Szczecińska Lista Przebojów
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczecińska Lista Przebojów » ARCHIWUM
Just Like You
SIMPLY RED
video >>


Simply Red kontynuuje swój znakomity powrót, wydając kolejny nowy singiel ,,Just Like You”. To najnowszy zwiastun albumu ,,Time”, którego premiera handlowa zapowiedziana jest na 26 maja. ,,Kiedy zacząłem pisać tę piosenkę, miałem już 2/3 materiału na płytę. Pamiętam, że akurat wchodziłem do sypialni, kiedy pomyślałem, że byłoby fajnie zrobić coś z funkową linią basu. Miałem telefon przy sobie, więc wcisnąłem nagrywanie i wyśpiewałem sobie taką właśnie linie basu. I to stało się podstawą tej piosenki” – powiedział Mick Hucknall.
After All
TEXAS
video >>


Szkocka grupa Texas działa już od 34 lat. Grupę założył w drugiej połowie lat 80. gitarzysta i kompozytor Johnny McElhone, ale dużą rolę w obsadzie kadrowej odegrał jego brat Gerry. To właśnie Gerry wypatrzył któregoś razu w jednym z klubów 18-letnią fryzjerkę, zajmującą się także graniem jako didżejka. Słyszał o niej, że umie śpiewać, więc zagadał do niej i jakiś czas potem przedstawił Johnny’emu. W czasie spotkania zaśpiewała ona braciom piosenkę grupy Culture Club ,,Do You Really Want To Hurt Me”, w sposób który zrobił na nich duże wrażenie. I tak oto Sharleen Spiteri została wokalistką grupy Texas. Działają razem w zespole do dziś i jak twierdzą, tak dobrej chemii między nimi jeszcze nie było. Po tylu latach zbliżyli się do siebie bardzo, są szczęśliwi, pełni dobrej energii i to słychać w ich najnowszej piosence ,,After All”, która promuje składankowy album z największymi przebojami ,,The Very Best Of 1989 – 2023”.
Daylight
DAVID KUSHNER
video >>


To aktualnie najczęściej odtwarzana piosenka w Polsce w serwisie Spotify! „Daylight” osiągnęło nawet lepsze wyniki w premierowym weekendzie niż „Flowers” Miley Cyrus w swoim najlepszym weekendzie. Od 2017 roku tylko sześć polskich utworów na Spotify miało lepsze wyniki w weekend. David Kushner jest rekordzistą wśród artystów zagranicznych. Singiel z piosenką ,,Daylight” wyprodukowany został przez Roba Kirwana (producent słynnego hitu Hoziera „Take Me To Church”). Piosenka opiera się na biblijnych motywach, które jeszcze w dzieciństwie skłoniły Davida do rozmyślań. ,,Używając światła i ciemności staram się przekazać paradoksalne pragnienie czegoś, co jednocześnie jest dla nas szkodliwe. Podkreślają to słowa piosenki: „Oh I love it and I hate it at the same time, you and I drink the poison from the same vine”. Chciałbym robić rzeczy, które prowadzą do ciemności, ale chciałbym też otaczać się światłem. To moment zrozumienia zawiłości własnych pragnień”. David Kushner pochodzi z przedmieść Chicago. Obecnie mieszka w Los Angeles. Dał się poznać w zeszłym roku dzięki hitom „Miserable Man” i „Mr. Forgettable”. Obie piosenki znalazły się na jego debiutanckiej EP-ce „Footprints I Found”. Pełne emocji utwory natychmiast podbiły serca słuchaczy na całym świecie.
Wishing Well
Ilira
video >>


Piosenka ta opowiada o wytrwałości i sile, którą trzeba w sobie znaleźć, aby móc zmierzyć się z przeciwnościami losu. ,,Napisałam tę piosenkę w naprawdę trudnym momencie. Powtarzałam sobie wtedy, że muszę iść dalej. Przeprowadziłam się do Londynu z myślą, że spełnię swoje marzenia. W pewnym momencie moja bańka zaczęła pękać. Nie nadążała za moimi oczekiwaniami. Tęskniłam za rodziną, przyjaciółmi, domem, psem… Byłam zmęczona i naprawdę było mi ciężko, ale nie mogłam porzucić swojego marzenia. Napisałam tę piosenkę jako przypomnienie dla samej siebie, ale także dla wszystkich, którzy znajdują się w trudnej sytuacji – bez względu na wszystko, musicie pokonać przeszkody, które staną wam na drodze. Dacie radę” – mówi Ilira. Ilira Gashi urodziła się w Szwajcarii w rodzinie kosowskich Albańczyków. Ma 28 lat. Jej największym sukcesem na naszej liście była piosenka ,,Fading” nagrana z Alle Farben. 4 lata temu notowana była na piątym miejscu SliP’u.
Soundtrack
PAULINA PRZYBYSZ
video >>


