Szczecińska Lista Przebojów
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczecińska Lista Przebojów » ARCHIWUM » SZYMON NADAJE
Od ilości projektów, w których brał udział Mark Lanegan może zakręcić się w głowie. Przede wszystkim przechodzi do historii ze swoim Screaming Trees jako współtwórca stylu grunge, choć to na Cobaina, Cornella, Veddera i Stayleya spadły wszystkie grunge'owe zasługi i to ich teledyski śmigały raz po raz w MTV w pierwszej połowie lat 90tych. Lanegan był częścią seattle'owskiej sceny, nagrywał ze wspomnianym zespołem i jednocześnie wydawał solowe albumy.
Po rozwiązaniu Screaming Trees w 2000 roku dołączył na 5 lat do Queens Of The Stone Age. Współtworzył pamiętne albumy "Rated R.", "Songs For The Deaf" i "Lullabies To Paralyze", choć tam oczywiście szefem był, coraz bardziej popularny, Josh Homme, dobry znajomy Lanegana. Mark współtworzył grupy Mad Season, The Gutter Twins, The Twilight Singers, Soulsavers, nagrywał też płyty ze szkocką piosenkarką Isobel Campbell - byłą członkinią grupy Belle And Sebastian. Ufff.... trochę tego jest. Jeśli ktoś zna jego twórczość to z pewnością ma już swoje ulubione projekty. Dla początkujących polecam album Soulsavers - "Broken" z 2009 roku. Piękne melodie, bardzo klimatyczne granie, masa gości, wśród nich fantastyczna Rosa Agostino aka Red Ghost - australijska wokalistka, która idealnie uzupełnia głos Lanegana. Polecam gorąco! Jesli ktoś chce wstrzelić się w bardziej zaawansowany level niech sięgnie po "Saturnalia" The Gutter Twins (2008). A tym, którzy płaczą za poprzednią epoką, długimi włosami i flanelowymi koszulami, niech zarzucą sobie "Dust" Screaming Trees z 1996 roku.

"Did you call for the night porter?
You smell the blood running warm
I stay close to this frozen border, so close I can hit it with a stone..."

Od takich słów Mark Lanegan rozpoczął dubliński występ. Od utworu "When Your Number Isn't Up", który otwiera przedostatnią płytę muzyka "Bubblegum". Z wolnego, motorycznego rytmu wybudza nas jako drugi, mocniejszy, szybszy "The Gravedigger's Song" - utwór, który promuje najnowsze, jeszcze świeżutkie dzieło Lanegana "Blues Funeral" (premiera 6 lutego 2012). I właśnie repertuar z tych dwóch płyt zdominował ten wieczór. Z naciskiem na ten drugi, co oczywiste... A ja nie miałem nic przeciwko temu, bo "Blues Funeral" to rzecz wyśmienita! Usłyszeliśmy zatem posępny, przypominający marsz pogrzebowy "Bleeding Muddy Water", ostry, jazgotliwy "Riot In My House", oraz zaskakująco syntetyczny, pulsujący tanecznym rytmem "Ode To Sad Disco". No właśnie... ale co to za disko, skoro sad...!? ;) Lanegan opowiada w wywiadach towarzyszących premierze albumu, że podczas pisania piosenek na album nasłuchał się Krautrocka, takich wykonawców jak Cluster, Neu! czy Harmonia. Nakupował również syntezatorów i automatów perkusyjnych i używał tych instrumentów do komponowania nowych piosenek, to nowość, bo wcześniej gitara była motorem powstawania utworów. Najbardziej słychać te inspiracje w utworach "Ode To Sad Disco" i "Harborview Hospital". Koncert był bardzo dobry, pięciu muzyków ubranych na czarno, dwa rzędy niebieskich i czerwonych lamp oświetlających scenę. Nieruchomych lamp. Zero reflektorów oświetlających muzyków. Bluesowo - rockowa surowizna, super! ;) Lanegan przez pierwszych siedem czy osiem piosenek w ogóle nie odzywał się do publiki, potem kilka razy zdawkowe "thank you" i to wszystko. Za to po koncercie, z czarną czapką naciągniętą niemal na oczy, chętnie i cierpliwie podpisywał ludziom płyty w sklepiku z płytami i koszulkami. Stałem się szczęśliwym posiadaczem albumu "Blues Funeral" z autografem. O mały włos, a miałbym także wspólne zdjęcie z muzykiem, ale "opiekun" Lanegana szybko ostudził moje zamiary, wykręcając się, że kolejka po autografy długa, a za kilkanaście minut zamykają klub. Głos artysty obniża się i z roku na rok nabiera "szorstkości", jeszcze parę lat i zamieni się w Toma Waitsa... ;) Choć sam Mistrz ma się przecież całkiem dobrze. Słuchając zeszłorocznej płyty "Bad As Me" stwierdzam nawet, że jest w doskonałej formie!

