Szczecińska Lista Przebojów
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczecińska Lista Przebojów » ARCHIWUM » SZYMON NADAJE
Na rynku muzyki popularnej mamy całą masę śpiewających dziewczyn z gitarą i całą masę śpiewających pianistek. A czy przebiła się do świadomości tłumów jakaś solistka grająca na wiolonczeli? Nie przypominam sobie. Szwedka Linnea Olsson chce to zmienić. Komponuje chwytliwe piosenki i stara się przekonać ludzi, że instrument, którego używa nie należy jedynie do świata muzyki klasycznej. Zanim Olsson zaczęła występować solo, grała przez kilka lat w zespole swojej koleżanki Ane Brun. To właśnie Brun ośmieliła ją do pisania własnego repertuaru, a kiedy pod koniec zeszłego roku zachorowała, mając już zabukowaną "Back To Front Tour" z Peterem Gabrielem, poleciła Mistrzowi jako swoją zastępczynię właśnie Lineę Olsson. I tak oto młoda, nieznana wiolonczelistka stanęła na jednej scenie (w towarzystwie Jennie Abrahamson) obok takich sław jak David Rhodes, Manu Katche i Tony Levin... No cóż... nie ma to jak znaleźć się w odpowiednim miejscu we właściwym czasie!
Dziewczyna nabrała wiatru w żagle i ruszyła w trasę po UK i Irlandii. Rozpoczęła od klubu "Workman's Club" w Dublinie. Prezentuje piosenki z debiutanckiej płyty "Ah!". Posiłkuje się tez kilkoma zacnymi kowerami, ale o tym za chwilę. Po cichutkim "zainstalowaniu się" na scenie zaczęła grać instrumentalny "The Ocean". Najbardziej chłodny, można powiedzieć skandynawski moment całego występu. Potem już było "cieplej" i bardziej melodyjnie :) Kiedy zainteresowana publiczność podeszła bliżej wtedy zagrała "Giddy Up" oraz świetny utwór tytułowy. Większość piosenek wykonuje w podobny sposób. Najpierw nagrywa podkład, który odtwarzany jest przez 'loop station', uruchamiany nogą. Potem na ten szkielet nakłada linię melodyczną i śpiewa. Dźwięki zaczynają się nakładać na siebie i wrażenie słuchowe jest takie, jakby na scenie była nie jedna, a trzy panny Olsson. Obecnie jest to bardzo popularny zabieg wykorzystywany przez wielu solistów na scenie.
Tych samych magicznych skrzynek używała Liza Flume, która wystąpiła przed Linneą Olsson. Efekt podkładu perkusyjnego uzyskiwała dzięki uderzeniom w pudło instrumentu. Tak jak na przykład podczas "Unfinished Sympathy" z repertuaru Massive Attack. Kiedy zapowiedziała, że to zagra, to przestraszyłem się, że będzie kicha ale wyszło całkiem fajnie, transowo, wciągająco... Potem zaskakujący wybór - "Sex Object" z repertuaru Kraftwerk, też całkiem nieźle przełożyła na własny sposób. Dobre wrażenie zrobiły na mnie dwa nowe utwory, jakie zaprezentowała. Pierwszy "What The Hell" - szybki, żywy ze świetną melodią (tytuł dopiero roboczy jak zapewniła Olsson), drugi dedykowany rodzinie "I Am Younger" z prostym i wzruszającym tekstem. Niestety, nie mogłem zostać na bisach. Nie zdążyłem usłyszeć hiciorka promującego płytę, czyli "Dinosaur" (do którego, tak na marginesie, nakręcili badziewny i irytujący teledysk) oraz ostatniego koweru, którym zakończyła występ, czyli przepięknego bjorkowego "Unravel".
 

Zobacz także

2014-07-08, godz. 11:48 SZYMON JASTRZĘBSKI Relacja z koncertu BOKKA Klub 13 Muz, Szczecin 22 marca 2014 Dobra reklama produktu to podstawa. Im więcej szumu wokół czegoś, tym bardziej to coś (choćby przez chwilkę)… » więcej 2014-06-05, godz. 09:01 SZYMON JASTRZĘBSKI Relacja z koncertu NENEH CHERRY The Twisted Pepper, Dublin 28 lutego 2014 "To the fickle let it drop We have the power to sustain, Like the motor needs the food To bring more power… » więcej 2014-02-18, godz. 07:51 SZYMON JASTRZĘBSKI Relacja z koncertu SIGUR RÓS O2 Arena, Dublin 17 listopada 2013 O czym śpiewa ten facet z zespołu Sigur Rós!? Pewnie nikomu z czytających teraz te słowa, nigdy nie przyszło… » więcej 2014-01-12, godz. 20:54 DEPECHE MODE Delta Machine Tour O2 Arena, Dublin, 9 listopada 2013 roku Dziesiątego grudnia 2009 roku miałem zobaczyć i usłyszeć Depeche Mode w dublińskiej hali O2. Niestety, okazało się, że tego samego dnia zagra w tym mieście… » więcej 2013-10-21, godz. 11:24 The Strypes, Bat For Lashes, Blur Irish Museum of Modern Art Royal Hospital Kilmainham Dublin, 01.08.2013 Zacznę od "rozgrzewaczy". Wielkie dzięki dla organizatorów, że dorzucili grupę The Strypes, bo już od kilku miesięcy miałem ochotę zobaczyć ich na scenie… » więcej 2013-09-24, godz. 09:44 BRIAN MAY AND KERRY ELLIS Olympia Theatre, Dublin, 30 czerwca 2013 - Powiedz mi jeszcze, czy Queen istnieje? - Nie. Nie sądzę, by można powiedzieć, że Queen istnieje. Odpowiedź na twoje pytanie brzmi - nie. Taką odpowiedź… » więcej 2013-06-12, godz. 07:49 ALICIA KEYS Set The World On Fire Tour Dublin, O2 Arena, 22.05.2013 Na wielkim ekranie zasłaniającym scenę, pędzi kamera ponad dachami Nowego Jorku. Nagle zatrzymuje się, a w jednym z okien budynku pojawia się postać Alicii… » więcej 2013-04-30, godz. 12:38 RACHEL ZEFFIRA Unitarian Church, Dublin, 14 kwietnia 2013 Cat's Eyes zadebiutowali na scenie w grudniu 2010 roku. Choć określenie "na scenie" nie jest chyba na miejscu, biorąc pod uwagę, że ów występ miał… » więcej 2012-12-19, godz. 07:37 JESSIE WARE The Sugar Club, Dublin, 5 listopada 2012 "Ale świetne miejsce! Wygląda jak z filmu Davida Lyncha"... Jessie Ware rozpoczęła swoją pierwszą trasę koncertową w dublińskim Sugar Clubie. Powyższe… » więcej 2012-11-18, godz. 00:37 DEAD CAN DANCE Bord Gais Energy Theatre, Dublin, 28 października 2012 Kolejna dziura w moich koncertowych marzeniach została załatana. Zobaczyłem występ zespołu Dead Can Dance! Zespołu, który dla wielu Polaków jest wyjątkowy… » więcej
12345