Szczecińska Lista Przebojów
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczecińska Lista Przebojów » ARCHIWUM » SZYMON NADAJE
Kalifornijski kwartet istnieje dopiero od ponad roku, ja usłyszałem o nich parę tygodni temu. Odsłuchanie płyty dostarczyło mi pozytywnej energii, ale po tym koncercie zostałem fanem grupy! O rock'n'rollowy feeling dbają koledzy instrumentaliści, natomiast kolega śpiewak skręca już bardziej w stronę rhythm and bluesa. Wyśmienity "czarny" głos, soulowa chrypka - Ty Taylor to największy atut grupy.
Ty Taylor wie jak wywołać ciary na plecach, używając strun głosowych, dodatkowo jest niezłym konferansjerem i bez problemu łapie kontakt ze słuchaczami. Mało mu było tego, że powtarzaliśmy za nim fragmenty tekstów, w pewnym momencie przeszedł przez barierkę i ruszył w tłum, śpiewając jedną z piosenek ze zdziwioną dziewczyną obecną na sali.
Dodajmy od razu, że na sali malutkiej, koncert miał miejsce w piwnicy klubu The Academy. Jak na moje oko - liczba zgromadzonych nie przekraczała stu pięćdziesięciu osób. I ten ścisk, ta duchota dawały kopa, zachęcały by rozruszać ciało, pokręcić biodrami. Na przykład "Nancy Lee" nadaje się do tego wyśmienicie! Natomiast kawałki w wolniejszym tempie doskonale nadają się do wspólnego kołysania dla zakochanych par. Po prostu bujają na maksa te piosenki! Wokalista, oprócz tego, że operuje głosem niczym młody James Brown, wykonuje czasami ruchy, które przypominają mi Cedrica Bixler-Zavalę z The Mars Volta. Domyślam się, ze mała scena nie pozwalała mu porządnie poszaleć... ;) Podobało mi się jak dużo z siebie dają, pomimo faktu, że grają przecież przed niewielką publicznością (zdarzało im się już grywać przed większą, supportowali przecież Bon Jovi). Podobało mi się też jak naturalnie i bez nadętego moralizatorstwa Taylor zapowiadał kolejne piosenki: "Rozmawiajcie ze soba, jak macie problem powiedzcie o nim dziewczynie/chłopakowi lub przyjacielowi, nie duście tego wewnątrz, nie zamykajcie się w sobie, to Was zniszczy, zamkniecie się w domu i zaczniecie unikać świata, musicie rozmawiać!" Zabrzmiało to jak kumplowska rada, sto razy bardziej szczerze, niż np. "zbawca świata" Bono klękający na gigantycznej scenie przed tysiącami ludzi i modlący się za głodujących w Afryce ;)
Na bis nie musieliśmy długo czekać, muzycy dla zwykłej formalności zeszli ze sceny (przeciskając się obok ludzi w pierwszych rzędach, nie było tylnego zaplecza) by już za niecałą minutę wrócić na nią ponownie. Dwa utwory dobrze definiujące ich styl muzyczny zakończyły występ. Najpierw szybki, czadowy "Blues Hand Me Down" (otwiera album "The Bomb Shelter Sessions"), a na sam koniec "Run Outta You" (zamyka ten sam, debiutancki album) - długie bluesisko z rozimprowizowaną solówką gitarową Nalle Colta i popisem wokalnym Taylora. Świetny, żywiołowy występ! Po zejściu ze sceny muzycy popędzili w rejony sklepiku z koszulkami Vintage Trouble i tam rozdawali autografy. Ty Taylor nawoływał wychodzących ludzi, żeby poczekali przed wejściem, mając nadzieję na wspólne afterparty :) Ja, niestety, musiałem zmykać. Nie chciałem spóźnić się do pracy. Ten zespół zasługuje na zdecydowanie szersze grono fanów, choć obawiam się, że w obecnym zalewie gwiazd i gwiazdeczek mogą zginąć gdzieś w tłumie. Przynajmniej Wy, Drodzy Słuchacze, nie przegapcie tego zjawiska! A jeśli spodoba Wam się album, to pamiętajcie, że na żywo są jeszcze lepsi niż w studiu. Czesław Niemen, gdyby żył, byłby ich fanem!
 

Zobacz także

2011-12-18, godz. 11:17 FISH Whelans, Dublin, 11 grudnia 2011 "Jeśli jest tam, kto na górze, Może rzuciłby mi linę, Wyciągnął pomocną dłoń, okazał trochę zrozumienia I udzielił odpowiedzi na gnębiące… » więcej 2011-11-16, godz. 10:29 The Sisters Of Mercy The Olympia Theatre, Dublin, 11.11.2011 "Wszyscy mieliśmy wtedy potworną tremę. Przez cały koncert staliśmy, jakby nas zamurowało. Baliśmy się ruszyć z miejsca". Tak wspomina pierwsze występy… » więcej 2011-11-09, godz. 12:52 George Michael Symphonica Dublin, The O2 Arena 1 listopada 2011 Nazwa trasy koncertowej "George Michael Symphonica" nie kojarzyła mi się zbyt dobrze. Od razu przychodziły mi na myśl kuriozalne pomysły w stylu "Perfect… » więcej 2011-10-25, godz. 23:19 BON IVER Grand Canal Theatre, Dublin, 20.10.2011 To był zupełnie inny występ od tego, w którym miałem przyjemność uczestniczyć siódmego października 2008 roku w klubie Tripod. Przed porównaniem obu… » więcej 2011-08-14, godz. 14:49 Portishead, PJ Harvey i inni I'LL BE YOUR MIRROR CURATED BY PORTISHEAD & ATP Alexandra Palace, Londyn, 23 lipca… Pierwszy raz widziałem PJ Harvey na scenie pod koniec 2007 roku. Promowała album "White Chalk", grała sama (solo), ubrana w białą wiktoriańską sukienkę… » więcej 2011-07-07, godz. 00:36 NEeMA The Sugar Club, Dublin, 4 lipca 2011 Kto lubi posłuchać Nory Jones? A jeśli jeszcze zdarza mu się sięgnąć po płytę Lisy Hannigan, to powinien zainteresować się NEeMA. Kanadyjska wokalistka… » więcej 2011-06-15, godz. 01:23 Roger Waters The Wall Live 2011 Dublin, O2 Arena, 23 maja 2011 "Pozostała trójka chce wierzyć, nieważne z jakiego powodu, że praca nad "The Wall" była wspólnym wysiłkiem. W porządku, zgódźmy się, że mieli udział… » więcej 2011-06-03, godz. 02:17 SADE O2 Arena, Dublin, 25 maja 2011 To miał być wyjątkowy wieczór... i taki właśnie był. Ostatni dzień krótkiej wizyty Marty w Dublinie, zakończony wyczekiwanym od długich tygodni koncertem… » więcej 2011-05-17, godz. 13:03 WARPAINT Tripod, Dublin, 15 maja 2011 ,,Komponujemy od początku do końca, systemem linearnym. Nie mówimy...okej, tu będzie zwrotka, potem refren i znowu ma być zwrotka. Zazwyczaj jest jeden pomysł… » więcej 2011-03-05, godz. 23:43 DEZERTER The Village, Dublin, 04.03.2011 "Panie Prezydencie! Piszę do pana list Może będzie przeczytany w jakiejś wolnej chwili Właśnie otrzymałem kartę powołania By w środę po południu… » więcej
23456