P.S. Jeśli ktoś chciałby przyjrzeć się zjawisku zwanemu Krautrock, składanka pod tytułem "Deutsche Elektronische Musik. Experimental German Rock And Electronic Musik 1972-83" będzie do tego idealna. Esencja stylu.

LISTA UTWORÓW:
1. When Your Number Isn't Up
2. The Gravedigger's Song
3. Sleep With Me
4. Hit the City
5. Wedding Dress
6. Resurrection Song
7. Gray Goes Black
8. St. Louis Elegy
9. Crawlspace (Screaming Trees song)
10. Bleeding Muddy Water
11. Quiver Syndrome
12. One Hundred Days
13. Creeping Coastline of Lights (Leaving Trains cover)
14. Riot in My House
15. Phantasmagoria Blues
16. Wish You Well
17. Ode to Sad Disco

BIS:
18. One Way Street
19. Harborview Hospital
20. Methamphetamine Blues
 

Zobacz także

2012-11-18, godz. 00:37 DEAD CAN DANCE Bord Gais Energy Theatre, Dublin, 28 października 2012 Kolejna dziura w moich koncertowych marzeniach została załatana. Zobaczyłem występ zespołu Dead Can Dance! Zespołu, który dla wielu Polaków jest wyjątkowy… » więcej 2012-10-03, godz. 08:13 LEONARD COHEN Grounds of Royal Hospital Kilmainham (Irish Museum of Modern Art), Dublin, 14 września 2012 "Wczoraj wieczorem, trzynastego listopada 2019 roku w wieku osiemdziesięciu pięciu lat zmarł słynny kanadyjski kompozytor, poeta, powieściopisarz Leonard… » więcej 2012-08-22, godz. 08:21 MADONNA Aviva Stadium, Dublin, 24 lipca 2012 Koncert jeszcze się nie rozpoczął, a ja już byłem cały mokry. I bynajmniej nie z podniety, że za chwilę miałem zobaczyć na własne oczy Madonnę. Po… » więcej 2012-06-19, godz. 08:46 Forbidden Fruit Festival Grounds of Royal Hospital Kilmainham, Dublin, 4 czerwca 2012 Druga edycja dublińskiego festiwalu Forbidden Fruit już za nami. Długi weekend (Bank Holiday Weekend) minął jak zwykle za szybko ;) Od zeszłego roku w czerwcowy… » więcej 2012-05-14, godz. 01:51 ALABAMA SHAKES Academy 2, Dublin, 5 maja 2012 Wszystko zaczęło się kilka lat temu w Ameryce, w stanie Alabama, gdy studentka psychologii Brittany Howard zaczęła spotykać się po zajęciach z kolegą… » więcej 2012-05-08, godz. 20:57 CHARLENE SORAIA The Sugar Club, Dublin, 29 kwietnia 2012 Na tę wokalistkę "natknąłem się" w serwisie Youtube jakiś miesiąc temu, gdzieś tak pod koniec marca 2012 roku. Usłyszałem jej wersję utworu "Wherever… » więcej 2012-04-15, godz. 23:53 KORN J DEVIL, DOWNLINK Olympia Theatre, Dublin, 1 kwietnia 2012 Przyznaję, że nigdy nie byłem fanem Limp Bizkit i Linkin Park. Nie byłem też fanem żadnej innej grupy, którą można wrzucić do worka z napisem nu-metal… » więcej 2012-03-25, godz. 10:37 LIANNE LA HAVAS MARQUES TOLIVER The Sugar Club, Dublin, 10 marca 2012 23-latka, na którą BBC skierowało swoje czułki, typując ją do "Sound Of 2012" jako nadzieję muzyczną na tenże rok właśnie. Wygrał Michael Kiwanuka… » więcej 2012-02-11, godz. 23:29 Old Ideas LEONARD COHEN Old IdeasLEONARD COHEN "Chcę porozmawiać z Leonardem, Jest sportowcem i pasterzem, Jest wygodnie żyjącym Leniwym draniem..." . » więcej 2011-12-18, godz. 11:17 FISH Whelans, Dublin, 11 grudnia 2011 "Jeśli jest tam, kto na górze, Może rzuciłby mi linę, Wyciągnął pomocną dłoń, okazał trochę zrozumienia I udzielił odpowiedzi na gnębiące… » więcej
12345