Miesiąc temu premierę miał pierwszy utwór, zapowiadający album "Wracając" Pauliny Przybysz. Singiel o tym samym tytule co płyta nakreślił kierunek nadchodzącego albumu. Ale czy "Wracając" odzwierciedla ducha całego albumu? Okazuje się, że nie. Nowy singiel zatytułowany "Soundtrack", to już coś nieco innego. O ile pierwszy singiel był mocno refleksyjny, tak w nowości doznamy lo-fi'owego beatu i lekkości. Idealne tło, a więc i soundtrack dla nadchodzącego lata. Paulina tak mówi o tej piosence: Znacie to uczucie, kiedy nachodzą cię wybitnie mądre refleksje i myślisz sobie, ale jestem mądra/mądry, odpowiedź była pod nosem tylko ja patrzyłam ciągle na jego czubek. "Wow,teraz wiem jak żyć, zmienię to i tamto i będzie wspaniale." A potem przychodzi czas na ruchy i myślisz, czekaj, może to nie chodzi o zmienianie tylko o akceptację tego co jest- to też jest fajny pomysł. Tak czy siak będzie co ma być. I tak potakująco ruszasz głową patrząc raz w prawo raz w lewo i myślisz sobie, dobra, jadę przed siebie, grunt to się nie bać i być zawsze ciekawym co dalej. Ja latem wietrze swoją głowę bo zupełnie serio, szczególnie na mostach suszę włosy wiatrem i słucham głośno muzyki. Lato uwalnia beztroskę i szlajanie się w naturze i miejskiej dżungli, to takie wagary od powagi innych pór roku. Nad piosenką pracowałam z Olkiem Świerkotem, z którym praca i ogólne przebywanie też wywołuje jakąś lekkość bytu i zero spiny. Myślę, że słychać w piosence dużo uśmiechu.
Quiet Moves
KATIE MELUA
video >>


"Quiet Moves” to trzeci z singli zapowiadający najnowszy, dziewiąty studyjny albumu Katie Melua "Love & Money", który ukaże się 24 marca. Do napisania utworu "Quiet Moves” zainspirował ją widok tańczącego partnera. Błogi spokój, lekkość, próba oswojenia czasu i przestrzeni było tym, co wyznaczyło kierunek do zbudowania nastroju tej kompozycji, jak i całej płyty. Katie wyjaśnia: ‘’Przez lata pisałam piosenki w pocie czoła, poświęcając muzyce cały swój czas i energię, odbywało się to całkowicie kosztem wielu innych elementów życia. Styl pracy zawsze determinuje efekt końcowy płyty. Tym razem zrozumiałam, że jeśli chcę stworzyć album jasny, pełen słońca, uwieczniający intymną, pozytywną i relaksującą przestrzeń, którą poczuje słuchacz - muszę również sama nastroić się spokojem i pozytywną energią we własnym życiu. Nie było innej opcji by stworzyć tego rodzaju piosenki. Musiałam spróbować podejść inaczej do swojej pracy, i myślę, że to mi się udało. A przede wszystkim czerpałam z tego radość. Zanurzyłam się w atmosferę naszej relacji z moim partnerem, we wszystkie odcienie naszych pozytywnych chwil, szczęścia, otwartości i akceptacji - i z tego stworzyłam nastrój całej płyty i piosenek". W kwietniu Katie Melua przyjedzie na koncerty do Polski. 11 kwietnia zaśpiewa w Warszawie, 12 w Gdyni, 14 we Wrocławiu.
Co i tak nadejdzie
SKUBAS & DAWID TYSZKOWSKI
video >>


Piosenka "Co i tak nadejdzie" z gościnnym udziałem Dawida Tyszkowskiego zapowiada nowy album Skubasa o takim samym tytule. Utwór ten znalazł się także w filmie "Dzisiaj śpisz ze mną". Skubas tak mówi o tej piosence : ,,To refleksja o przemijaniu, o miłości i śmierci, nieuchronności pewnych zdarzeń. Tłem do tego utworu jest zupełnie spontaniczne spotkanie z Dawidem Tyszkowskim. Cieszy mnie, że pomimo różnicy prawie jednego pokolenia między nami, od razu znaleźliśmy wspólny język. Okazało się, że mamy podobną wrażliwość. Nie myślałem, że będzie mi dane porozmawiać z dwudziestolatkiem tak głęboko na temat przemijania i tego, co w życiu najważniejsze. Cieszę się, że młodzi ludzie potrafią tak rozmawiać jak Dawid. I tak śpiewać”. Dawid Tyszkowski odpowiada: ,,Współpraca ze Skubasem zawsze widniała na mojej liście muzycznych marzeń. Tym bardziej cieszy fakt, że udało nam się stworzyć bardzo udany duet. Nasz utwór pod tytułem "Co i tak nadejdzie" jest wspólną refleksją na temat przemijania i odnajdywania sensu istnienia. Zgodnie uznaliśmy, że pięknym remedium dla naszych rozterek jest miłość i właśnie o tym mówi refren piosenki”.
Miasto
ROXIE WĘGIEL
video >>


