Szczecińska Lista Przebojów
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczecińska Lista Przebojów » ARCHIWUM » SZYMON NADAJE
Wszystko zaczęło się kilka lat temu w Ameryce, w stanie Alabama, gdy studentka psychologii Brittany Howard zaczęła spotykać się po zajęciach z kolegą z uczelni - basistą Zackiem Cockrellem w celu skomponowania kilku melodii. Następnie przygarnęli Steve'a Johnsona, pracownika pobliskiego sklepu muzycznego, który usiadł za bębnami. W takim składzie wkroczyli do studia w Decatur i zarejestrowali pierwsze pomysły. Kombinowali z soulem, country, prog-rockiem... Przyuważył ich gitarzysta Heath Fogg i zaprosił do supportowania jego zespołu. Zakładam, że jest bystrym chłopem, ponieważ szybko dostrzegł potencjał tkwiący w tym trio i... dołączył do nich :)
Od lewej Steve Johnson, Zac Cockrell, Heath Fogg
Od lewej Steve Johnson, Zac Cockrell, Heath Fogg
Komponowali własny materiał, ale w tak zwanym międzyczasie szlifowali też warsztat kowerami Otisa Reddinga i Led Zeppelin. Zmienili nazwę z The Shakes na Alabama Shakes i zarejestrowali czteroutworową EP-kę we wrześniu 2011 roku. Zaledwie dwa miesiące później mieli kontrakty płytowe w kieszeni z brytyjską Rough Trade i amerykańską ATO Records. Sam Jack White uchylił im drzwi swojego Third Man Records... Tyle suchych faktów oferuje nam Wikipedia. A jak to brzmi w praktyce? W praktyce jest to mieszanka bluesa i soulu, a ponieważ grupa nie zapomina o swoich korzeniach to echa "southern rocka" są tu jak najbardziej obecne. (Creedence Clearwater Revival, The Allman Brothers Band, wczesny Kings Of Leon). Na scenie grają momentami z iście punkowym wykopem, co sprawia, że otrzymujemy mieszankę piorunującą! Cóż jednak byłoby to wszystko warte bez NIEJ? Panie i Panowie - przed Wami Brittany Howard!
Ostatnie lata pokazują, że coraz więcej śpiewających pań staje w opozycji zasadzie: zgrabne, wychudzone nóżki i kształty modelki to podstawowa racja bytu na scenie. Szlak przetarła parę lat temu niejaka Beth Ditto z grupy Gossip, obecnie podążają nim m.in. Charlene Soraia, właśnie Brittany Howard, nie wspominając już o tej najsłynniejszej, która w zeszłym roku położyła na kolana ponad połowę kuli ziemskiej, a jej pięcioliterowe imię rozpoczyna literka A. Można więc sparafrazować przysłowie "w zdrowym ciele zdrowy duch" na "w dużym ciele zdrowy głos", bo wszystkie te panie głosy mają mocne i zdrowe jak ryba! ;) A jeśli chodzi o kilogramy to też mogą śmiało konkurować między sobą ;))

Proszę mi wierzyć na słowo, że śpiewaczka zespołu Alabama Shakes nie oszczędza swojego głosu, a głos ma potężny! Byłem, widziałem, słyszałem...Pani zdziera gardełko aż stróżki potu ściekają po jej skroniach (is it safe?). "Didn’t think I’d make it to 22 years old,” There must be someone up above/sayin’ come on Brittany/you’ve got to hold on..." zwraca się do siebie samej w "Hold On" pierwszym singlu z debiutanckiego albumu "Boys & Girls", który ujrzał światło dzienne zaledwie miesiąc temu. Może i nie sądziła... ale na pewno wytrzyma ;) Parę miesięcy temu pisałem o występie świetniej grupy Vintage Trouble, której korzenie również sięgają bluesa i soulu a wokalistą owej grupy jest utalentowany Ty Taylor. Niestety, grupa przemknęła niedoceniona, mam nadzieję, że z Alabama Shakes będzie inaczej. Jeśli chodzi o koncert to oprócz materiału z płyty zagrali jeszcze dwa utwory z siedmiocalowego singla (który znalazłem w środku koperty winylowej wersji albumu jako bonus) oraz nowy utwór zatytułowany "Making Me Itch". Świetny, energiczny... narobił już smaku na drugi album :)))

Porównania wokalne do Amy Winehouse ("I Found You"), Janis Joplin ("Heartbreaker") to tylko zaleta, padają też nazwiska Bessie Smith i Etta James... Prawda jest jednak taka, że do kogokolwiek by jej nie porównywać, to i tak polecam zobaczyć Brittany Howard na scenie. Warto! Pewnie to zdanie zostanie wycięte, ale ona jest po prostu za-je-... :) Kwartetowi pomaga na koncertach Ben Tanner, obsługuje keyboard.

