Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Penitencjaria Apostolska w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego zaznacza, że chodzi o uniknięcie zgromadzeń wiernych, tam, gdzie są one zakazane. źródło: https://www.vaticannews.va/
Penitencjaria Apostolska w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego zaznacza, że chodzi o uniknięcie zgromadzeń wiernych, tam, gdzie są one zakazane. źródło: https://www.vaticannews.va/
Odpust za zmarłych można otrzymać w ośmiu wybranych dniach całego listopada, a nie tylko przez pierwsze osiem dni tego miesiąca. To również oznacza, że wizytę na cmentarzu możemy zaplanować na kolejne dni listopada, a nie na Wszystkich Świętych czy Dzień Zaduszny.
Penitencjaria Apostolska w dekrecie opublikowanym na polecenie Ojca Świętego zaznacza, że chodzi o uniknięcie zgromadzeń wiernych tam, gdzie są one zakazane.

Odpust to darowanie kary za popełnione grzechy. Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne osiem dni listopada.

- W czasie epidemii, w którym się znajdujemy namawiamy wiernych do tego, by rozłożyć swoją wizytę na cmentarzu właśnie na te osiem dni. Pozwoli to uniknąć tłoku, dużego skupiska ludzi, a tym samym zapewnić nam bezpieczeństwo podczas odwiedzin naszych bliskich zmarłych - mówi ks. dr Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

Skorzystajmy z tego udogodnienia - dodaje ks. Zyga.

- Nawiedzić pobożnie cmentarz, pomodlić się za naszych bliskich zmarłych i zyskać dla nich odpust zupełny - zaleca.

Również Episkopat Polski zachęca do rozłożenia wizyty na grobach bliskich. Poprosił również osoby starsze, "aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i pozostały w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę".
Relacja Piotra Kołodziejskiego (Radio Szczecin)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty