Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Uchwała została przyjęta podczas uroczystego zgromadzenia parlamentarzystów Polski i Litwy. źródło: https://twitter.com/PolskiSenat
Uchwała została przyjęta podczas uroczystego zgromadzenia parlamentarzystów Polski i Litwy. źródło: https://twitter.com/PolskiSenat
Parlamenty Polski i Litwy podjęły uchwałę w sprawie uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i zaręczenia wzajemnego obojga narodów. Jej treść odczytał marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.
Podkreślono w niej, że akt z 1791 roku miał wyjątkowe znaczenie dla obu narodów. Stwierdzono, że poprzez podjęcie uchwały parlamentarzyści obu państw oddają hołd dziedzictwu nowożytnego konstytucjonalizmu.

Wyrażają też przekonanie, że idee przyświecające uchwaleniu Konstytucji 3 Maja i zaręczenia wzajemnego stały się podstawą politycznej tożsamości obywateli krajów, które są spadkobiercami Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Uchwała została przyjęta podczas uroczystego zgromadzenia parlamentarzystów Polski i Litwy. Wystąpienia okolicznościowe wygłosili prezydenci obu państw - Andrzej Duda i Gitanas Nauseda.

Prezydent Polski powiedział, że uchwalenie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji było dowodem, że Rzeczpospolita jest w pełni sił i jest gotowa żyć i rozwijać się zgodnie z rytmem nowoczesności. Andrzej Duda podziękował "braciom Litwinom" za historyczną drogę, którą nasze narodowy przebyły ramię w ramię.

Prezydent Litwy podkreślił, że burzliwa historia Polski i Litwy obfitowała w trudne momenty, ale jest jednocześnie historią walki o wspólne wartości i o wolność. Dodał, że niezłomność obu narodów przyniosła im sukces w postaci niepodległości i niezawisłości.
Treść uchwały odczytał marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty