Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że choć z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku 1 i 2 listopada nie będzie można udać się na cmentarz, to wciąż można się modlić za naszych bliskich zmarłych w domach.
- Wielu z nas nie będzie mogło nawiedzić grobów swoich bliskich także z powodu choroby czy izolacji. Nie oznacza to jednak, że nie możemy modlić się za naszych bliskich zmarłych. Módlmy się za nich w domach, zamiast znicza zapalmy za nich świecę i wspominajmy ich z rodziną tworząc w ten sposób wspólnotę modlitewną ogarniającą pamięcią tych, którzy poprzedzili nas w wędrówce do Domu Ojca - zauważył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
1 listopada, kiedy w Polsce najliczniej odwiedzane są nekropolie, obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych. Zasadniczym dniem wspominania zmarłych jest 2 listopada.
- Dzień Zaduszny wyznacza nam kierunek naszych myśli i modlitw na cały listopad. W tym roku nie będziemy mogli tego dnia nawiedzić grobów naszych zmarłych, ale możemy ich wspominać i ofiarować za nich modlitwy i odpusty - zaznaczył ksiądz Leszek Gęsiak.
Poinformował też, że w tym roku, decyzją Penitencjarii Apostolskiej, będzie można otrzymać odpust zupełny za wiernych zmarłych przez cały listopad, a nie tylko przez osiem dni od Uroczystości Wszystkich Świętych.
Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami można uzyskać nawiedzając 1 oraz 2 listopada kościół lub kaplicę publiczną i odmawiając tam „Ojcze Nasz" i „Wierzę w Boga".
W tym roku, w związku z sytuacją epidemiczną może on być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych. Ponadto wypełniając określone warunki, można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza, kościoła lub kaplicy przez cały listopad. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie i ofiarować go za osobę zmarłą.
Zobacz także
2020-11-02, godz. 06:52
Zaduszki. Wierni przychodzą z pomocą zmarłym
Dziś Dzień Zaduszny. Kościół Katolicki modli się za zmarłych przebywających w czyśćcu.
» więcej
2020-11-01, godz. 16:06
"Różaniec do granic nieba" w domach i parafiach
W całej Polsce trwa modlitewna akcja "Różaniec do granic nieba". Uczestnicy modlą się o pojednanie, przebaczenie i uzdrowienie wszelkich ran związanych z utratą dziecka nienarodzonego.
» więcej
2020-11-01, godz. 12:09
Lekarze sugerowali aborcję, kobieta urodziła przyszłego księdza
Lekarze zalecali aborcję ze względu na stan zdrowia, kobieta urodziła. Jej syn jest dziś księdzem i posługuje w jednej ze szczecińskich parafii.
» więcej
2020-11-01, godz. 09:36
"Jeśli chwycimy różańce, możemy zmienić bieg historii"
Od 1 listopada do 8 listopada trwa akcja "Różaniec do granic nieba". Jak informują organizatorzy, "poprzez przebłaganie Boga, za grzech zabijania nienarodzonych i wynagrodzenie cierpienia, jakiego doznały dzieci nienarodzone pragniemy…
» więcej
2020-11-01, godz. 08:00
Wszystkich Świętych: Patrzymy w stronę nieba
Dziś Wszystkich Świętych, a więc w Kościele Katolickim czas, w którym wspominamy świętych i błogosławionych, ale też wszystkich nieznanych, którzy już są zbawieni.
» więcej
2020-10-31, godz. 21:36
Procesja z relikwiami świętych przeszła przez Szczecin [ZDJĘCIA]
Katolicy obchodzą w Szczecinie Wigilię Wszystkich Świętych, czyli dzień poprzedzający 1 listopada.
» więcej
2020-10-30, godz. 09:41
Abp Dzięga dziękuje za ochronę świątyń. "Nie ustawajcie"
Gorąco dziękuję wszystkim wiernym świeckim, którzy na wiele sposobów według swoich możliwości starają się ochraniać świątynie, kapłanów i dzieła Boże. Niech Wam Bóg obficie błogosławi. Nie ustawajcie - pisze abp Andrzej…
» więcej
2020-10-29, godz. 07:15
Apel biskupów w związku z protestami po orzeczeniu TK
Biskupi wezwali w środę do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka.
» więcej
2020-10-26, godz. 09:01
Małe Stópki pomagają niepełnosprawnym dzieciom
Powstanie miejsca dla osób niepełnosprawnych to jeden z planów Fundacji Małych Stópek ze Szczecina. Fundacja chce zwiększyć pomoc osobom z niepełnosprawnością.
» więcej