Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień w Kościele Katolickim. Nazywana jest też Niedzielą Męki Pańskiej i otwiera Wielki Tydzień, którego zwieńczeniem będą trzy święte dni symbolizujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
- Nazwa tego dnia pochodzi od tłumu podążającego za Panem Jezusem na osiołku. Nieśli wtedy gałązki palmowe, rzucali je pod nogi, wychwalali go. To wtedy ludzie okrzyknęli Jezusa oczekiwanym synem Dawida, czyli Mesjaszem - tłumaczy.
Z Niedzieli Palmowej płynie dla nas nauka, żeby nie szukać nadziei w oczekiwaniach i pragnieniach, ale w obecności Boga i w tym wszystkim, co się może wydarzyć - mówi ks. Robert Mrozowski z parafii pw. Św. Krzyża w Szczecinie.
- Nie znaczy, że musi być samo cierpienie i trud, są przecież radosne chwile i wydarzenia. Ale, żeby jednak w tym wszystkim odnajdować obecność Boga, który chce być królem naszego serca i chce dawać nam wolność, która pozwoli w każdej sytuacji wołać: hosanna - dodaje ks. Mrozowski.
W związku z epidemią koronawirusa od soboty do 9 kwietnia w kościołach może przebywać 1 wierny na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra.
Zobacz także
2020-11-23, godz. 21:12
Goście RSnW: każda krytyka Kościoła jest traktowana jako atak
Nie milknie dyskusja na temat kardynała Stanisława Dziwisza i innych hierarchów Kościelnych, którzy mieli ukrywać przypadki pedofilii.
» więcej
2020-11-23, godz. 17:58
Święta spędzajmy tylko w gronie domowników
Bez wyjazdów i w gronie domowników - tak z powodu panującej pandemii będą wyglądały w tym roku Święta Bożego Narodzenia. W konsultacjach jest projekt rozporządzenia, który zachęca co spędzenia świąt tylko z najbliższą ro…
» więcej
2020-11-23, godz. 10:59
Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
W kościołach w parafiach wierni mogą zostawiać datki za świece.
» więcej
2020-11-18, godz. 08:15
Mija 55 lat od orędzia biskupów polskich do niemieckich z prośbą o przebaczenie
Mija 55 lat od słynnego orędzia biskupów polskich do niemieckich. To w tym dokumencie z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie", które rozpoczęły wieloletni proces pojednania polsko-nie…
» więcej
2020-11-18, godz. 07:13
"Gdyby nie Siostry Misjonarki Miłości, to byśmy zginęli" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nieprzerwanie od 33 lat otaczają opieką chorych, bezdomnych i ubogich w Szczecinie. Po presji Koalicji Obywatelskiej nie dojdzie jednak do przekazania kamienicy na Łasztowni dla Sióstr Misjonarek Miłości na sesji Rady Miasta w listo…
» więcej
2020-11-15, godz. 07:11
Dyskusja o raporcie Watykanu w sprawie McCarricka
Watykański raport w sprawie Theodore'a McCarricka pokazuje, że były amerykański kardynał oszukał wiele osób, w tym świętego Jana Pawła II - uważają goście programu "Minęła 20" w TVP Info.
» więcej
2020-11-11, godz. 20:43
"Służba wobec ojczyzny to nakaz serca"
Służba wobec ojczyzny staje się nie tylko obowiązkiem, ile nade wszystko nakazem serca - mówił w homilii biskup Henryk Wejman.
» więcej
2020-11-11, godz. 12:41
Transmisja Mszy Św. za Ojczyznę w Radiu Szczecin
Radio Szczecin przeprowadzi w środę bezpośrednią transmisję Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Początek o godzinie 18.
» więcej
2020-11-09, godz. 13:19
Laureaci nagrody ks. Domańskiego. "Pokazał, jaką drogą iść, by zadbać o niezależność narodową"
Ksiądz Tomasz Kancelarczyk, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza oraz Halina Szumiło to tegoroczni laureaci nagrody księdza Bolesława Domańskiego.
» więcej
2020-11-08, godz. 10:36
Ksiądz został raperem. "Odkrywamy jasną stronę" [WIDEO]
Ks. Maciej Czaczyk - wikariusz z Myśliborza - wystąpił gościnnie w nowym utworze "Wszyscy" wraz księdzem Jakubem Bartczakiem z Wrocławia, który jest znany z tego, że od lat tworzy chrześcijański rap, by śpiewać o Bogu.
» więcej