Szczecińska Lista Przebojów
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczecińska Lista Przebojów » ARCHIWUM » SZYMON NADAJE

Na wielkim ekranie zasłaniającym scenę, pędzi kamera ponad dachami Nowego Jorku. Nagle zatrzymuje się, a w jednym z okien budynku pojawia się postać Alicii Keys, która intonuje refren "Empire State Of Mind". Najpierw zdziwienie: jak to, ta piosenka na samym początku!? Ale po chwili wszystko się wyjaśnia, było to jedynie "Intro". Wielki ekran podnosi się do góry, a my już upajamy się rozpoczynającym koncert utworem "Karma" :)

Don't be surprised, It's just the brand new kind of me"...
Minęły dokładnie trzy lata (prawie co do dnia) od jej ostatniej wizyty w Irlandii. Wtedy nosiła już pod sercem swój największy skarb (trzeci lub czwarty miesiąc niewidocznej jeszcze ciąży). Obecnie skarb ma już prawie trzy latka i to dzięki niemu, czy raczej dla niego powstała jedna z najpiękniejszych piosenek, jakie wyszły spod pióra Alicii Keys... Miałem szczęście, że piosenka trafiła na setlistę dublińskiego koncertu :) "Mamusiu, zaśpiewaj króla! Mój syn uwielbia tę piosenkę..." po krótkiej zapowiedzi zagrała najlepszą piosenkę z ostatniego albumu, czyli "Not Even The King":
"...Wszystkie konie króla i wszyscy ludzie króla
Przybyli zapłacić za to, co mamy
Oferowali koronę, oferowali tron
Ale ja już mam wszystko, czego chcę
Wszystkie konie króla i wszyscy ludzie króla
Przybyli w pochodzie
Oferowali świat, by mieć to, co my
Ale znalazłam świat w tobie
Znalazłam świat w tobie.

Więc, kochanie, posłuchaj
Twoje ramiona wokół mnie warte więcej niż królestwo
Tak, uwierz, że
Zaufanie, które czujemy, królowie nigdy tego nie czuli
Tak, to jest piosenka, którą śpiewamy
Nie potrzebujemy niczego innego
Oni nie mogą sobie na to pozwolić
To jest bezcenne
Nie mogą sobie pozwolić na to, co my mamy
Nawet sam król".

Życzę wszystkim widzom, żeby na setliście polskiego występu też znalazł się ten utwór, bo usłyszeć go na żywo... THIS IS PRICELESS!!! :) Ja wciąż mam nadzieję, że ta przepiękna kompozycja zostanie wydana na singlu promocyjnym i zostanie do niej nakręcony równie cudny teledysk.
"Don't be mad, It's just a brand new kind of me"...
Za sprawą macierzyństwa z pewnością przewartosciowały się pewne sprawy w życiu Alicii. Szkoda jedynie, że zmieniła fryzurę. Zniknęła burza czarnych loków, która wyśmienicie do niej pasowała (teledysk do "No One"!!!). Teraz przypomina Whitney Houston z teledysku "It''s Not Right, But It's OK"...
Koncerty Keys nie mają nic wspólnego ze słowem 'show'. Alicia to nie Rihanna, Madonna czy Beyonce. Tu nie ma przebieranek co dwie piosenki, fruwania pięć metrów nad sceną, biegania z atrapą karabinu maszynowego, wybuchów fajerwerków i śnieżycy konfetti. Przecież fortepianu wyjeżdżającego spod sceny, czy kilku tancerzy nie można nazwać ekstrawagancją! Żadnych skomplikowanych układów tanecznych, sama Keys bujała czasami rytmicznie biodrami, to wszystko! Nie ma też żadnych skandali wokół jej życia prywatnego. I za to właśnie, oprócz wielkiego talentu kompozytorskiego, uwielbiam ją najbardziej. Bo dziś jest przecież milionerką, mogłaby ścigać się w ekstrawagancjach scenicznych z wymienionymi wyżej paniami, a jednak u niej nie ma przerostu formy nad treścią. Najważniejsza jest muzyka, głos... i duch legendarnej Motown Records unoszący się nieustannie nad tymi piosenkami. Pomimo, że artystka balansuje między muzyką pop i soul, ja wciąż słyszę tu więcej Steviego Wondera niż na przykład... Jessie J czy Pink. Trzy lata temu zaśpiewała "Put It In A Love Song" i zdecydowanie to do niej nie pasowało. Za to na koncert Beyonce pasuje jak ulał!
Wydaje mi się, że hala O2 jest dla niej za duża, że koncert Alicii Keys wyśmienicie sprawdziłby się w mniejszych salach koncertowych, z samymi muzykami na scenie plus chórek. Pal licho z tymi wijącymi się tancerzami... Podobało mi się jak rozwiązano sprawę z dwoma telebimami. Otóż umieszczono je w obrębie sceny, a nie po bokach. Dzięki temu można było obserwować co się dzieje na scenie i kątem oka podglądać zbliżenia. Świetna sprawa!

