Szczecińska Lista Przebojów
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczecińska Lista Przebojów » ARCHIWUM » SZYMON NADAJE
"Jeśli jest tam, kto na górze, Może rzuciłby mi linę, Wyciągnął pomocną dłoń, okazał trochę zrozumienia I udzielił odpowiedzi na gnębiące mnie pytania. Jeśli jest tam ktoś na górze, Może rzuciłby mi linę Wskazał nikłe światełko, Które pomoże odróżnić dobro od zła I odpowiedział na kilka pytań, Które mu zadaję. Wciąż czuwam na bezludziu pełnym luster, Gdzie nic nie jest nigdy tym, Czym się wydaje. Jesteś tak blisko mnie, lecz nie rozumiesz nic, Gdyż to, co widzimy, nie jest wcale tym, Czym się wydaje. Czyżbym był ślepy?"
"Teraz jestem niezależny i jestem szczęśliwy. Można to ująć w ten sposób. Kiedy byłem w Marillion, graliśmy jakby w wielkim zamku, dla ludzi zgromadzonych w wielkiej sali balowej. Tydzień w tydzień, od wtorku do piątku. Pewnego piątkowego wieczoru zacząłem się przyglądać temu zamkowi i zobaczyłem, jaki jest zepsuty, przeżarty od wewnątrz jakby średniowieczną zarazą, zobaczyłem korupcję, rozkład. I postanowiłem opuścić zamek. (...) Marzę o tym, żeby móc grać darmowe koncerty. Gdybym np. w przyszłym tygodniu wygrał na loterii i ktoś powiedziałby mi: Fish, kochany, wygrałeś cztery miliony funtów! Wtedy grałbym za darmo, dla samego grania, bo czerpię z tego radość. Nie potrafię zrozumieć zachłanności niektórych muzyków. Np. Genesis - nie wolno mi podać do wiadomości publicznej, ile żądają za koncert w Polsce, ale są to astronomiczne sumy. Mówisz, że The Rolling Stones dziesięć razy więcej? Skandaliczna chciwość. Im zawsze będzie mało. Ile człowiek potrzebuje? Gdzie są granice? Ale to wina przemysłu. (...)". Derek William Dick nie ukrywa swojego zniesmaczenia wielkimi korporacjami, całym biznesem muzycznym. W 1988 roku, na własne życzenie, odszedł z bardzo popularnego zespołu Marillion, gdyż nie podobał mu się kierunek, w którym podążali koledzy. Jednak kariera solowa, którą rozpoczął w 1990 roku, nie była usłana różami. Płyty nie sprzedawały się najlepiej, a muzyk w latach 90. dwukrotnie bankrutował (najpierw w wyniku wkroczenia na drogę sądową z firmą płytową, potem został oszukany przez współpracowników, organizujących trasę koncertową). Tak przy okazji - trasa, o której mowa, promująca album "Sunsets On Empire" objęła również Szczecin, występ odbył się 16 października 1997 roku w klubie "Trans". Nie było mnie wtedy na tym koncercie, w owym czasie przechodziłem fascynację ciężkimi brzmieniami i nie w głowie mi było oglądanie "smutasa, który kiedyś śpiewał w Marillion" ;) Teraz żałuję tej decyzji, tym bardziej, że był to okres, gdy muzyk rozpoczął współpracę ze Stevenem Wilsonem... cóż, ominęło mnie to wydarzenie, jak zresztą wiele innych ;) To nie była jedyna wizyta Szkockiej Ryby w naszym pięknym mieście - jeśli ktoś ze słuchaczy Radia Szczecin był na którymś z nich, to proszę, niech opisze swoje wrażenia i wspomnienia w komentarzach! Z tamtych czasów pozostał mi jedynie wielki plakat z rysunkiem znanym z okładki albumu "Sunsets On Empire", który reklamował premierę tegoż albumu. Dostałem go od... Szczecińskiej Listy Przebojów ;) Muszę sprawdzić, może jeszcze go mam... A skoro już na wspominki mnie wzięło - dostałem wtedy jeszcze jeden wielki poster reklamujący płytę For Dee. Czy ktoś w ogóle pamięta dziś ten polski duet!? :)
"Posłuchaj, wysłuchaj mnie do końca Proszę Cię o uwagę. Ucisz się, by usłyszeć głos w tłumie Miesza mi się wszystko i nic już nie rozumiem Wiem, że czujesz to samo I zawsze chciałeś to wyrzucić z siebie Lecz nie masz szans, Jesteś tylko głosem w tłumie. Już nie wiem, czym to się skończy Wszystko się zatarło. Nie umiem odróżnić dobra od zła Po prostu nic już nie rozumiem."
Fish (podobno uwielbia godzinami wylegiwać się w wannie - stąd ksywka) obecnie odwiedza fanów ze swoim Fisheads Acoustic Tour. Przystanek w Dublinie wyznaczono na jedenastego grudnia. Tuż przed 21.00 muzyk pojawił się na scenie, po czym od razu, stanowczym głosem, postawił trzy warunki. Po pierwsze: nie używać fleszy w aparatach fotograficznych, po drugie: nie nagrywać filmików, po trzecie i najważniejsze: "No f....in' talk! Jeśli ktoś chce poplotkować niech szoruje do przedsionka, by inni, co zapłacili za występ, mogli go w spokoju obejrzeć" :) "Chocolate Frogs" zaśpiewane a capella na otwarcie. Potem, gdy pozostali dwaj muzycy pojawili się na scenie, usłyszeliśmy "Somebody Special". Facet ma gadane, nadawałby się do performance'u typu "spoken word". Opowiada dużo, często wdaje się w dyskusje ze zgromadzonymi ludźmi. Czasami bywa zabawny, jak wtedy gdy wdał się w pogawędkę z młodym małżeństwem i wprowadził chłopaka w lekki stan zakłopotania: "Jesteś szczęśliwa? Taaaaak, ale czy on jest? Spójrz na jego minę (tu zaczyna naśladować minę chłopaka), zobacz tylko jaki jest spięty... naprawdę myślisz, że jest super szczęśliwy?" ;) Ale bywa też śmiertelnie poważny, jak wtedy, gdy w dłuuugiej przemowie (sięgającej głęboko wstecz historii świata), nie zostawił suchej nitki na "pokoleniu Facebooka" - wszystkich tych, którzy uważają się za wolnych, a tak naprawdę są tylko "osami w niewidzialnych klatkach". Potem wyraził nadzieję, że może ktoś jeszcze "feel the same way I do" i następny utwór ("Vigil") zaśpiewał, przechadzając się wśród publiczności, częstując wszystkich uściskiem dłoni.
"A wy siedzicie tam i uprawiacie słowną rewolucję.
Lecz czy potraficie powiedzieć, kto nią kieruje?
Jeśli powiecie mi, przeciwko czemu walczymy,
Dołączę do was i chętnie pomogę w przygotowaniach,
Lecz na razie tylko
Nasze koszulki krzyczą o wolności,
A nasze głosy zdławiła chciwość.
Nasze umysły opanowała wiedza,
Wizja wzgórza i chęć odniesienia sukcesu.
A jeśli nie w to wierzycie,
Dajcie mi znać,
Że nie jestem osamotniony,
Że nie jestem tylko głosem w tłumie."
Co sądzi na temat tak zwanego Klubu 27? "Naprawdę, robiłem wszystko by do niego dołączyć, wierzcie mi...".