„Miasto" to drugi singiel zapowiadający drugi album studyjny Roksany Węgiel, którego premiera odbędzie się 31 marca. Roxie mówi o utworze: „Miasto dało mi swobodę, ale też przytłoczyło mnie swoimi dźwiękami. Jestem przyzwyczajona do mojej Jasielskiej ciszy, której zdarza mi się szukać między blokami. Metropolia zmienia perspektywę, szczególnie pełnoletniej dziewczynie. Czuję, że odnajduję się na nowo w innej konwencji, jest to dla mnie bardzo ekscytujące i budujące... A i mogłam się w końcu przyznać, że trochę jestem śpiochem (śmiech)". Roksana Węgiel jest współautorką utworu, nad tekstem i muzyką pracowała z teamem producenckim WOLF HOUSE (Jeremi Sikorski, Kevin Mglej, Andrzej Jaworski, Albert Markiewicz). „Miasto" jest drugą po „Cichych szeptach" zapowiedzią albumu „13+5". Oprócz popowych numerów, z którymi artystka jest najbardziej kojarzona, na krążku usłyszymy również gatunki takie jakie rap, alt-pop, drill-pop czy slap house. Praca nad albumem trwała ponad dwa lata, jednak najbardziej przełomowe były ostatnie miesiące 2022 roku. Płyta stanowi podróż do wnętrza artystki, poruszając tematykę miłości, życia w showbiznesie i wiary, a także jest jej rozliczeniem z pięcioma laty w branży. Na płycie ukrytych jest wiele symboli, a poszczególne utwory łączą się ze sobą w warstwie lirycznej. Tytuł „13+5" również nie jest przypadkowy. 13 to wiek, w którym Roksana na dobre zaistniała w branży muzycznej i pewnym krokiem po wygraniu Eurowizji Junior wkroczyła w świat showbiznesu. 13 jest to również ulubiona liczba artystki, jak i liczba piosenek na płycie. Z kolei 5 oznacza liczbę lat, która upłynęła od debiutu Roxie, co razem daje 18 – jej obecny wiek.
People
LIBIANCA
video >>


Wydany na początku grudnia singiel „People” znajduje się aktualnie w setce najpopularniejszych piosenek na świecie w serwisie Spotify. Piosenka przekroczyła już 68 milionów odtworzeń w tym serwisie. Zmysłowy głos 22-letniej piosenkarki i autorki tekstów idealnie współgra z hipnotyzującą, zabarwioną afrobeatem produkcją. Ballada opowiada o jej sposobach na przezwyciężenie lęku i depresji poprzez akceptację swoich słabości. Libianca opowiada o procesie tworzenia piosenki: „Miałam trudny tydzień wokół Święta Dziękczynienia, czułam się taka niewidoczna – nikt nie zauważył, co się dzieje. Pamiętam, jak myślałam wtedy, że muszę zachować spójność z tym, co udostępniam w social mediach. Nie mogłam utonąć w emocjach. Weszłam do studia, znalazłam odpowiedni rytm i nagrałam ten utwór”. Libianca dorastała między Kamerunem a Minnesotą. Dziś łączy wszystkie dźwięki swojego dzieciństwa i tworzy własne afro-popowe brzmienie, które zachwyca coraz więcej odbiorców.
Lost
LINKIN PARK
video >>


Na to czekali wszyscy fani Linkin Park. Ukazał się nowy singiel tego zespołu! ,,Lost” to niepublikowany wcześniej utwór zaśpiewany oczywiście przez niezapomnianego Chestera Benningtona. To jednocześnie zapowiedź rocznicowej edycji albumu "Meteora" z roku 2003. Na potrzeby tego właśnie albumu powstała oryginalnie piosenka ,,Lost". Mike Shinoda zdradził, że na nowej wersji płyty ,,Meteora”, która trafi do regularnej sprzedaży, znajdzie się więcej niepublikowanych wcześniej kompozycji zespołu, m.in. niewydane wcześniej wersje demo utworów i inne muzyczne rarytasy. Wersja cyfrowa będzie wzbogacona o dwa pełnometrażowe albumy koncertowe – jeden nagrany w Teksasie, a drugi w Nottingham – oraz zestaw 14 „zaginionych demówek” - niewydanych dotąd utworów z wokalem Chestera Benningtona.
1234567