w niej "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa”.

Po południu papież Franciszek odwiedził chore dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Ojciec Święty pobłogosławił młodych pacjentów.

W szpitalu papież mówił o tym, że chciałby abyśmy jako chrześcijanie byli zdolni do stawania u boku chorych tak, jak Jezus. Zdaniem Franciszka "nasze społeczeństwo jest niestety zanieczyszczone kulturą "odrzucenia". - Ofiarami kultury odrzucenia są właśnie osoby najsłabsze, najbardziej kruche, a to jest okrucieństwo. Miło widzieć, że w tym szpitalu najmniejsi i najbardziej potrzebujący są przyjmowani i otoczeni opieką. Dziękuję za ten znak miłości, jaki nam dajecie - powiedział Ojciec Święty.

Potem na krakowskich Błoniach uczestniczył z młodymi w Drodze Krzyżowej. "Obejmując drzewo krzyża, Jezus obejmuje nagość i głód, pragnienie i samotność, cierpienie i śmierć mężczyzn i kobiet wszystkich czasów" - mówił do zgromadzonych na krakowskich Błoniach papież Franciszek.

W Drodze Krzyżowej wzięło udział przynajmniej kilkaset tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży. Ojciec Święty stwierdził, że "tego wieczoru Jezus i my wraz z nim obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci, którzy uciekli przed wojną". Jak mówił "jesteśmy powołani do tego, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines".

- By dotknąć Jego błogosławionego ciała w człowieku wykluczonym, głodnym, spragnionym, nagim, uwięzionym, chorym, bezrobotnym, prześladowanym, uchodźcy, imigrancie. Tam znajdziemy naszego Boga - kontynuował Franciszek.

Na zakończenie dnia Ojciec Święty mówił do wiernych z Okna Papieskiego przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. - Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz i Birkenau. Także dziś torturuje się ludzi - mówił papież Franciszek.

Jak mówił na zakończenie trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce mimo upływu ponad 70 lat tortury wciąż są na porządku dziennym. - Wielu więźniów jest poddawanych torturom, od razu by zmusić ich do mówienia. To jest koszmarne. Módlmy się razem za wszystkich, którzy dzisiaj cierpią na świecie, doświadczają zła i trudności – apelował papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży potrwają w Krakowie do niedzieli.
Relacja Wojciecha Zagaja.
Jak mówił papież Franciszek "jesteśmy powołani do tego, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines".
Jak mówił na zakończenie trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce mimo upływu ponad 70 lat tortury wciąż są na porządku dziennym.

Zobacz także

2017-01-06, godz. 13:03 Dziś Trzech Króli. "Święto, w którym Bóg daje się rozpoznać" 6 stycznia chrześcijanie zachodni obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego. Tego dnia katolicy rzymscy przejdą ulicami miast w Orszakach Trzech Króli. » więcej 2016-12-26, godz. 12:48 Abp Dzięga: Módlmy się za polskich polityków My najwięcej możemy pomóc politykom modlitwą - tak o konflikcie politycznym w polskim parlamencie mówi abp Andrzej Dzięga. » więcej 2016-12-26, godz. 11:39 Kolędnicy z misją w Polsce Kolędnicy misyjni to dzieci, które pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Tym razem w Tajlandii. » więcej 2016-12-25, godz. 12:27 Abp Andrzej Dzięga: Niech pokój wigilijny niesie się na cały świat [WIDEO] Rodziny się spotykają, a niektórzy podążają wiele kilometrów, żeby być razem pośród bliskich, bo Bóg chce być pośród nas i chce nas na nowo zgromadzić - świąteczne życzenia na Boże Narodzenia przekazuje metropolita szc… » więcej 2016-12-25, godz. 08:24 Bp Henryk Wejman: Ratunkiem dla świata jest powrót do Chrystusa [ZDJĘCIA] Radio Szczecin przeprowadziło transmisję pasterki z Bazyliki Archikatedralnej. Szczecinianie wypełnili świątynię, a mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Henryk Wejman. » więcej 2016-12-24, godz. 13:23 Transmisja Pasterki z Bazyliki Archikatedralnej w Radiu Szczecin Mszy św. będzie przewodniczył bp Henryk Wejman. A przybyłych po liturgii czeka mała niespodzianka. » więcej 2016-12-24, godz. 07:54 Dziś wigilia Bożego Narodzenia. Czas oczekiwania Wigilia w tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, który kończy również okres Adwentu. » więcej 2016-12-20, godz. 16:42 Świąteczna pomoc dla samotnych mam Fundacja Małych Stópek prowadzi akcję przedświąteczną - Paczuszka dla Maluszka. Jest ona skierowana do tych matek, które zdecydowały się urodzić dziecko, a wcześniej myślały o aborcji. » więcej 2016-12-20, godz. 12:31 Abp Dzięga poruszony wydarzeniami w Berlinie: Potrzebna jest modlitwa Wyrazy współczucia rodzinom ofiar zamachu w Berlinie przekazał metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Duchowny zwrócił jednak uwagę, że to co dzieje się w Europie może budzić przerażenie i cytując głowę kościoła… » więcej 2016-12-18, godz. 12:59 Zbiórka na wigilię dla bezdomnych Pół tysiąca biednych, samotnych i bezdomnych weźmie udział w wigilii na placu katedralnym w Szczecinie we wtorek w południe. » więcej
137138139140141142143