Koncert zakończył się utworem "Girl On Fire". Podobno Polacy szykują w Poznaniu kolejną "niespodziankę" - podczas tej piosenki wszyscy mają podnieść w górę nadmuchane czerwone baloniki. Oryginalnością nie grzeszą, bo podobnych akcji ostatnio u nas na pęczki, ale ludzi ma być dwa razy więcej niż było w dublińskiej hali O2. Pewnie wrażenie będzie fajne. Artystka z pewnością się ucieszy :) Na bis usłyszeliśmy tylko jedno nagranie - za to wyjątkowe "Empire State Of Mind part. 2". I tylko na ten jeden utwór piosenkarka zamieniła spodnie i bluzkę na długą czarną sukienkę.
tekst: Szymon Jastrzębski
zdjęcia: Marta Jankowska

SETLISTA:
Streets Of NY/Empire (Intro)
Karma
You Don't Know My Name
Tears Always Win
Listen to Your Heart
Like You'll Never See Me Again
A Woman's Worth
Diary
Un-Thinkable (I'm Ready)
Try Sleeping with a Broken Heart
Fallin'
I'll Be There for You/You're All I Need to Get By (wykonane przez duet z chórku)
When It's All Over
Unbreakable
Doesn't Mean Anything
Murder She Wrote (Chaka Demus & Pliers cover)
Brand New Me
Not Even the King
If I Ain't Got You
No One
New Day
Girl on Fire

BIS:
Empire State of Mind, Part II: Broken Down
Hallelujah (Outro)
 

Zobacz także

2014-07-08, godz. 11:48 SZYMON JASTRZĘBSKI Relacja z koncertu BOKKA Klub 13 Muz, Szczecin 22 marca 2014 Dobra reklama produktu to podstawa. Im więcej szumu wokół czegoś, tym bardziej to coś (choćby przez chwilkę)… » więcej 2014-06-05, godz. 09:01 SZYMON JASTRZĘBSKI Relacja z koncertu NENEH CHERRY The Twisted Pepper, Dublin 28 lutego 2014 "To the fickle let it drop We have the power to sustain, Like the motor needs the food To bring more power… » więcej 2014-02-18, godz. 07:51 SZYMON JASTRZĘBSKI Relacja z koncertu SIGUR RÓS O2 Arena, Dublin 17 listopada 2013 O czym śpiewa ten facet z zespołu Sigur Rós!? Pewnie nikomu z czytających teraz te słowa, nigdy nie przyszło… » więcej 2014-01-12, godz. 20:54 DEPECHE MODE Delta Machine Tour O2 Arena, Dublin, 9 listopada 2013 roku Dziesiątego grudnia 2009 roku miałem zobaczyć i usłyszeć Depeche Mode w dublińskiej hali O2. Niestety, okazało się, że tego samego dnia zagra w tym mieście… » więcej 2013-10-21, godz. 11:24 The Strypes, Bat For Lashes, Blur Irish Museum of Modern Art Royal Hospital Kilmainham Dublin, 01.08.2013 Zacznę od "rozgrzewaczy". Wielkie dzięki dla organizatorów, że dorzucili grupę The Strypes, bo już od kilku miesięcy miałem ochotę zobaczyć ich na scenie… » więcej 2013-09-24, godz. 09:44 BRIAN MAY AND KERRY ELLIS Olympia Theatre, Dublin, 30 czerwca 2013 - Powiedz mi jeszcze, czy Queen istnieje? - Nie. Nie sądzę, by można powiedzieć, że Queen istnieje. Odpowiedź na twoje pytanie brzmi - nie. Taką odpowiedź… » więcej 2013-04-30, godz. 12:38 RACHEL ZEFFIRA Unitarian Church, Dublin, 14 kwietnia 2013 Cat's Eyes zadebiutowali na scenie w grudniu 2010 roku. Choć określenie "na scenie" nie jest chyba na miejscu, biorąc pod uwagę, że ów występ miał… » więcej 2013-03-21, godz. 10:38 LIZA FLUME, LINNEA OLSSON Workman's Club, Dublin, 2 marca 2013 Na rynku muzyki popularnej mamy całą masę śpiewających dziewczyn z gitarą i całą masę śpiewających pianistek. A czy przebiła się do świadomości… » więcej 2012-12-19, godz. 07:37 JESSIE WARE The Sugar Club, Dublin, 5 listopada 2012 "Ale świetne miejsce! Wygląda jak z filmu Davida Lyncha"... Jessie Ware rozpoczęła swoją pierwszą trasę koncertową w dublińskim Sugar Clubie. Powyższe… » więcej 2012-11-18, godz. 00:37 DEAD CAN DANCE Bord Gais Energy Theatre, Dublin, 28 października 2012 Kolejna dziura w moich koncertowych marzeniach została załatana. Zobaczyłem występ zespołu Dead Can Dance! Zespołu, który dla wielu Polaków jest wyjątkowy… » więcej
12345