Studio S-1
Radio SzczecinRadio Szczecin » Studio S-1

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Król Stanisław August Poniatowski stracił Rzeczpospolitą - mówił podczas debaty Radia Szczecin o Konstytucji 3 Maja profesor Wojciech Roszkowski.
Gdyby król bronił zapisów Konstytucji, Rzeczpospolita mogłaby trwać, natomiast poparcie Konfederacji Targowickiej, czyli grupy posłów domagającej się interwencji Rosji zakończyło się trzecim rozbiorem Rzeczpospolitej - tłumaczył historyk.

"Targowica" w porozumieniu z cesarzową Rosji Katarzyną II uznała bowiem Konstytucję 3 Maja za ustawę ograniczającą wolności, ponieważ ta znosiła liberum veto. - Ta historia, to lekcja jak ważne jest poprawne rozumienie pojęć tworzących państwo i jego ustrój - mówił profesor Wojciech Roszkowski. - Musimy zdawać sobie sprawę, że wolność trzeba rozumieć w pełni. Wolność to nie jest tylko to, że każdy może robić co chce. Tak, jak złotą wolność szlachecką rozumiała część zanarchizowanej szlachty. Wolność nie jest dobrem samym w sobie. Bez odpowiedzialności, wolność nie ma sensu. Wolność bez odpowiedzialności prowadzi do anarchii i tego, co ostatecznie się stało, czyli do trzeciego rozbioru.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja była wyrazem wspólnego systemu wartości, który cechuje Polskę do dziś - mówił sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bartłomiej Sochański. - Pierwszymi słowami Konstytucji były "W Imię Boga, Ojca Wszechmogącego...". Zresztą religia rzymskokatolicka była w Konstytucji uregulowana, jej pozycja, jej rola, czyli pewien system wartości aksjologicznej, poczucie tego, że musimy coś zrobić razem, niezależnie od dzielących nas różnic. To było jakimś spoiwem przez następne lata. Czyli my możemy znaleźć między sobą jakąś wspólnotę, wspólnotę myśli, interesów, wartości.

Konstytucja 3 Maja była wzorem dla kolejnych naszych Konstytucji - wyłączając te z PRL-u z 1952 roku - mówił dr Maciej Maciejowski, historyk, nauczyciel z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. - Konstytucja PRL-owska była w zasadzie zaprzeczeniem w dużej mierze tych poprzednich konstytucji. Ona zrywała z trójpodziałem władzy. Jak to ktoś napisał, status Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej był ważniejszym aktem z punktu widzenia rzeczywistości niż konstytucja PRL-owska.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, drugą na świecie. Sejm uchwalił ją 230 lat temu.
- Ta historia, to lekcja jak ważne jest poprawne rozumienie pojęć tworzących państwo i jego ustrój - mówił profesor Wojciech Roszkowski.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja była wyrazem wspólnego systemu wartości, który cechuje Polskę do dziś - mówił sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bartłomiej Sochański.
Konstytucja 3 Maja była wzorem dla kolejnych naszych Konstytucji - wyłączając te z PRL-u z 1952 roku - mówił dr Maciej Maciejowski, historyk, nauczyciel z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Zobacz także

2021-09-29, godz. 23:43 Zespół 3ma wystąpił na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Tak rozpoczynamy kolejny sezon minikoncertów w 'Schodach do nieba'. » więcej 2021-09-28, godz. 21:49 3ma-my się po wakacjach! [WIDEO, ZDJĘCIA] Cykl [3x1] powraca po dwumiesięcznej przerwie. » więcej 2021-09-02, godz. 08:34 Dlaczego wybuchła II Wojna Światowa? Dyskusja w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Polska w 1939 roku blokowała plany zarówno kanclerza Niemiec Hitlera, jak i przywódcy sowieckiego Stalina - tak o przyczynach wybuchu II Wojny Światowej mówił w naszym studiu profesor Bogdan Musiał. » więcej 2021-07-16, godz. 07:37 Szczeciński politolog o patentach na długowiecznych prezydentów [ZDJĘCIA] Premiera książki „Wieczni prezydenci. Dwa przypadki trójmiejskie” szczecińskiego politologa Macieja Drzonka współpracującego z naszą rozgłośnią, odbyła się w czwartek wieczorem w Studiu Koncertowym Radia Szczecin. » więcej 2021-07-03, godz. 16:25 Trzech laureatów nagrody im. ks. Domańskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów nagrody imienia księdza Bolesława Domańskiego. W tym roku statuetki trafiły do historyka i szczecińskiego antykwariusza dr. Wojciecha Lizaka, weterana Armii Krajowej Zbigniewa Hasa i księdza Piotra Grabowskiego… » więcej 2021-06-30, godz. 23:49 Dildo Baggins wystąpił na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Usłyszeliśmy trzy utwory z jego debiutanckiej płyty. » więcej 2021-06-29, godz. 20:12 Zapraszamy na kolejny minikoncert... [WIDEO, ZDJĘCIA] To będzie muzyka 'dla wszystkich dziewczyn nie dla wszystkich chłopców'. » więcej 2021-05-26, godz. 23:53 Zespół ETA zagrał na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Premiera odbyła się w audycji 'Schody do nieba'. » więcej 2021-05-25, godz. 19:32 Zapraszamy na drugą dawkę... [WIDEO, ZDJĘCIA] Preparatu o nazwie ETA. » więcej 2021-05-24, godz. 21:59 "Na ubitej ziemi. Od buntu polskiej wsi do Solidarności". Debata w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] 'Na ubitej ziemi. Od buntu polskiej wsi do Solidarności' - pod takim hasłem odbyła się w Radiu Szczecin debata zorganizowana z okazji 40. rocznicy rejestracji Niezależnego Związku Zawodowego 'Solidarność' Rolników Indywidualnych. » więcej
45678910