Prawie połowa maja już za nami. Jak na razie to dla mnie debiut roku!

SETLISTA:
Going to the party,
Making me itch,
Hold on,
Hang loose,
Always alright,
I found you,
Rise to the sun,
Boys & girls,
Be mine,
I ain't the same,
You ain't alone,
Worryin' blues,
Mama,
Heavy Chevy,
On your way,
Hurricane strut,
Heat lightning
 

Zobacz także

2012-11-18, godz. 00:37 DEAD CAN DANCE Bord Gais Energy Theatre, Dublin, 28 października 2012 Kolejna dziura w moich koncertowych marzeniach została załatana. Zobaczyłem występ zespołu Dead Can Dance! Zespołu, który dla wielu Polaków jest wyjątkowy… » więcej 2012-10-03, godz. 08:13 LEONARD COHEN Grounds of Royal Hospital Kilmainham (Irish Museum of Modern Art), Dublin, 14 września 2012 "Wczoraj wieczorem, trzynastego listopada 2019 roku w wieku osiemdziesięciu pięciu lat zmarł słynny kanadyjski kompozytor, poeta, powieściopisarz Leonard… » więcej 2012-08-22, godz. 08:21 MADONNA Aviva Stadium, Dublin, 24 lipca 2012 Koncert jeszcze się nie rozpoczął, a ja już byłem cały mokry. I bynajmniej nie z podniety, że za chwilę miałem zobaczyć na własne oczy Madonnę. Po… » więcej 2012-06-19, godz. 08:46 Forbidden Fruit Festival Grounds of Royal Hospital Kilmainham, Dublin, 4 czerwca 2012 Druga edycja dublińskiego festiwalu Forbidden Fruit już za nami. Długi weekend (Bank Holiday Weekend) minął jak zwykle za szybko ;) Od zeszłego roku w czerwcowy… » więcej 2012-05-08, godz. 20:57 CHARLENE SORAIA The Sugar Club, Dublin, 29 kwietnia 2012 Na tę wokalistkę "natknąłem się" w serwisie Youtube jakiś miesiąc temu, gdzieś tak pod koniec marca 2012 roku. Usłyszałem jej wersję utworu "Wherever… » więcej 2012-04-15, godz. 23:53 KORN J DEVIL, DOWNLINK Olympia Theatre, Dublin, 1 kwietnia 2012 Przyznaję, że nigdy nie byłem fanem Limp Bizkit i Linkin Park. Nie byłem też fanem żadnej innej grupy, którą można wrzucić do worka z napisem nu-metal… » więcej 2012-03-25, godz. 10:37 LIANNE LA HAVAS MARQUES TOLIVER The Sugar Club, Dublin, 10 marca 2012 23-latka, na którą BBC skierowało swoje czułki, typując ją do "Sound Of 2012" jako nadzieję muzyczną na tenże rok właśnie. Wygrał Michael Kiwanuka… » więcej 2012-03-25, godz. 09:37 MARK LANEGAN BAND The Academy, Dublin, 7 marca 2012 Od ilości projektów, w których brał udział Mark Lanegan może zakręcić się w głowie. Przede wszystkim przechodzi do historii ze swoim Screaming Trees… » więcej 2012-02-11, godz. 23:29 Old Ideas LEONARD COHEN Old IdeasLEONARD COHEN "Chcę porozmawiać z Leonardem, Jest sportowcem i pasterzem, Jest wygodnie żyjącym Leniwym draniem..." . » więcej 2011-12-18, godz. 11:17 FISH Whelans, Dublin, 11 grudnia 2011 "Jeśli jest tam, kto na górze, Może rzuciłby mi linę, Wyciągnął pomocną dłoń, okazał trochę zrozumienia I udzielił odpowiedzi na gnębiące… » więcej
12345