Fish nie ucieka od marillionowej przeszłości, zaśpiewał "Sugar Mice" - na życzenie chłopaka z publiczności. Było też "Fugazi", którym zakończył podstawową część tego prawie dwugodzinnego koncertu. Jednak większość kompozycji, co oczywiste, pochodziło z jego solowego dorobku. Chyba nie było przypadkowych osób wśród zgromadzonej publiczności, bo nikt ani razu nie krzyknął "Kayleigh"! ;) Za to parę osób prosiło o "A Gentleman's Excuse", choć nie usłyszeliśmy, niestety, tej świetnej kompozycji tego wieczoru...

"Wciąż będę czuwał na bezludziu pełnym luster,
Gdzie nic nie jest dokładnie tym, czym się wydaje.
Wyciągasz rękę, jesteś tak blisko,
Że prawie możesz tego dotknąć,
Lecz to znika zawsze wtedy, gdy jest już takie bliskie.
Któregoś dnia przekonam się jednak,
Że stoimy, w blasku świata.
Póki to nie nastąpi,
Będę czuwał na bezludziu pełnym luster.
Nic tu nie jest tym, czym się wydaje.
Boję się krzyczeć,
By nie zwrócić na siebie uwagi sił,
Które kontrolują nasze myśli i nasze życie,
Gdyż wtedy dowiedzą się,
Że to, czego pragnę,
Jest bronią najstraszliwszą – prawdą!"

Pamiętam, jak parę miesięcy temu oglądałem transmisję jego występu, ze studia Polskiego Radia. Ostrożny w słowach, kontrolujący emocje... a tu w Whelansie mówił po prostu to, co czuł, regularnie używając "przecinka" - popularnego słowa na literkę f. Był po prostu sobą. Założę się, że przez swoją bezkompromisową postawę, utracił kilku "kolegów" z branży, stopniała też część słuchaczy, ale za to postawił na jakość, nie ilość.

