Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. twitter.com/sdm
Fot. twitter.com/sdm
Wizyta w Auschwitz-Birkenau, odwiedziny chorych dzieci i Droga Krzyżowa na krakowskich Błoniach wypełniły trzeci dzień wizyty papieża Franciszka.
Rano papież odwiedził były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Spotkał się tam z jego byłymi więźniami. Modlił się także przy Ścianie Straceń i zapalił pod nią lampę. Później Franciszek udał się do celi Maksymiliana Kolbego w bloku 11. Modlił się w niej w ciszy. Ojciec Święty wpisał się też do księgi pamiątkowej. W języku hiszpańskim napisał w niej "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa”.

Po południu papież Franciszek odwiedził chore dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Ojciec Święty pobłogosławił młodych pacjentów.

W szpitalu papież mówił o tym, że chciałby abyśmy jako chrześcijanie byli zdolni do stawania u boku chorych tak, jak Jezus. Zdaniem Franciszka "nasze społeczeństwo jest niestety zanieczyszczone kulturą "odrzucenia". - Ofiarami kultury odrzucenia są właśnie osoby najsłabsze, najbardziej kruche, a to jest okrucieństwo. Miło widzieć, że w tym szpitalu najmniejsi i najbardziej potrzebujący są przyjmowani i otoczeni opieką. Dziękuję za ten znak miłości, jaki nam dajecie - powiedział Ojciec Święty.

Potem na krakowskich Błoniach uczestniczył z młodymi w Drodze Krzyżowej. "Obejmując drzewo krzyża, Jezus obejmuje nagość i głód, pragnienie i samotność, cierpienie i śmierć mężczyzn i kobiet wszystkich czasów" - mówił do zgromadzonych na krakowskich Błoniach papież Franciszek.

W Drodze Krzyżowej wzięło udział przynajmniej kilkaset tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży. Ojciec Święty stwierdził, że "tego wieczoru Jezus i my wraz z nim obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci, którzy uciekli przed wojną". Jak mówił "jesteśmy powołani do tego, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines".

- By dotknąć Jego błogosławionego ciała w człowieku wykluczonym, głodnym, spragnionym, nagim, uwięzionym, chorym, bezrobotnym, prześladowanym, uchodźcy, imigrancie. Tam znajdziemy naszego Boga - kontynuował Franciszek.

Na zakończenie dnia Ojciec Święty mówił do wiernych z Okna Papieskiego przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie. - Okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz i Birkenau. Także dziś torturuje się ludzi - mówił papież Franciszek.

Jak mówił na zakończenie trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce mimo upływu ponad 70 lat tortury wciąż są na porządku dziennym. - Wielu więźniów jest poddawanych torturom, od razu by zmusić ich do mówienia. To jest koszmarne. Módlmy się razem za wszystkich, którzy dzisiaj cierpią na świecie, doświadczają zła i trudności – apelował papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży potrwają w Krakowie do niedzieli.
Relacja Wojciecha Zagaja.
Jak mówił papież Franciszek "jesteśmy powołani do tego, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines".
Jak mówił na zakończenie trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce mimo upływu ponad 70 lat tortury wciąż są na porządku dziennym.

Zobacz także

2016-10-29, godz. 10:05 Gwiazda muzyki chrześcijańskiej na warsztatach w Szczecinie [WIDEO] W Szczecinie trwają warsztaty muzyczne z jednym z najbardziej znanych w Polsce zespołów grających muzykę z chrześcijańskim przesłaniem. » więcej 2016-10-28, godz. 07:39 Hołownia na zakończenie Tygodnia Społecznego. "Wstań z kanapy i zacznij działać" Szymon Hołownia będzie w piątek gościem Tygodnia Społecznego w Szczecinie. Dziennikarz i publicysta, autor książek, założył Fundację Kasisi i Fundację Dobra Fabryka, które pomagają m.in. dzieciom w Afryce. » więcej 2016-10-26, godz. 01:53 Quo vadis Kościele? Temat aborcji na Tygodniu Społecznym [ZDJĘCIA] O duchowości kobiet i zdecentralizowanym Kościele Franciszka rozmawiali uczestnicy Tygodnia Społecznego w Szczecinie. Zaproszeni goście próbowali we wtorek odpowiedzieć na pytanie 'Quo vadis Kościele?' W klasztorze dominikanów pojawił… » więcej 2016-10-26, godz. 01:52 Pomagali uchodźcom na Tygodniu Społecznym Pomoc dla rodziny syryjskiej podczas Tygodnia Społecznego. Obserwatorzy debaty o Kościele w klasztorze dominikanów mieli możliwość złożyć ofiarę na trzyosobową rodzinę z Aleppo, która została na terenach objętych wojną. » więcej 2016-10-25, godz. 15:39 Szczecińscy dominikanie pomagają rodzinie w Aleppo Dominikanie dołączyli do ogólnopolskiej akcji Caritas 'Rodzina Rodzinie', która wspiera poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. » więcej 2016-10-25, godz. 08:50 Quo vadis Kościele? Debata u dominikanów Drugi dzień Tygodnia Społecznego w Szczecinie pod znakiem debaty o Kościele. » więcej 2016-10-24, godz. 07:24 Tydzień Społeczny wraca po latach do Szczecina Szymon Hołownia, Magdalena Ogórek, Jerzy Buzek, Paweł Kowal, Jadwiga Staniszkis, Tomasz Terlikowski czy o. Maciej Zięba to tylko niektórzy goście rozpoczynającego się w poniedziałek w Szczecinie Tygodnia Społecznego. » więcej 2016-10-23, godz. 11:38 Kościół na Pomorzu Zachodnim pomaga uchodźcom Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej objął pomocą finansową jedną z rodzin uchodźców na greckiej wyspie Samos. » więcej 2016-10-23, godz. 08:56 Abp Dzięga dla Radia Szczecin: o aborcji, ŚDM i intronizacji Chrystusa Światowe Dni Młodzieży, dzieło intronizacji Chrystusa w Polsce, ale także stanowisko Kościoła w sprawie karania kobiet za aborcję czy stosunek do gender to niektóre tematy rozmowy z abp. Andrzejem Dzięgą. » więcej 2016-10-17, godz. 22:01 Szczecinianie modlą się za uchodźców [ZDJĘCIA] Za znanych z imienia i nazwiska, ale i anonimowych uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy i na wszystkich kontynentach modlili się w poniedziałek wieczorem szczecinianie. » więcej
140141142143144145146