Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni
Goście Pożytecznych - Krajowe Towarzystwo Autyzmu w Szczecinie
Goście Pożytecznych - Krajowe Towarzystwo Autyzmu w Szczecinie
Krajowe Towarzystwo Autyzmu w Szczecinie
Stowarzyszenie Wiosna
Fundacja Mam Dom
- Na rzecz Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Szczecinie 16 stycznia 2023 roku zorganizowany zostanie charytatywny koncert pod hasłem "We love blue". Dzisiaj rozmowa o idei tego przedsięwzięcia.
- Stowarzyszenie Wiosna znane jest z akcji Szlachetna Paczka jak również z inicjatywy skierowanej do młodzieży szkolnej zwanej Akademią Przyszłości. Stowarzyszenie opublikowało raport dotyczący biedy w Polsce - Tam gdzie zaczyna się bieda. W ub. roku poniżej minimum egzystencji, czyli w skrajnym ubóstwie, żyło w Polsce 1,6 mln osób w tym 333 tysięcy dzieci i 246 tysięcy seniorów. W tym roku dotknęła nas inflacja, skutki wojny w Ukrainie i wykluczenie energetyczne. Dzisiaj rozmawiać będę o tym raporcie i akcji Szlachetna paczka, która jest m.in odpowiedzią na panującą biedę.
- Fundacja Mam Dom rozpoczęła realizację projektu skierowanego do wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych, na zmówienie samorządu z Małopolski. Tytuł projektu "KoMIX życiowy". Specjaliści związani z organizacją opowiedzą o kartach przygotowanych w ramach tego projektu, które ułatwią pracę terapeutom pomagającym młodym ludziom, podopiecznym wspomnianych placówek.
Fundacja Siepomaga - Wiktoria Kamińska z Łobza z mamą
Fundacja Siepomaga - Wiktoria Kamińska z Łobza z mamą
Charytatywne misie Fundacji Św. Mikołaja
Charytatywne misie Fundacji Św. Mikołaja
Instruktorzy z Harcerskiego Kregu Seniorów -Dęby, działającego przy Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP i harcerze ze Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów
Instruktorzy z Harcerskiego Kregu Seniorów -Dęby, działającego przy Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP i harcerze ze Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów
Fundacja Siepomaga - zbiórka dla Wiktorii Kamińskiej z Łobza
Zachodniopomorska Chorągiew ZHP i Stowarzyszenie Szare Szeregi
Fundacja Św. Mikołaja - Izabela Stawicka
Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK w Szczecinie
Dzisiaj w naszej audycji kilka różnych tematów o których rozmawiać będę z przedstawicielami PCK, ZHP, Fundacji Św. Mikołaja, spróbujemy namówić do pomagania. Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK w Szczecinie w dniach 22.11 - 26.11 jak co roku zwracał uwagę podczas Dni Honorowego Krwiodawstwa na znaczenie dzielenia się cząstką siebie, w tym wypadku krwią. To PCK tworzył w przedwojennej Polsce, a po 1945 roku na Pomorzu stacje krwiodawstwa. Jak dzisiaj wygląda praca tej organizacji w tym obszarze, o tym rozmawiać będę z działaczami PCK.
Fundacja Św. Mikołaja rozpoczyna ciekawą i potrzebną akcję. Tym razem pluszowe, charytatywne misie pomogą dzieciom z Ukrainy. W dniu 25 listopada przypadał Światowy Dzień Pluszowego Misia, jednej z ulubionych zabawek najmłodszych, która symbolizuje ciepło i opiekuńczość. Ta niepozorna maskotka może także skutecznie pomagać dzieciom w potrzebie. Więcej na ten temat w rozmowie z Izą Stawicką, przedstawicielką Fundacji.
Dzisiaj w Pożytecznych porozmawiamy również o historii. Szczeciński Oddział Szarych Szeregów obchodzi w tym roku swoje XXX-lecie, z tej okazji spotkałam się z instruktorami z Harcerskiego Kręgu Seniorów „Dęby” działającego przy Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP i harcerzami wywodzącymi się z Szarych Szeregów.