"Dzień po dniu to narasta
I staje się potężniejsze.
A gdy już nie mam sił, by krzyczeć i gdy
Potrzebuję odzyskać ufność,
Wtedy idę za głosem tłumu."

P.S.1 Zacytowaną wypowiedź Fisha zaczerpnąłem z książki Piotra Kaczkowskiego "Przy Mikrofonie" (TAiWPN "UNIVERSITAS", Kraków 1999).

P.S.2 Przetłumaczony tekst pochodzi z utworu "Vigil", który otwiera debiutancki album Fisha "Vigil In A Wilderness Of Mirrors" z 1990 roku. Autor wyraża wewnętrzne zagubienie wśród masy pseudo doradców i fałszywych pochlebców. Jednocześnie słowa te były jakby deklaracją, które otwierały nowy post-marillionowy rozdział w karierze muzyka. Dziś, pod koniec 2011 roku, trafnie opisują kondycję ludzkości, która blednie i słabnie z dnia na dzień w zastraszającym tempie, pogrążając się w chaosie coraz bardziej nieprzewidywalnego świata.
 

Zobacz także

2011-11-26, godz. 12:35 VINTAGE TROUBLE Dublin, Academy 2, 21 listopada 2011 Kalifornijski kwartet istnieje dopiero od ponad roku, ja usłyszałem o nich parę tygodni temu. Odsłuchanie płyty dostarczyło mi pozytywnej energii, ale po… » więcej 2011-11-16, godz. 10:29 The Sisters Of Mercy The Olympia Theatre, Dublin, 11.11.2011 "Wszyscy mieliśmy wtedy potworną tremę. Przez cały koncert staliśmy, jakby nas zamurowało. Baliśmy się ruszyć z miejsca". Tak wspomina pierwsze występy… » więcej 2011-11-09, godz. 12:52 George Michael Symphonica Dublin, The O2 Arena 1 listopada 2011 Nazwa trasy koncertowej "George Michael Symphonica" nie kojarzyła mi się zbyt dobrze. Od razu przychodziły mi na myśl kuriozalne pomysły w stylu "Perfect… » więcej 2011-10-25, godz. 23:19 BON IVER Grand Canal Theatre, Dublin, 20.10.2011 To był zupełnie inny występ od tego, w którym miałem przyjemność uczestniczyć siódmego października 2008 roku w klubie Tripod. Przed porównaniem obu… » więcej 2011-08-14, godz. 14:49 Portishead, PJ Harvey i inni I'LL BE YOUR MIRROR CURATED BY PORTISHEAD & ATP Alexandra Palace, Londyn, 23 lipca… Pierwszy raz widziałem PJ Harvey na scenie pod koniec 2007 roku. Promowała album "White Chalk", grała sama (solo), ubrana w białą wiktoriańską sukienkę… » więcej 2011-07-07, godz. 00:36 NEeMA The Sugar Club, Dublin, 4 lipca 2011 Kto lubi posłuchać Nory Jones? A jeśli jeszcze zdarza mu się sięgnąć po płytę Lisy Hannigan, to powinien zainteresować się NEeMA. Kanadyjska wokalistka… » więcej 2011-06-15, godz. 01:23 Roger Waters The Wall Live 2011 Dublin, O2 Arena, 23 maja 2011 "Pozostała trójka chce wierzyć, nieważne z jakiego powodu, że praca nad "The Wall" była wspólnym wysiłkiem. W porządku, zgódźmy się, że mieli udział… » więcej 2011-06-03, godz. 02:17 SADE O2 Arena, Dublin, 25 maja 2011 To miał być wyjątkowy wieczór... i taki właśnie był. Ostatni dzień krótkiej wizyty Marty w Dublinie, zakończony wyczekiwanym od długich tygodni koncertem… » więcej 2011-05-17, godz. 13:03 WARPAINT Tripod, Dublin, 15 maja 2011 ,,Komponujemy od początku do końca, systemem linearnym. Nie mówimy...okej, tu będzie zwrotka, potem refren i znowu ma być zwrotka. Zazwyczaj jest jeden pomysł… » więcej 2011-03-05, godz. 23:43 DEZERTER The Village, Dublin, 04.03.2011 "Panie Prezydencie! Piszę do pana list Może będzie przeczytany w jakiejś wolnej chwili Właśnie otrzymałem kartę powołania By w środę po południu… » więcej
23456