Studio S-1
Radio SzczecinRadio Szczecin » Studio S-1

Stan wojenny w Polsce. Fot. www.wikipedia.org / J. Żołnierkiewicz
Stan wojenny w Polsce. Fot. www.wikipedia.org / J. Żołnierkiewicz
40 lat temu - 13 grudnia 1981 roku komunistyczny reżim pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadził w Polsce stan wojenny.
Jak mówi dr hab. Sebastian Ligarski, naczelnik oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie, stan wojenny był czymś wyjątkowym na skalę krajów bloku wschodniego. Życie w wyniku stanu wojennego w Polsce straciło ponad 100 osób. Okres ten był druzgocącym wydarzeniem dla milionów Polaków, którzy stracili nadzieję na normalne życie.

- Chcemy również opowiedzieć o tych, którzy emigrowali z Polski. Historycy zupełnie nie mają problemu z tym, żeby powiedzieć, że to jest absolutnie dekada stracona dla Polaków, którą bardzo trudno było odbudować. Do dziś jest trudno odbudować. Trzeba o tym mówić bardzo mocno, że generał Jaruzelski tak naprawdę stracił dla Polski 10 lat z historii kraju - powiedział dr hab. Ligarski.

Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z Wojewodą Zachodniopomorskim oraz Polskim Radiem Szczecin organizuje debatę poświęconą tamtym wydarzeniom - pod hasłem "Pamięć i Edukacja. Dziwny stan". Spotkanie odbędzie się w sobotę o godz 17.45 w studiu S1 Polskiego Radia Szczecin.

O godzinie 19:00, w studio S-1 Polskiego Radia Szczecin odbędzie się premierowy koncert najnowszej płyty zespołu Fabryka "Dziwny Stan".

Transmisja obu wydarzeń na radioszczecin.pl.

Każdy uczestnik debaty i koncertu otrzyma płytę. Przed budynkiem Polskiego Radia Szczecin. 11 grudnia 2021 r. w godz 15:00-21:00 będzie miała miejsce inscenizacja wprowadzenia stanu wojennego, zorganizowana przez grupę rekonstrukcyjną Rega. Podczas inscenizacji użyte zostaną autentyczne artefakty z czasu stanu wojennego m.in. polewaczka, nysa, czy BTR, z zasobu kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego. Podczas inscenizacji będzie można zostać zarówno "wylegitymowanym", jak i otrzymać materiały edukacyjne stylizowane na "Wiadomości Szczecińskie" o stanie wojennym.
Jak mówi dr hab. Sebastian Ligarski, naczelnik oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie, stan wojenny był czymś wyjątkowym na skalę krajów bloku wschodniego.

Zobacz także

3456789