Joanna Rysz, Angelika Muchowska i Tamara Olszewska - Watracz
Joanna Rysz, Angelika Muchowska i Tamara Olszewska - Watracz
Zachodniopomorskie TPD
Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
Dzisiaj w magazynie wraz Zachodniopomorskim Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie zachęcimy słuchaczy do wsparcia remontu nowej siedziby tej organizacji. Dlaczego istnieje taka potrzeba - o tym dowiedzą się państwo słuchając wypowiedzi gościa Pożytecznych - Kingi Krzywickiej. Nasze studio odwiedzą specjaliści Zachodniopomorskiego TPD. Organizacja jest partnerem kampanii organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie pn. Biała Wstążka. Hasło tej kampanii Za mało doskonali. W związku z tym wydarzeniem TPD przygotowało dwa bezpłatne spotkania szkoleniowo-warsztatowe, a w studiu Joanna Rysz, Angelika Muchowska i Tamara Olszewska - Watracz opowiedzą o najczęstszych problemach tpd-owskich rodzin. Na zakończenie rozmowa z psychologiem Aleksandrą Sikorską, doradcą ds. rodzinnej opieki zastępczej w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce. Organizacja prowadzi Kampanię SOS Wiosek Dziecięcych pod hasłem Pierwsze święta z dala od strachu i przemocy. Z obserwacji ekspertów Stowarzyszenia wynika, że liczba polskich dzieci zgłaszanych do pieczy zastępczej w trybie zabezpieczenia stale rośnie. - W 2022 roku otrzymali 447 zgłoszeń o przyjęcie dzieci. Warto posłuchać.
Goście Pożytecznych -Koło Pomocy Dzieciom z Gośćcem Przewlekle Postępującym działające w ramach TPD
Goście Pożytecznych -Koło Pomocy Dzieciom z Gośćcem Przewlekle Postępującym działające w ramach TPD
Zachodniopomorskie TPD
Antonina Grządkowska Fundacja Św. Mikołaja
Fundacja Promocja Zdrowia - Ośrodek Koniczynka
Dzisiaj w magazynie opowiemy m.in o 40-leciu Koła Pomocy Dzieciom z Gośćcem Przewlekle Postępującym działającego w ramach TPD, poza tym podsumujemy roczny program Fundacji Św. Mikołaja, którego celem była pomoc dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi. Odwiedzimy także Ośrodek Koniczynka - Fundacji Promocja Zdrowia gdzie trwają ostatnie prace przy tworzeniu Ośrodka Wsparcia i Terapii dla Osób Niepełnosprawnych. Na czym będzie polegała jego praca dowiemy się z przeprowadzonej tam rozmowy.
żródło fb Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa "Młyn-Papiernia"
żródło fb Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa "Młyn-Papiernia"
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Małgorzatą Cykalewicz i Alicją Tymbarską
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecnej z Katarzyną Michałek
Od 40 lat grupa pasjonatów tworzy wspólną przestrzeń w Barlinku. Od 1994 roku działają jako Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa "Młyn-Papiernia" Małgorzata Cykalewicz i Alicja Tymbarska.
Co udało im się stworzyć przez te cztery dekady, kogo zaangażowali w swoje projekty? O tym w magazynie Pożyteczni opowiadały: Małgorzata Cykalewicz i Alicja Tymbarska.

Godzina dla Szczecina i Twojej miejscowości to akcja społeczna, w której każdy może zrobić coś dobrego, pożytecznego, przydatnego dla miasta, miasteczka, wsi i dla mieszkańców. Kto i co wymyślił w tym roku? O tym w Pożytecznych mówiła Katarzyna Michałek z Regionalnego Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Polites w Szczecinie.
TPD
TPD
Posłuchaj rozmowy Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
mówi Grzegorz Marciniak inicjator projektu "W Ślad bez Światła"
W magazynie Pożyteczni rozmawialiśmy o pomaganiu w różnych obszarach życia. Zachodniopomorski Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej postanowił wesprzeć finansowo Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Szczecinie.
Odwiedziliśmy także Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Policach.
Byliśmy także w placówce wsparcia dziennego TPD przy ul Pocztowej, mówiliśmy również o wsparciu dzieci i młodzieży z ADHD.
W magazynie także zaproszenia na wyjątkowe wydarzenie. To projekt jakiego jeszcze w Szczecinie nie było. Pomysłodawcą i inicjatorem jest kompozytor i performer Grzegorz Marciniak, a współorganizatorem Polski Związek Niewidomych w Szczecinie.
Punkt socjalny PCK w Szczecinie przygotował paczki dla potrzebujących
Punkt socjalny PCK w Szczecinie przygotował paczki dla potrzebujących
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Policach
Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni - konferncja "SMA to nie tylko dzieci" - mówi dr n. med.Anna Łusakowska Klinika Neurologii UCK, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK w Szczecinie
Dzisiaj odwiedzimy Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Policach. Porozmawiamy o nowych projektach realizowanych przez tę organizację. Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni zorganizowała wczoraj konferencję pod hasłem "SMA to nie tylko dzieci" podczas, której przedstawiono nowe programy lekowe, jak również poruszono problemy związane z opieką i rehabilitacją osób chorujących na SMA. Na zakończenie jeszcze jedna wizyta, tym razem w siedzibie PCK w Szczecinie. Organizacja oferuje pomoc dla osób potrzebujących w tym i Polaków i uchodźców ukraińskich. Oczywiście pomoc jest tak duża jak ofiarni są darczyńcy. Hasło PCK - Pomóż nam pomagać - jest teraz bardzo aktualne.
Goście Pożytecznych - Stowarzyszenie Polites
Goście Pożytecznych - Stowarzyszenie Polites
Stowarzyszenie Polites
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce
Wraz ze Stowarzyszeniem Polites będziemy świętować jego 20-te urodziny. Organizacja zrobiła przez te lata wiele dobrego dla społeczności lokalnej, w tym dużo w obszarze promowania idei wolontariatu. Goście Pożytecznych powspominają początki działalności, ale także opowiemy co dzisiaj jest ważne dla osób z nią związanych.
Opowiemy o najnowszej kampanii Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Jej tytuł - "Najpiękniejsze wnętrza 2022". Najpiękniejsze wnętrza, to takie, które przyjęły osoby znajdujące się w potrzebie. Akcja jest ukłonem dla tych, którzy już pomogli, lecz także przypomina, że każde dziecko zasługuje na pomoc, niezależnie od tego kim jest i skąd pochodzi. Bohaterowie kampanii to - mała Aleen, z Afganistanu, ponadroczna dziewczynka, która wraz z rodzicami uciekała samolotem rządowym, czwórka rodzeństwa z Kongo, których babcia przez wiele lat, próbowała ściągnąć do Polski, Masza i Sasza, którzy wraz ze swoimi rodzicami zastępczymi uciekli z objętej wojną Ukrainy, już pełnoletni Krzysztof, który w wieku czterech lat musiał opuścić rodzinę biologiczną i trafił do Mamy SOS i Wiosek Dziecięcych w Siedlcach. W rozmowie zachęcimy nauczycieli do zainteresowania się tą akcją i skorzystaniem z bezpłatnych lekcji proponowanych przez specjalistów organizacji.
Bank Żywności w Szczecinie - warsztaty dla seniorów
Bank Żywności w Szczecinie - warsztaty dla seniorów
TPD - Dzieci w placówce wsparcia dziennego w Wolinie
TPD - Dzieci w placówce wsparcia dziennego w Wolinie
Mówi Piotr Nagórski prezes Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie
Mówią burmistrz Wolina Ewa Grzybowska i Lucyna Maciejowska kierownik placówki wsparcia dziennegoTPD w Wolinie.
Mówi Lidia Warawan - Ośrodek Adopcyjny SRK
Antonina Grządkowska Fundacja Św. Mikołaja
Nasze spotkanie w Pożytecznych zaczniemy od rozmowy z Piotrem Nagórskim prezesem Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie. Porozmawiamy o idei banków, podsumujemy kilka ostatnich m-cy działalności tej organizacji. Odwiedzimy także placówkę wsparcia dziennego TPD w Wolinie. Mówić będziemy o potrzebach tego środowiska i współpracy z samorządem lokalnym. Ośrodek Adopcyjny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich prowadzi nabór na szkolenia dla rodzin adopcyjnych i zastępczych. Warto się zainteresować tą propozycją. Na zakończenie audycji mówić będziemy o możliwościach współpracy z Fundacją Św. Mikołaja. Organizacja zaprasza szkoły i uczniów do zainteresowania się programem stypendialnym tej organizacji, jak również możliwością pracy wolontariackiej.
Fundacja Mam Dom
Fundacja Mam Dom
Stowarzyszenie Polites
Fundacja Mam Dom
Fundacja DKMS Polska
Szybko minął wrzesień i intensywny czas dla wielu NGO - bo po wakacjach trzeba było szybko wystartować. Zaczęła się realizacja wielu ciekawych projektów, których odbiorcami jest społeczność lokalna. Zacznijmy jednak od Stowarzyszenia Polites, które obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji porozmawiamy o ich najnowszych działaniach. Jeden z projektów dotyczy zagospodarowania czasu wolnego młodych ludzi, drugi zaprasza do działań na rzecz społeczności lokalnych - Godzina dla Szczecina i Godzina dla swojej miejscowości.
Z kolei Fundacja Mam Dom otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Tym razem mówić będziemy o projekcie zatytułowanym - „Po pierwsze Rodzina!", a dotyczyć on będzie działań wspierających trwałość związków małżeńskich. Więcej na ten temat w rozmowie ze specjalistami Fundacji.
Na zakończenie mamy jeszcze apel Fundacji DKMS-Polska - Możesz odmienić czyjeś życie. Zostań Dawcą szpiku! - to hasło kampanii zachęcającej do rejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku i komórek macierzystych.
1234567